Şimdi yükleniyor

Tarihte Bu Ay – Kasım

tarihte bu ay

Tarihte Bu Ay – Kasım

10 Kasım 1938
Kurtuluş Savaşı’nın önderi, Türkiye Cumhuriyeti’nin banisi ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye saati ile 09.05’te Dolmabahçe Sarayı’nda, 57 yaşındayken hayata gözlerini yumdu. Atatürk’ün ölümünün ardından Türkiye’de ulusal yas ilan edildi.

10 Kasım 1983
Türkiye’deki İslami mücadelenin sembol şahsiyetlerinden Osman Yüksel Serdengeçti, gelecek kuşaklara; keskin zekâsı, hazırcevaplılığı ve kendine has üslubuyla derin izler bırakmıştır. Siyasetçi, yazar ve gazeteci olan Serdengeçti, yakalandığı Parkinson hastalığının ardından 10 Kasım 1983’te vefat etti.

14 Kasım 1944
Stalin liderliğindeki Sovyetler Birliği, 14 Kasım 1944’te Gürcistan’ın Ahıska bölgesinde yaşayan on binlerce Ahıskalı Türk’ü “sınır güvenliğini tehdit ettikleri” gerekçesiyle sürgün etti. Trenlere bindirilen ve günlerce yolculuk eden Ahıskalı Türkler, Sovyet topraklarında dört bir tarafa dağıtıldı.

17 Kasım 1988
Sovyetler Birliği yönetiminden ayrılmak ve bağımsızlık talebiyle, başkent Bakü’nün merkezinde günlerce süren mitingler meydana gelmiştir. Bu haklı haykırış, millî uyanışa bir adım olmuştur ve 1992 yılından itibaren 17 Kasım, Azerbaycan‘ın “Millî Diriliş Günü” ilan edilmiş ve her yıl 17 Kasım‘da kutlamaları yapılmaktadır.

18 Kasım 2009
Türk düşünce dünyasının önemli isimlerinden merhum Gazeteci, Yazar, Senarist ve Şair Ömer Lütfi Mete, geçirdiği kalp rahatsızlığı nedeniyle 59 yaşında hayatını kaybetti.

24 Kasım 1928
24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliğini kabul ettiği gündür. Türkiye’de her yıl 24 Kasım, “Öğretmenler Günü” olarak kutlanırken ayrıca bu gün, öğretmenlik mesleğini icra eden kimseleri onurlandırmak için çeşitli etkinliklerin düzenlendiği bir kutlama günüdür.