Şimdi yükleniyor

Biz Birlikteyiz

sultan raev 99

Biz Birlikteyiz

Türk dünyasından bahsettiğimizde akla ilk gelen ülkeler; Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Türkiye’dir. Kuşkusuz bu altı devlet, Türk dünyasının taşıyıcısı ve en güçlü unsurlarıdır. Ancak bu devletlerin yanı sıra Türk dünyası; Altay Dağları’ndan Balkanlara uzanan geniş bir coğrafyaya yayılır. Sadece bu bölge ile de sınırlı kalmayan Türk dünyası, dünyanın dört bir yanında yaşayan diasporası ve kadim geçmişinden aldığı güçle; varlığıyla güven veren, birliği ile dünyaya umut olan bir ailedir.

Ailemiz, Türkiye’nin yaşadığı deprem felaketi sırasında birbirine kenetlenmiş ve tüm gücüyle Türkiye’nin yanında olduğunu göstermiştir. Ülkelerimizde 7’den 70’e herkes, Türkiye’nin acısını paylaşmanın yanı sıra düzenlenen yardım kampanyalarına imkânları dâhilinde destek olmuştur. Daha ilk anlardan itibaren arama kurtarma faaliyetlerine tam destek sağlayan Türk dünyasının gösterdiği refleks; bağımsızlık sonrası süreçte ilmek ilmek işlenen, karşılıklı olarak kuvvetlendirdiğimiz, temelinde ortak kültürümüzün bulunduğu örnek bir reflekstir.

Ne mutlu ki Türk dünyası, tüm unsurlarıyla koşullar ne olursa olsun birlikte olduğunu bu felakette bir kez daha gösterdi. “Koşullar ne olursa olsun” kelimelerinin altını özellikle çizmek isterim. Nitekim Türkiye’de yaşanan deprem felaketinin ardından Türk dünyası, “Biz Birlikteyiz” diyerek yardıma koşmuştur. Kardeşlerinin acısını paylaştığını tüm dünyaya göstermiş, yaraları kucaklaşarak sarmaya çalışmıştır. Yardımlaşma seferberliğinin, kardeş dayanışmasının en güzel örneklerini göstermiştir.

dergi satin al 2