Şimdi yükleniyor

MÜZELER KEŞFE ÇAĞIRIYOR!

muzeler fesfe cagiriyor

MÜZELER KEŞFE ÇAĞIRIYOR!

Yerli Düşünce Derneği tarafından; tarihî ve kültürel değerleri korumak, tanıtmak ve gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla Türkiye’de öğrenim gören uluslararası öğrencilere yönelik özel bir müze gezisi düzenlendi.

Yoğun ilgi gören ve “Müzeler Keşfe Çağırıyor” mottosuyla yola çıkılan gezide; Azerbaycan, Kırgızistan, Türkmenistan, Irak, Sri Lanka, Hindistan, Gürcistan, Pakistan gibi ülkelerden gelip Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinde öğrenim gören öğrenciler yer aldı.

Yurt içi ve yurt dışında birçok kültürel etkinliğe imza atan Yerli Düşünce Derneği, müze gezisi kapsamında; Türk Polis Teşkilatı’nın tarihini, kültürünü, kuruluşundan günümüze geçirdiği safhalarını, tarihî süreçteki gelişimini ve değişimini yeni nesillere aktarmak amacıyla kurulan Polis Müzesi’ni, Anadolu tarihinin en önemli arkeolojik eserlerini gözler önüne seren bir uygarlıklar geçidi olan Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ni, Millî Mücadele’nin ve Cumhuriyet’in tanığı olan Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Müzelerini, müze müdürlerinin rehberliği eşliğinde öğrencilere gezme fırsatı sundu. Bol bol fotoğraf çeken ve doyasıya eğlenerek gönüllerince bir gün geçiren gençler, gezi etkinliğini düzenleyen Yerli Düşünce Derneği’ne teşekkürlerini ilettiler.

“Ortak Mirasımızın Daha İyi Anlaşılmasına Teşvik Etmek İstiyoruz”

Konuyla ilgili görüşlerini belirten Yerli Düşünce Derneği Başkan Yardımcısı Narin Nur Akdi, düzenledikleri geziyle tarihin izlerine yakından tanıklık ettiklerini belirterek, şöyle devam etti: “Yerli Düşünce Derneği olarak ‘Müzeler Keşfe Çağırıyor’ adlı etkinliğimize en başta katılım sağlayan gençlerimize ve bizlere kapılarını açan kıymetli müzelerimize teşekkür ederim. İlk durağımız olan Polis Müzesi gerek bizleri karşılamalarıyla gerek gençlerimize rehberlik etmeleriyle bizlere unutulmaz bir anı bıraktılar. Müzede; dünden bugüne Polis Teşkilatı’nın geçtiği aşamalara, tarihî olayların canlandırılmasına, tarihî teçhizat ve araç gereçlere tanık olurken, şehitler bölümünde ise uluslararası öğrencilerimiz gözyaşlarına hâkim olamadılar. Bildiğiniz üzere müzeler, tarihin izlerine yakından tanıklık etmektedirler. O müzelerden biri de Anadolu Medeniyetleri Müzesi diye düşünüyorum. Bu vesileyle zengin coğrafyamızdan çıkarılmış arkeolojik buluntuları bizlere en ince ayrıntısına kadar anlatan ve rehberlikleriyle bizlere eşlik eden Anadolu Medeniyetleri Müzesi Müdür Yardımcısı Murat Yıldırım Bey’e teşekkürlerimizi iletiyorum. Yine gezi kapsamında, Millî Mücadele’nin ve Cumhuriyet’in tanıkları olan Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Müzelerine ziyarette bulunduk. Kurtuluş Savaşı Müzesi Müdürü Fatma Hicret Un’un rehberliğinde; Meclis Genel Kurulu’nu, İstiklal Marşı Anı Odası’nı, Kâtipler Odası’nı, Riyaset Divanı ve Şer’iye Encümeni Odası’nı gezerek, dönemin kullanılan eşyalarını görüp Millî Mücadele dönemine tanıklık ederek bundan gurur duyduk. Son olarak Cumhuriyet Müzesi Müdürü Bahar Çakırhan Hanım’ın eşliğinde Cumhuriyet’in ihtişamına bir kez daha tanıklık etmiş olduk. Özellikle Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Müzelerinde dikkatimizi çeken ve bizleri duygulandıran ise, halkın kendi elleriyle diktikleri al bayrağımız oldu.

Müze gezilerindeki amacımız, ortak mirasımızın daha iyi anlaşılmasına teşvik ederek ortak kökler, ortak duygular kurarak ülkeler arası köprü kurmaktı. Bu gezi sonucunda bu kazanımlara ulaştığımız için çok mutluyum. Dernek olarak müze gezilerimiz bir ilkti ama son olmayacak. Bir başka müzemizde, diğer gençlerimiz ile buluşmak için şimdiden sabırsızlanıyoruz.”

“Kültür Misyonumuza Katkı Sağlayan Yerli Düşünce Derneği’ne Şükranlarımızı Sunuyoruz”

Türkiye’deki öğrenim gören uluslararası öğrencilerle keyifli ve verimli bir gezi geçirdiklerini belirten Anadolu Medeniyetleri Müzesi Müdür Yardımcısı Murat Yıldırım ise, “Yerli Düşünce Derneği’ne, derneğin yayın organı olan Yerli Düşünce Dergisi’ne ve yurt dışından ülkemize lisans ve lisansüstü eğitim için gelen öğrencilere, müzemize nazik ziyaretlerinden dolayı çok teşekkür ederiz. Farklı ülkelerden gelerek, farklı disiplinlerde ülkemizde eğitim alan gençlerle keyifli ve verimli bir müze gezisi yapıldı. Ziyaret kapsamında Anadolu arkeolojisi ve müzemizin kendine özgü koleksiyonu misafirlerimizle paylaşıldı. Ülkemizi, kültür varlıklarımızı ve müzemizi tanıtmak için bizleri misafir öğrencilerle buluşturan, kardeşlik bağlarını güçlendirerek kültür misyonumuza katkı sağlayan Yerli Düşünce Derneği’nin yönetimine, çalışanlarına, gönüllülerine şükranlarımızı sunuyoruz.” açıklamalarında bulundu.

“Merak Eden ve Gereken Önemi Gösteren Gruplara Yardımcı Olmak Keyif Verici”

Kurtuluş Savaşı Müzesi Müdürü Fatma Hicret Un ise, uluslararası öğrencilerin, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna ve kuruluşundaki en önemli kararların alınmasına tanıklık eden Kurtuluş Savaşı Müzesi’ni ilgiyle gezmelerinin memnuniyet verici olduğunu belirterek, “Bu geziyi düzenleyen Yerli Düşünce Derneği ve dergisine ilgileri için çok teşekkür ederiz. Böyle ilgili bir grup ile ilgilenmek her zaman mümkün olmuyor. Sabırla dinleyen, merak eden ve gereken önemi gösteren gruplara yardımcı olmak, anlatım yapmak bizim için de büyük keyif oluyor. Ziyaretleriniz ve ayırdığınız değerli vakit için çok teşekkür ederiz.” şeklinde konuştu.

“Uluslararası Öğrencilerin Bu Gezide Yer Alması Çok Kıymetli”

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna en iyi noktadan şahitlik eden II. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (Cumhuriyet Müzesi) duyulan ziyareti memnuniyetle karşıladıklarını kaydeden Cumhuriyet Müzesi Müdürü Bahar Çakırhan, özellikle uluslararası öğrencilerin bu gezide yer almalarının kıymetli olduğunu belirterek, “Yerli Düşünce Derneği ve dergisine bu nazik ziyaretleri için çok teşekkür ederiz. Birinci ve İkinci Meclis binalarının tarihimiz açısından önemlerini, müzelerimizde yer alan eserlerimizi, eserlerimizin hikâyelerini ve nasıl koruduğumuzu çocuklarımızla, gençlerimizle ve sizler gibi ilgili, alakalı ziyaretçilerimiz ile paylaşmak biz müzeciler için oldukça kıymetli. Bize bu fırsatı verdiğiniz için ben ve ekibim adına çok teşekkür ederim.” ifadelerinde bulundu.

Müze gezilerinin ardından öğrencilerle birlikte toplu hatıra fotoğrafı çektirildi.