Şimdi yükleniyor

Bakü’de Türk Filmleri Haftasına Yoğun İlgi

97turkFilmleriHaftasi 01

Bakü’de Türk Filmleri Haftasına Yoğun İlgi

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkıları, Azerbaycan Kültür Bakanlığı ve Yunus Emre Enstitüsü Bakü Müdürlüğü’nün destekleriyle Yerli Düşünce Derneği’nin düzenlediği, 6. Türk Filmleri Haftası-Bakü etkinliği, 17-21 Aralık 2022 tarihlerinde Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de gerçekleştirildi.

Nizami Sineması’nda Yönetmen Semih Kaplanoğlu’nun “Bağlılık Hasan” filmiyle başlayan festivale Türkiye’den; T.C. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Ordu Milletvekili ve Yerli Düşünce Derneği Başkanı Metin Gündoğdu, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdür Yardımcısı Kemal Uysal, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Destek Hizmetleri Daire Başkanı Abdulsamet Taş, Yönetmenler Murat Şeker, Mustafa Kara, Tunç Davut, Semih Kaplanoğlu, FFP Media’dan Hacı Mehmet Altınel, Yapımcı Galip Güner, Oyuncular İpek Tuzcuoğlu, Fatih Osmanlı, Umut Karadağ ve Türk Filmleri Haftası Genel Koordinatörü ve Yönetmen Öner Kılıç katılım gösterirken, galada aynı zamanda Azerbaycan’dan; T.C. Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı, Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Vagif Aliyev, Azerbaycan Sinema Genel Müdürü Rıfat Hasanov, Yunus Emre Enstitüsü Bakü Müdürü Selçuk Karakılıç, TRT Azerbaycan Temsilcisi Murat Akkoç, Yönetmenler Rovşen İshak, Elnure Kazimova, Oyuncu Günay Aliyev, Yapımcı Tahire Aliyeva, Azerbaycan Ahıskalılar Başkanı Emil Rahimov ve çok sayıda davetli yer aldı.

“Sinemanın Üzerine Düşen Çok Vazifeler Var”

Galada bir konuşma gerçekleştiren T.C. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Karabağ zaferinden sonra üzerlerini düşen sorumluluklarının arttığının farkında olduklarını ifade ederek, “Bu süreci daha güçlü yarınlara taşıyabilmek ve bu duyguyu yaşatabilmek adına sinemanın üzerine düşen çok vazifeler var. Biz de kültür bakanlıkları olarak bu işin çok farkındayız ve bu süreci ortak yapımlarla, ortak projelerle daha da geliştirme konusunda ciddi bir süreci birlikte yönetiyoruz. Bu akşam sadece Türk Filmleri Haftası münasebetiyle bir aradayız ama gelişimizle birlikte hem kültürel alanlarda birlikte yapacağımız hususlar gündeme gelecek ve hem de turizm konusunda yapacağımız ortak çalışmaları ele alacağız. Bundan sonra ilişkilerimiz, çok daha iyi noktaya evrilecektir. Heyecanımız budur, gayretimiz budur. Alacağımız neticeler inşallah iki devletin ve tek milletin çıkarlarına uygun olacaktır.” şeklinde konuştu.

“Ortak Yapımlara Geçilmesi Gerektiğini Düşünüyorum”

Ordu Milletvekili ve Yerli Düşünce Derneği Başkanı Metin Gündoğdu, iki devlet, bir millet şiarıyla iki ülke ilişkilerini kültürel diplomaside de çok daha iyi yerlere taşıyabilmek için gayret gösterdiklerini belirterek, “Bu akşam buraya katılan tüm sinemaseverlere teşekkür ediyorum. Türkiye-Azerbaycan dostu kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Bu organizasyonların artarak devam etmesi gerektiğini ve ortak yapımlara geçilmesi gerektiğini düşünüyorum. Biliyorsunuz, iki yıldır Korkut Ata Film Festivali gerçekleştiriyoruz. Korkut Ata Film Festivali’nin üçüncüsünü inşallah Şuşa’da, Azerbaycan’da gerçekleştireceğiz. 2015 yılında başladığımız bu organizasyonların finali olan Korkut Ata Film Festivali ile artık ortak yapımlar yaparak Türkiye ve Türk dünyasını daha fazla bir araya getiren; sinema, dizi ve animasyon alanında organizasyon ve yapımlarla, buradaki sinemaseverlerle Türk sinemasını, Kazak sinemasını, Azerbaycan sinemasını Türkiye ile birleştirerek bunu büyütmeye devam edeceğiz. Bu organizasyonlar, bu işler için çok faydalı oldu.” dedi.

Film gösterimi öncesinde etkinliğin gerçekleştirilmesinde katkısı bulunanlara ve Türkiye’den davet edilen sinemacılara plaket takdim edildi.

Festival Etkinliklerine İlgi Yoğundu

Kardeş ülke Azerbaycan ile Türkiye arasında sinemanın gücüne dayanan bir köprü daha eklemeyi hedefleyen Türk Filmleri Haftası, usta yönetmenlerin ödüllü eserlerinin yanı sıra sinemaseverlerin yoğun ilgisi ile karşılaşmış popüler sinema filmleriyle geniş bir çerçevede sinema seyircisinin karşısına çıkarken, hazırladığı seçki ile Türk sinemasına da “panoramik” bir bakış imkânı sundu.

17-21 Aralık 2022 tarihleri arasında yapılan 6. Türk Filmleri Haftası – Bakü etkinliğinde; Bağlılık Hasan, 7. Koğuştaki Mucize, İyi Ki Varsın Eren, Adanış-Kutsal Kavga, Aşkın Ömrü, Ankara Yazı – Veda Mektubu ve Rafadan Tayfa Göbeklitepe (Animasyon film) filmleri, sinemaseverlerle ücretsiz buluştu. Ayrıca bu hafta çerçevesinde film gösterimlerinden sonra sanatçılarla seyirci buluşmaları yapılırken, Türk sineması söyleşileri düzenlendi.

T.C. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan himayesinde, Azerbaycan ve ülkemizin sinema sektör temsilcileriyle bir araya gelindi. Yönetmen Semih Kaplanoğlu tarafından “Bir fikri öyküye ve bir öyküyü senaryoya dönüştürmek.” konusunda Azerbaycanlı genç sinemacılara 6. Türk Filmleri Haftası-Bakü etkinliği kapsamında masterclass verildi. İpek Tuzcuoğlu ve Umut Karadağ, Bakü Devlet Üniversitesi’nde “Türk sinemasının son yıllardaki yolculuğu” üzerine öğrencilerle bir söyleşi gerçekleştirdi. Yine festival kapsamında Azerbaycan İnce Sanat Üniversitesinde, Türk sineması söyleşileri gerçekleştirildi. Söyleşide; Yönetmenler Murat Şeker, Murat Kara, Tunç Davut, Yapımcı Galip Güner, Oyuncu Fatih Osmanlı ve FFP Media’dan Hacı Mehmet Altınel yer aldı.

T.C. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Sinema Genel Müdürü Erkin Yılmaz, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Gökhan Yazgı, Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı, AB ve Dışilişkiler Daire Başkanı Ulaş Gönen Kırlı ve Ordu Milletvekili ve Yerli Düşünce Derneği Başkanı Metin Gündoğdu ise, Azerbaycan Cumhuriyeti Medeniyet Nazırı Sayın Anar Kerimov’a ziyarette bulundular.

Türk Filmleri Haftası-Bakü etkinliğine katılan konuklar, dergimize film haftası ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Semih KAPLANOĞLU
Yönetmen

Bakü’de başka bir ruh var, belki kaybettiğimiz. Bunu anlamak için daha fazla burada olmalıyız. Bir fikrin nasıl filme dönüştüğünü konuşmak istedim. Sinema uzmanlık işi değil. Bazen bir filmi pamuklara büküp yaşatmalısınız. Benim için Azerbaycan, Karabağ demekti. Orada gördüğümüz, o dünyaya ait bildiklerimiz sınırlıydı. Sonra başka fikirler oluştu bende. Buraya geldiğimde başka şey gördüm. Burada özünü korumuş bir dünya var. Burada her filmi ilk film gibi görüyorum.

İpek TUZCUOĞLU
Oyuncu

Öncelikle Azerbaycanlı kardeşlerimizle bir araya gelmekten çok mutlu oldum. İnsan, orada kendini memleketindeymiş gibi hissediyor. Karşılanmamdan dönüşüme kadar geçen sürede, hayatıma renk ve değer katan çok güzel insanlarla bir araya geldim. Ödül töreninden söyleşilerimize, harika yemek davetlerinden sohbetlere bendeniz için anlamlı günler geçirdim. Organizasyonda gerek Türkiye gerekse Azerbaycan ayağında emeği geçen herkese her şey için sonsuz teşekkürler. Ve sanıyorum ki ilk fırsatta Azerbaycan’a tekrar gideceğim.

Umut KARADAĞ
Oyuncu

Azerbaycan’daki Türk Filmleri Haftası’na büyük bir mutlulukla katıldık. İlk defa gittiğim Azerbaycan’da çok güzel karşılandık. Hep duyduğum “İki Devlet Tek Millet” tanımını, buraya geldikten sonra çok iyi anladım.
Azerbaycan halkı, Türk filmlerine ve oyuncularına hiç de uzak değiller. Özellikle gençler, Türk dizilerini epey yakından takip ediyorlar. Üniversite öğrencileri ile birlikte düzenlenen söyleşide yoğun ilgiyle karşılanmamız beni çok sevindirdi. Türk ve Azerbaycan Kültür Bakanlıklarına, Yerli Düşünce Deneği ve Yunus Emre Enstitüsü’ne bu güzel organizasyonu düzenledikleri ve ayrıca bu etkinliğe beni de davet ettikleri için kendilerine teşekkür ediyorum. Bu festivalin genişleyerek devamını dilerim.

Murat ŞEKER
Yönetmen

6. Türk Filmleri Haftası-Bakü etkinliği çerçevesinde, gerçekten hem biz Türk filmcilerin buluşması hem Azerbaycan halkı ile buluşması hem de yapılan sosyal etkinlikler ve konferanslar açısından çok önemli ve güzel geçti. Ben kendi adıma söyleyeyim, özellikle Semih Kaplanoğlu’yla birkaç gün bile olsa aynı ortamda solumak, sinema ve filmler üzerine konuşmak, sonra diğer yönetmen arkadaşımız Mustafa Kara ile ilk kez tanışıp sohbet etmek keyifli ve aynı zamanda önemliydi. O da sanırım benimle aynı duygular içerisinde ve birbirimizi tanıdığımıza mutlu olduk.

Bu tarz organizasyonlar, ilk etapta Türkiye’de sinema üreten ama farklı semtlerde, şehirlerde yaşayan ve farklı sinema dillerini benimseyen insanların birbirlerini tanıması açısından çok keyifli oluyor. Bunun Bakü sokaklarında yaşanıyor olması ayrıca keyifliydi.

Fatih OSMANLI
Oyuncu

Bakü Türk Filmleri Haftası’nın harika bir organizasyon olduğuna şahitlik ettik. Azerbaycanlı kardeşlerimizin, sinemaseverlerin ve hatta Azerbaycanlı oyuncu ve yapımcı meslektaşlarımızın ilgisi çok büyüktü. Yapılan görüşmelerin, söyleşilerin iki ülke adına son derece verimli olduğuna inanıyorum ki bunu şahsen de görmüş oldum. Türk Filmleri Haftası gibi bir organizasyonun Türk dünyası için çok faydalı bir organizasyon olduğundan eminim, zira o coğrafyadaki kardeşlerimizle bir araya gelebilmek, fikir alışverişinde bulunmak, tecrübe paylaşımları yapmak, oralardaki sinemaseveri Türk filmleriyle tanıştırmak önemlidir. Ümit ediyorum ki bu güzel organizasyon hep devam eder.