Şimdi yükleniyor

Türkiye Yüzyılı Yahut Nereden Nereye?

nihat malkoc 97

Türkiye Yüzyılı Yahut Nereden Nereye?

100. şeref yılını kutlamaya hazırlandığımız Türkiye Cumhuriyeti Türk milleti çok köklü bir devlet geleneğine sahiptir. Tarihte bilinen ilk Türk devleti Hunlardan, “Türk” adıyla kurulmuş ilk devlet olan Göktürklere, Uygurlardan bugüne kadar 16 Türk devleti tarih sahnesindeki yerini almıştır. Kurulan bu kadim devletler, Türk kültür ve medeniyetini aldıkları noktadan çok daha ileri düzeylere taşımışlardır. Bugün 100. şeref yılını kutlamaya hazırlandığımız Türkiye Cumhuriyeti, Türk devletleri zincirinin son büyük halkasıdır. İnşallah bu son halka, dünya var oldukça yaşayacak, ilmen ve fennen büyüyecektir. Bugün yaşadığımız müspet gelişmeler bunun işaret fişeği kabul edilebilir.

Bizler, dünden aldığımız hızla, millî ve manevi değerlerimizin ruhumuza kattığı hazla geleceğe umutlar taşımalıyız. Asık suratları ve dudakları tebessüm iksirine kavuşturmalıyız. Bugünün dünden daha huzurlu ve müreffeh olması için gecemizi gündüzümüze katmalıyız.

2023’ten 2071’e her alanda büyüyen Türkiye’nin yakın ve uzak hedefleri Ülkelerin yakın ve uzak hedefleri olur. Devletler, belirlenen bu hedefler doğrultusunda aydınlık yarınlara yürürler. Bunlar, milletler için de güçlü motivasyon kaynaklarıdır. Zira insanların çalışmak ve de başarılı olmak için bu gibi moral değerlere ihtiyaçları vardır. Bu çerçevede 2023 (Cumhuriyet’in 100. yılı), 2053 (İstanbul’un fethinin 600. yılı) ve 2071 (Malazgirt Zaferi’nin 1000. yılı) tarihleri birer dönüm noktası hedefler olarak belirlenmiştir. Bunlardan ilki olan ve 12 sene evvel bugünkü Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından dile getirilen dönüm noktalarından biri olan 2023’ün arifesindeyiz.

2023 yılı hedefleri geçen zaman içerisinde Türkiye’ye çok büyük bir ivme ve coşku kazandırmıştır. Bu coşku ve motivasyonlar bizi, geçmişte hayali bile muhal olan noktalara getirmiştir. Birlik ve beraberlik ruhuyla çıkılan bu yolda nice engeller aşılmıştır.

2023 senesine girmekle birlikte Türkiye’nin ilk yüzyılını da bitirmenin eşiğine gelmiş bulunmaktayız. Artık Cumhuriyet’imiz, 100 yaşında olgun bir bilge konumundadır. Bilgedir; çünkü 100 yıllık engin bir tecrübeye sahiptir. Bu süre içerisinde nice badireler atlatmıştır Cumhuriyet’imiz. Gün gelmiş içten, gün gelmiş dıştan yıkılmaya çalışılmıştır. O yüz yıllık uzun dönem içerisinde mutlu günleri olduğu gibi; açlık, savaş ve kaos dönemleri de olmuştur.

dergi satin al 2