Şimdi yükleniyor

Kazakistan’da “7. Türk Filmleri Haftası” Başlıyor

7 turk filmleri haftasi almati

Kazakistan’da “7. Türk Filmleri Haftası” Başlıyor

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, T.C. Almatı Başkonsolosluğu’nun destekleriyle Yerli Düşünce Derneği’nin düzenlediği, 7. Türk Filmler Haftası-Almatı etkinliği 20-24 Ekim 2022 tarihlerinde Kazakistan’ın Almatı kentinde yapılacak.

Sinema ve basın camiasından birçok kişinin katılımıyla 20 Ekim 2022 tarihinde yapılacak 7. Türk Filmleri Haftası Almatı etkinliğinin açılış galası, Arman Sineması’nda Yönetmen Emir Khalilzadeh’ın “Adanış – Kutsal Kavga” filmiyle gerçekleştirilecek.

Etkinlik Süresince Beş Film Sinemaseverler ile Buluşacak

Bir ülkenin tanıtımının yalnızca doğal güzelliklerinin ortaya koyularak yapılamayacağı, etkin tanıtım yollarının globalleşen dünya için çok daha öneme haiz olduğu bir gerçektir. Bu bağlamda kardeş ülke Kazakistan ile Türkiye arasında sinemanın gücüne dayanan bir köprü daha eklemeyi hedefleyen Türk Filmleri Haftası, usta yönetmenlerin ödüllü eserlerinin yanı sıra, sinemaseverlerin yoğun ilgisi ile karşılaşmış popüler sinema filmleriyle geniş bir çerçevede sinema seyircisinin karşısına çıkarken, hazırladığı seçki ile Türk sinemasına da “panoramik” bir bakış imkânı sunacak.

20-24 Ekim 2022 tarihleri arasında yapılacak olan 7. Türk Filmleri Haftası – Almatı etkinliğinde; Adanış – Kutsal Kavga, İyi Ki Varsın Eren, İçimdeki Kahraman, İşin Aslı ve İstanbul Muhafızları (Animasyon) filmleri, sinemaseverlerle ücretsiz buluşacak. Ayrıca bu hafta çerçevesinde film gösterimlerinden sonra sanatçılarla seyirci buluşmaları yapılacak. Yine Türkiye’den gelen oyuncu, yapımcı ve yönetmenlerle Caspian Üniversitesinde, Kazak Devlet Kızlar Pedagoji Üniversitesi ve Qaz Media Productin’da Türk sineması konulu söyleşiler gerçekleştirilecek. Yine bu kapsamda Türkiye’den gelen konuklarla Kazakistanlı sinema sanatçıları buluşması gerçekleştirilecek, ortak yapımlar üzerine ikili görüşmeler ve söyleşiler yapılacak.