Şimdi yükleniyor

Bir Tarihin Dile Gelişi: Polis Müzesi

86 polis muzesi

Bir Tarihin Dile Gelişi: Polis Müzesi

176 yıllık bir gelenek… Çağlar açılıp çağlar kapansa da her daim ilerleyen, gelişen ve daim olan; köklerini tarihin en derin yerlerine kadar salan ve her bir dalda, her bir yaprakta yeniden filizlenen, gençleşen ve yenilenen adanmış hayatların mesleği: Polislik… Tüm zamanların, tüm birikimlerin ve tüm adananların yaşadığı, yeniden dile geldiği, tarihin nefes alıp verişini duyabileceğiniz bir yer Polis Müzesi…
Bir asır önce temelleri atılmaya çalışılmış ancak Osmanlı Devleti’nin de içinde yer aldığı savaş koşulları nedeni ile nihayete eremeyen polisliğe ait bir müze açma fikri, yapılan birkaç çalışmayla sınırlı kalmış, toplanan kısıtlı eserler ise teşhir edilemeden yıllarca muhafaza edilmiş. Bir asır sonra 09.04.2021 tarihinde açılan Polis Müzesi ile polis tarihi yeniden hayat bulmuş ve tüm yaşanmışlıkları ziyaretçilerine de yaşatmayı hedef bilmiştir.


Polis Müzesi, Osmanlı döneminden devraldığı polislik tarihini görsel ve işitsel donanımlarla destekleyerek ziyaretçilerine kronolojik olarak aktarmaktadır.


6 bölümden oluşan müzenin daha giriş bölümünde hissedilen tarihî dokuyla; tarihî kıyafetler, tarihî canlandırmalar, polis tarihi kronolojisi, polisiye romanlar, Osmanlı karakol maketleri, silahlar, tarihî polis araçları, Yeşilçam kokan panoraması, Atatürk canlandırması ve ilerledikçe o dönemleri yaşıyormuşçasına şahitlik edebileceğiniz daha nicelerini barındıran A, B ve C sergi alanları bu müzemizde mevcuttur.
D bölümünde; kriminal, bomba imha canlandırma alanları, polis köpekleri tanıtımı, çocuklar için eğitim ve oyun alanları, hediyelik eşya bölümü, polis kitaplığı, kafeterya, bebek bakım odası, mescit vb. sosyal alanlar yer almaktadır.


E bölümünde, Emniyet Teşkilatı’nın farklı birimlerine ait güncel polis kıyafetleri ve ekipmanlarıyla yakın tarihimize ve günümüze ışık tutulmaktadır. Ayrıca kahraman şehit polislerimizin mukaddes emanetlerinin sergilendiği, şehitlerimizin yaşatıldığı “Şehitler Alanı” bulunmaktadır. Bu bölüm, şehitler prodüksiyonu ve 15 Temmuz alanını da içinde barındırmaktadır. Tarihî dokümanlar ve fotoğraflar, yabancı devlet teşkilatlarından gelen hediyeler, E bölümünün sonunda sergilenir. Son olarak açık alanda bulunan F bölümünde, güncel zırhlı polis araçları yer alır.


İçinde sayamadığımız daha birçok eseri barındıran Polis Müzesi, Emniyet Genel Müdürlüğü Sosyal Hizmetler ve Sağlık Daire Başkanlığı bünyesinde Ayrancı Mahallesi Selimiye Caddesi No: 17 Çankaya/ANKARA adresinde pazar günleri hariç haftanın altı günü 10:00/17:00 saatleri arasında ücretsiz olarak tüm vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuştur.


Ayrıca müzeye gelme imkânı bulunmayan misafirler için ise www.polismuzesi.com.tr adresinde sanal müze 7/24 ziyarete açıktır. Müzenin resmî Instagram hesabı “egmpolismuzesi” kullanıcı adıyla takip edilebilmektedir.


Sadece Türk Polis Teşkilatı’nın geçmişinden değil aynı zamanda bir milletin karakterinden de izler taşıyan müze, Türk Polis Teşkilatı’nın iki yüz yıla yakın tarihine yaslanan sütunları üzerinde yükselen bir anıt niteliği taşımaktadır. Bu anıtın kaidesi üzerinde ise sadece polis üniforması giyenlerin değil, şanlı bir milletin kahramanlıklarla dolu mazisi yükselmekte.


Polis Müzesi, Türk Polis Teşkilatı tarihini yakından tanımak ve hissetmek isteyen tüm ziyaretçilerini ve meraklılarını bekliyor…

Emniyet Genel Müdürlüğü
Sosyal Hizmetler ve Sağlık Daire Başkanlığı