Şimdi yükleniyor

YERLİ DÜŞÜNCE DERGİSİ, Bağımsızlığının 30. Yılında Türkmenistan Özel Resepsiyonunda Yer Aldı

82 turkmenistan

YERLİ DÜŞÜNCE DERGİSİ, Bağımsızlığının 30. Yılında Türkmenistan Özel Resepsiyonunda Yer Aldı

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nde, Türkmenistan’ın bağımsızlığının 30. yıl dönümü münasebetiyle yurt dışında yayınlanan dergilerin özel sayılarının tanıtım resepsiyonu düzenlendi. Ülkenin bakanlık ve kurumlarının temsilcileri, Türkmenistan’ın yurt dışında çalışan büyükelçileri ve konsolosları, Türkmenistan’ın yükseköğretim kurumlarının rektörleri, profesörleri ve öğrencileri ile yerel medya temsilcilerinin yer aldığı programda, Yerli Düşünce Dergisi adına Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu ve Ordu Milletvekili ve Yerli Düşünce Derneği Genel Başkanı Metin Gündoğdu, video konferans yoluyla katılım gösterdi.

Türkiye’den “Yerli Düşünce Dergisi” ve “Günümüzde İstanbul”, Avusturya’dan “Galkynysh”, Hindistan’dan “Business Central Asia” ve Pakistan’dan “Diplomatik Görüş” gibi kendi ülkelerinin önde gelen dergilerinin “Türkmenistan Özel Sayısı” sebebiyle katılım gösterdiği programda bir konuşma yapan Yalçın Topçu, Türkmenistan’ın bağımsızlığının 30. yılını kutlayarak, “Bu özel günde bizim Ata yurdumuz, doğanlarımızın ana yurdu olan Türkmenistan’ın 30. Bağımsızlık Günü’nü en içten dileklerimle kutluyorum. Türkmenistan’ın bağımsızlığını ilk önce tanımış ülke olan Türkiye, ‘Kemik Kardeşi’ olmamızın gereğini yerine getirmiştir.
Doğanlarımızın Arkadağı, Devlet Başkanı Ekselansları Gurbangulı Berdimuhamedov’un yüksek liderliğinde, ‘Daimî Tarafsızlık Statüsü’ sahibi olan Türkmenistan, laik ve demokratik, hukukun üstünlüğüne dayalı bir devlet olarak; halkının refahını, güvenlik ve istikrarını en üst seviyelere taşımış, bölgesi için de istikrar sembolü bir ülke olmuştur.” açıklamalarında bulundu.

“Dünya dursun, sen dur Türkmenistan’ım”

Yerli Düşünce Dergisi’nin, fikir ve kültür alanında önemli katkılarda bulunduğunun altını çizen Topçu, “Yerli Düşünce Dergisi olarak bu sayımızda, doğanlarımızın ülkesi Türkmenistan’ı ve Arkadağları Ekselansları Gurbangulı Berdimuhamedov’u kamuoyu ile buluşturmak amacıyla bize verilen bu değerli fırsat için emeği ve katkısı olan herkese çok teşekkür ediyorum. Can kurban sana, yiğit doğanlarımın ana vatanı, Ata yurdum Türkmenistan. Dünya dursun, sen dur Türkmenistan’ım.” ifadelerine yer verdi.
Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu ise, Türkmenistan’ın bağımsızlığını tebrik ederek, “Türkmenistan’ın çok kıymetli, hürmetli Presidenti ve Türk dünyasının Arkadağı, Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov’un yüksek liderliğinde kardeş ülke Türkmenistan’ın 30. Bağımsızlık Günü’nü en içten dileklerimle kutluyorum.” şeklinde konuştu.

“Yerli Düşünce Dergisi, fikir ve kültür alanında önemli bir boşluğu doldurmakta”

“Yerlilik” ve “medeniyet coğrafyası”na dikkat çeken ve Yerli Düşünce Dergisi’nin bu çizgide hareket ettiğini dile getiren Gündoğdu, “Bize göre ‘yerlilik’ bu topraklara, bu gelenek ve medeniyete ait olmak, kök salmak ve bütün tarihsel, kültürel müktesebatımızı sahiplenmektir. Bu coğrafyanın, bu iklimin nefesini solumaktır. Biz de 2014 yılında bu şiarla yola çıkarak millî ve manevi değerleri temele alan bir anlayışla hareket edip yayın hayatımızın yedinci yılına girmiş bulunmaktayız.

Yerli Düşünce Derneği’mizin yayın organı olan ve deneyimli ekibiyle fikir ve kültür alanında önemli bir boşluğu dolduran Yerli Düşünce Dergisi, her ay zengin içeriği ve güncel konularıyla da okuyucusu tarafından ilgiyle takip edilmektedir. Türkiye’nin dört bir tarafına ulaşan Yerli Düşünce Dergisi, uzman şahsiyetlerden alınan makale ve röportajlarla her sayıda farkındalık yaratmaktadır.” açıklamalarında bulundu.

“Yerli Düşünce Derneği, toplumsal farkındalık yaratmakta”

Yerli Düşünce Derneği’nin faaliyetlerine de değinen Gündoğdu, “Dergi faaliyetleri yanında aynı zamanda dernek olarak da birçok etkinliğe imza atıyoruz. Derneğimiz, Türkiye’de eğitim gören uluslararası öğrencilere rehberlik etmek, kültürel ve sosyal olarak ülkemize uyumunu kolaylaştırmak amacıyla birçok faaliyet gerçekleştirmiş olup, bu faaliyetlerin yanında, ayrıca bu öğrencilere burs imkânı sunmaktadır. Bunların yanı sıra ülke gündeminde yer alan ve önem arz eden birçok konu hakkında da konferanslar ve paneller düzenlenmektedir. Sosyal sorumluluk projelerinde yer alan Yerli Düşünce Derneği, bugüne kadar çeşitli yardım kampanyaları da düzenlemiş olup toplumsal farkındalık sağlama açısından da önemli adımlar atmıştır.” şeklinde konuştu.