Şimdi yükleniyor

7. Türk Filmleri Haftası – Almatı Yoğun İlgi Gördü

7 turk filmleri haftasi almati 2022

7. Türk Filmleri Haftası – Almatı Yoğun İlgi Gördü

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkıları, T.C. Almatı Başkonsolosluğu’nun destekleriyle Yerli Düşünce Derneği’nin düzenlediği, 7. Türk Filmler Haftası-Almatı etkinliği 20-24 Ekim 2022 tarihlerinde Kazakistan’ın Almatı kentinde gerçekleştirildi.

“7. Türk Filmleri Haftası Almatı” etkinliğinin açılış galası, Arman Sineması’nda Yönetmen Emir Khalilzadeh’ın “Adanış – Kutsal Kavga” filmiyle yapılırken, programa Türkiye’den; AK Parti Ordu Milletvekili ve Yerli Düşünce Derneği Başkanı Metin Gündoğdu, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü Eurimages Temsilcisi Ece Tarlan, İçimdeki Kahraman filminin Yönetmeni Sinan Sertel, Yapımcı Hacı Mehmet Altınel, Oyuncular Ahmet Yenilmez, Serdar Deniz, Gizem Denizci, Zafer Altun, Ece Gökçen, Ladibek Tutadze ve Türk Filmleri Haftası Genel Koordinatörü ve Yönetmen Öner Kılıç katılım gösterirken ayrıca T.C. Almatı Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı, Dışişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu Üyesi Ahmet Ergin, T.C. Almatı Ticari Ateşesi Sıddık Kaya, Almatı Şehir Valiliği Kültür Dairesi Başkanı Arman Kalbekov, Kazak Devlet Kızlar Pedegoji Üniversitesi Rektörü Gülmira Kanay, Kazak Film Temsilcisi Laura Sabanbayeva, T.C. Almatı Eğitim Müşaviri Mahmut Ağırman, Kazak Yönetmenler Aybek Kyanbeya, Yerzhan Jumabekov, Yapımcılar Maria Karsakbayeva, Aliya Uvalzhanova, Oyuncular Müslim Tauekel, Zahel Sargazina ve T.K.Jurgenov Kazak Ulusal Sanat Akademisi Sinema Bölüm Başkanı Dana Amirbekova da etkinlikte yer aldı.

Türk Sineması Adına Gurur Verici

Türk Filmleri Haftası Genel Koordinatörü Öner Kılıç, gala öncesi yaptığı açıklamada, etkinliğe ilginin her geçen yıl daha da arttığını ve bundan dolayı Türk sineması adına gurur duyduklarını söyledi.
Kılıç, bir ülkenin tanıtımının yalnızca doğal güzelliklerinin ortaya koyularak yapılamayacağını ve etkin tanıtım yollarının küreselleşen dünya için çok daha önemli olduğunu belirterek, “Bu bağlamda Türk Filmleri Haftası, kardeş ülke Kazakistan ile Türkiye arasında sinemanın gücüne dayanan bir köprü daha eklemeyi hedefliyor. Bu yıl da usta yönetmenlerin ödüllü eserlerinin yanı sıra sinemaseverlerin yoğun ilgisi ile karşılaşmış popüler sinema filmleriyle geldik.” dedi.

Etkinlikte, film gösterilerinin yanı sıra Türk sinema sanatçılarının Kazak seyircilerle buluşmalarının da olacağını aktaran Kılıç, “Yine Türkiye’den gelen oyuncu, yapımcı ve yönetmenlerle Almatı’daki Caspian Üniversitesi’nde ve Kazak Devlet Kızlar Pedagoji Üniversitesi’nde ‘Türk sineması’ konulu söyleşiler gerçekleştirilecek. Kazakistanlı sinema camiasıyla ortak yapımlar üzerine ikili görüşmeler de yapılacak.” diye konuştu.

Gördüğümüz İlgiden Oldukça Memnunuz

Etkinlik sonrası film haftası ile ilgili değerlendirmelerde bulunan AK Parti Ordu Milletvekili ve Yerli Düşünce Derneği Başkanı Metin Gündoğdu ise Türk filmlerini Kazak sinemaseverler ile buluşturdukları için mutlu olduklarını belirterek, “Biz, yaklaşık yedi yıl önce Türk Filmleri Haftası’na ilk başladığımızda burada Türk filmleri yer almıyordu. Ama bugüne geldiğimizde, artık Türk filmleri Kazakistan’da da sinemalarda gösterime giriyor, Kazak sinemaseverler ile buluşuyor. Buna vesile olduk, bu film festivalleri ona vesile oldu. Türkiye’de yapılan güzel yapımlarla, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’mızın desteklemiş olduğu ödül alan filmlerimizle bugün buradayız ve gördüğümüz ilgiden de oldukça memnunuz.” açıklamalarında bulundu.

Etkinlik Süresince Beş Film Sinemaseverler ile Buluştu

Bir ülkenin tanıtımının yalnızca doğal güzelliklerinin ortaya koyularak yapılamayacağı, etkin tanıtım yollarının globalleşen dünya için çok daha öneme haiz olduğu bir gerçektir. Bu bağlamda kardeş ülke Kazakistan ile Türkiye arasında sinemanın gücüne dayanan bir köprü daha eklemeyi hedefleyen Türk Filmleri Haftası, usta yönetmenlerin ödüllü eserlerinin yanı sıra sinemaseverlerin yoğun ilgisi ile karşılaşmış popüler sinema filmleriyle geniş bir çerçevede sinema seyircisinin karşısına çıkarken, hazırladığı seçki ile Türk sinemasına da “panoramik” bir bakış imkânı sundu.

20-24 Ekim 2022 tarihleri arasında yapılan “7. Türk Filmleri Haftası – Almatı” etkinliğinde; Adanış – Kutsal Kavga, İyi Ki Varsın Eren, İçimdeki Kahraman, İşin Aslı ve İstanbul Muhafızları (Animasyon) filmleri, sinemaseverlerle ücretsiz buluştu. Ayrıca bu hafta çerçevesinde film gösterimlerinden sonra sanatçılarla seyirci buluşmaları düzenlendi. Yine Türkiye’den gelen oyuncu, yapımcı ve yönetmenlerle Caspian Üniversitesi, Kazak Devlet Kızlar Pedagoji Üniversitesi ve Qaz Media Productin’da Türk sineması konulu söyleşiler gerçekleştirildi. Yine bu kapsamda Türkiye’den gelen konuklarla Kazakistanlı sinema sanatçıları buluşması düzenlenerek, ortak yapımlar üzerine ikili görüşmeler ve söyleşiler yapıldı.

“7. Türk Filmleri Haftası – Almatı” etkinliği kapsamında yer alan konuklar, dergimize film haftası hakkında değerlendirmede bulundular.

Sinan Sertel
Yönetmen
Türk Filmleri Haftası için gittiğimiz Almatı, çok merak ettiğim bir şehirdi. İlk defa gidiyordum. Önceden bazı bilgilerim vardı fakat beklentilerimin üzerinde bir yerle karşılaştım. Son derece güzel, gelişmiş bir şehirdi. Bazı şehirlerde yabancılık hissetmem; Almatı da benim için böyle oldu. Dillerini anlamakta zorlansam da aynı kültürü paylaştığımız çok belliydi. Kazak sineması yükselen bir sinema. Oradaki Kazak sinemacılarla bir araya gelmek çok önemliydi. Ve tabii ki Türk dünyasındaki diğer sinemacılarla buluşmamızı sağlayan ve buna vesile olan Yerli Düşünce Derneği’ne de çok teşekkür ediyorum. Umarım bu çalışmaları uzun yıllar devam eder.

Zafer Altun
Oyuncu
Yedincisi düzenlenen Türk Filmleri Haftası’na davet almaktan onur duydum. Sizlere, Türkiye’den kucak dolusu selamlar ve sevgiler getirdim. Türk sinemasına verdiğiniz bu değer, bizleri çok mutlu etti. Biz sinema emekçilerini onurlandırdığınız için başta Kazakistan Cumhurbaşkanı, Kültür Bakanı, Yerli Düşünce Derneği Başkanımız Sayın Metin Gündoğdu olmak üzere, Film Haftası Koordinatörü Öner Kılıç Bey’e ve emeği geçen tüm ekibe teşekkür ediyorum.

Layık gördüğünüz plaket için de ayrıca çok teşekkür ederim. Büyük bir gururla saklayacağım.

Mehmet Altınel
FFP MEDIA Genel Müdür Yrd.
T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’mız öncülüğünde, Yerli Düşünce Derneği’nin organizatörlüğünde yapılan Kazakistan Almatı Türk Filmleri Haftası vesilesiyle FFP Media olarak dâhil olduğumuz ve festivalde yer alıp açılış ve kapanış gösterimlerinde Kazakistan izleyicisiyle buluşan “Adanış – Kutsal Kavga” filmimiz adına bulunduğum medya grubu ve şahsım adına çok teşekkür ederim.

Organizasyonda emeği geçen Öner Kılıç Bey’e ve katılımlarıyla festivale güç veren Sayın AK Parti Ordu Milletvekili’miz ve Yerli Düşünce Derneği Başkanı Metin Gündoğdu Bey’e tekrar teşekkür ederim.
Seyahat ve Almatı’da misafirliğimiz süresince her şey beş yıldızlı bir konfor içerisinde geçti.

rganizasyonda şahsıma ve katılım içerisindeki tüm arkadaşlara gösterilen ilgi, alaka ve dostane bir kardeşlik havasında geçen bu süre, mazide her daim güzel bir hatıra olarak yerini alacaktır.
İnşallah her zaman böylesine güzel organizasyonlarda kıymetli kardeşlerimle bir ve beraber olmak nasip olur. En kısa zamanda tekrar görüşmeyi arzu etmekteyim.

Böylesine organizasyonlar, Türkiye’miz ve festival sebebiyle bulunduğumuz Türk devletleri için millî ve ülküsel geleceğimiz adına manevi, kültürel ve maddi değerlerimize yönelik en güzel yatırımdır.
Tekrardan organizasyonda emeği geçen, ayrıca festivalde yer alan tüm kardeşlerime gönül dolusu sevgiler.

Ece Gökçen
Oyuncu
Sanat, en ortak dildir derler. Tam anlamıyla bunu tecrübe ettiğimiz çok anlamlı günler geçirdik Kazakistan Almatı’da. Kazakistan’da düzenlenen film festivali, tam da bu ortak dili sağlayan en güzel festivallerden birisi. Festival, sinema sanatını ve sanatçılarını ele almakla kalmıyor; ülkeler, insanlar ve sanat dünyası adına çok önemli birlikteliklere vesile oluyor. Dolu dolu geçirdiğimiz birkaç gün için şunu çok samimi bir şekilde söyleyebilirim ki insan, evinden uzakta da kendine bir ev bulabiliyormuş. Hissedilen ortak duygular, ortak kültürler, sanat ve içten bir gülümseme de bu ailenin en önemli üyeleri. Özellikle Kazakistan, Türkiye gibi kardeş ülkelerde bu yakınlaşmanın olması hem çok mutlu ediyor bizleri hem de umutla doluyoruz.

Kazakistan’ın pırıl pırıl gençleriyle, bizi el üstünde tutan, olabilecek en iyi şekilde ağırlayan dünya tatlısı insanlarıyla tanışmak, bu anları yaşamak hepimiz için çok kıymetli. Bu şekilde etkinlikler oldukça da ülkeler arası aile bağları sanat yoluyla pekişmiş olacak. Bu mesleğe gönül vermemin en önemli nedenlerini bana anımsatan böyle güzel iş birliklerine, beraberliğe ve sevgiye yol açan festivaller oldukça da hem kendi adıma hem de ülkem ve tüm dünya adına daha iyi bir gelecekten söz edebiliriz. Sanatın insanlar, ülkeler üstündeki bu ortak sevgi dilini somut bir şekilde görmek çok kıymetli.

Ülkemizden bizi temsil eden filmlerin hepsi birbirinden başarılı ve hepimiz adına gurur verici. Diğer taraftan kültürel gezileri, sanat okulları, yöresel dans gösterileri ile renklerle dolup taşan bu değerli festivalin her yıl güzele güzellik katarak devam etmesini yürekten umuyorum. Yeni sanatçıları keşfetmek, onların elinden tutmak, onlara yol göstermek adına da çok önemli bir festival. Katılmak ve bu güzel atmosferde bulunmak benim için inanılmaz bir şans ve ayrı bir mutluluktu. Tüm festival ekibine, sanatçı dostlarıma ve bizi el üstünde tutan Kazakistan halkına sonsuz teşekkürler.

Gizem Lidya Denizci
Oyuncu
Filmlerimizin Kazakistan’da vizyona girdiğini görmek beni çok mutlu etti ve gururlandırdı. Sinema sektöründe ülke olarak gerçekten iyi projeler ortaya çıkarıyoruz ve bunları paylaşmak, gösterebilmek de çok önemli ve değerli. Kazak vatandaşların ilgisi hem filmlere hem de biz oyunculara muazzam. Ve bu durum, ülkemizin tanıtımı açısından da çok önemli. Sinema çok güçlü, görsel bir platform. Bunu en iyi şekilde değerlendirmeliyiz. Bu tarz etkinlikler de bize bu alanı oldukça kapsamlı bir şekilde açıyor. Bu bağlamda Yerli Düşünce Derneği’nin verdiği emekler çok ama çok değerli.

Serdar Deniz
Oyuncu
Bence çok önemli bir etkinlik. Bu etkinlik, her yıl bildiğiniz gibi T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkıları ile Yerli Düşünce Derneği tarafından düzenleniyor. Buraya her geldiğimizde, aslında Türkiye olarak buradaki insanlarla ne kadar yakın, ne kadar kardeş olduğumuzu hissediyoruz. Daha da önemlisi tanıdıkça, tanıştıkça çok ortak noktamız olduğunu keşfediyoruz.