Şimdi yükleniyor

97. Sayı

97. Sayı

45,00

Stokta yok

Kategoriler:

Açıklama

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yaşına ulaştığı 2023 yılı, ülkemiz için yeni bir dönemin de miladı olmaktadır. İki bin yıllık geleneğin parçası ve altı yüzyıllık bir devletin varisi olarak şimdi yeni bir döneme, “Türkiye Yüzyılı”na uyanıyoruz. Türkiye, dünyanın en zorlu ve stratejik jeopolitik konumunda gösterdiği benzersiz başarı ve atılımlar ile dünyanın ruhu, mazlumların umudu olmaya devam ederken, bu ülkelerin aynı zamanda kılavuzu olmaktadır.

Atalarımızdan aldığımız ruh ile Türkiye Yüzyılı’nda duraklama ya da gerilemeye mahal vermeden, doğru hamleler ile ülkemizi dünyada örnek bir konuma getirmek için çalışacağız. Temsil ettiğimiz değerlerle sadece ayakta durmanın yetmeyeceği, aksine her zaman koşmamız gereken bir coğrafyada olduğumuzun bilincinde ve kararlılığındayız. Nitekim Türkiye Yüzyılı; çağı yakalayan ülkeden, çağa yön veren ülkeye giden yolculuğun adıdır. Biz de bu adımları var gücümüzle atacağız.

İcraatlar önce hayallere, ardından da kavramsallaştırılan söylemlere ve hayata geçirilen eylemlere tabidir. Ülkü edinmeyenin ve hedefe ulaşmak için kelam etmeyenin icraatı da pek mümkün değildir. Bu bakımdan bir ülkenin nereden nereye geldiğini görmek açısından geleceğe dair kilometre taşlarının belirlenmesi önemlidir. Türkiye’nin daha iyi bir geleceğe taşınması yönünde yapılacak çalışmalar hayata geçirilirken ya da planlanırken, gelecek projeksiyonları üzerinde özellikle durulmalıdır. Türkiye’nin geleceğine yönelik; siyasi, ekonomik, askerî, sosyal ve kültürel planlamalar hayata geçirilirken ayakları yere basan bir tutum sergilenmelidir. Aynı zamanda bahsi geçen alanlarda gerçekleştirilecek her türlü reformda, uygulamada ve üretimde sürdürülebilirliğin sağlanması öncelikli hedefler arasında olmalıdır.

Türkiye, küresel ve bölgesel sorunların çözümünde artık ihmal edilmeyecek kadar önemli bir aktör. Bu nedenledir ki Türkiye, şu anda tüm dünyanın gözünün üstünde olduğu, zayıflaştırılmaya çalışılan bir ülke konumunda. Ama bizler buna hiçbir zaman izin vermeyeceğiz. Millî menfaatler, uluslararası ilkeler ve dengeler gözetilerek Türkiye Yüzyılı’nda hem masada hem de sahada güçlü olmak, barışı sağlamak ve korumak için var gücümüzle çalışacağız. Türkiye Yüzyılı sadece askerî, sadece ekonomik değil aynı zamanda millî şuura sahip olma ve onu hissetme ile ilgilidir. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın da belirttiği üzere “Türkiye Yüzyılı, milletimizin yeni Kızılelma’sıdır.”.

Cumhuriyet’imizin 100. yılında, Cumhuriyet’imizin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK’ü ve ebediyete intikal eden tüm aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyoruz.

“Türkiye Yüzyılı” konusunu farklı yönleriyle kapsamlı olarak dosya konusu yaptığımız bu özel sayımızda, birbirinden değerli makaleleri siz okuyucularımızla buluşturuyoruz. Konuyla ilgili olarak bu sayımızda, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Sayın Prof. Dr. Fahrettin ALTUN ile bir röportaj gerçekleştirdik. Gençlerin de söz sahibi olduğu dergimizde, konumuzla ilgili olarak her sayıda olduğu gibi onların da fikirlerine yer verdik. “Tarihte Bu Ay Neler Oldu?” köşemizde, tarihin unutulmaya yüz tutmuş olaylarını yeniden gün yüzüne çıkardık. Bu sayımızda da bir film ve kitap tanıtarak sizlere önerilerde bulunduk. Yeni sayımızın düşünce iklimimizi zenginleştirmesini, fikir dünyamıza yeni değerler katmasını ve yol gösterici olmasını temenni eder, sizlere keyifli ve bilinçli okumalar dileriz.