Şimdi yükleniyor

Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Türkiye Cumhuriyeti’ne Resmî Ziyarette Bulundu

83 haber1

Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Türkiye Cumhuriyeti’ne Resmî Ziyarette Bulundu

9-11 Haziran 2021 tarihlerinde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti üzerine, Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Türkiye Cumhuriyeti’ne resmî ziyarette bulundu. Cumhurbaşkanı Sadır Caparov’un ziyareti, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarının ziyaretiyle başladı. Sadır Caparov, Atatürk’ün mezarına çelenk koydu ve bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Çelenk koyma töreninin ardından Cumhurbaşkanı Caparov, Anıtkabir Özel Defteri’ne bir yazı yazdı. Ardından Atatürk müzesini ziyaret etti.

Aynı gün Kırgızistan-Türkiye Stratejik İşbirliği Yüksek Konseyi’nin 5. toplantısı gerçekleştirildi. Toplantı kapsamında Cumhurbaşkanı Caparov ile Cumhurbaşkanı Erdoğan bir araya geldiler. İki ülkenin lideri, Kırgızistan-Türkiye ikili ve çok taraflı iş birliğinin mevcut durumunu ve geleceğinin yanı sıra ticari, ekonomik, askerî, teknik, kültürel ve insani alanlardaki güncel konuları ele aldılar. Müzakereler sonucunda etkileşimi derinleştirmeye yönelik Kırgız Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Arasında Protokol Alanında İşbirliğine Dair Mutabakat Zaptı, Bitki Koruma ve Karantina Alanında İşbirliği Anlaşması, Kültür Merkezlerinin Kurulması ve İşleyişi Hakkında Anlaşma, Kültürel İşbirliği Anlaşması dâhil yedi anlaşma ve mutabakat zaptı yanında ayrıca Ortak Bildiri imzalandı.

Yukarıda anılan etkinliklerden sonra Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sadır Caparov ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kırgız Cumhuriyeti’nin bağımsızlığının 30. yıl dönümüne adanmış olan fotoğraf sergisini birlikte açtılar ve Cengiz Aytmatov’un adını taşıyan IV. Uluslararası Isık-Göl Forumu’nun kapanış törenine katıldılar.

10 Haziran 2021 tarihinde Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Üniversitesi’nde (TOBB) düzenlenen İş Forumu’na katıldı. Cumhurbaşkanı Caparov, büyük Türk işletmelerinin temsilcilerine konuşma yaptı. Konuşma sırasında Kırgızistan’ın yatırım fırsatları ile çekiciliğini anlatarak iyi niyetli yatırımcıların girişimlerini desteklemeye ve onlara azami yardımı sağlamaya hazır olduklarını ifade etti. Forum çerçevesinde Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’na, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi tarafından “Fahri Profesör” unvanı verildi.

Ardından Cumhurbaşkanı Caparov, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop ile görüştü. Görüşmede, parlamentolar arası iş birliğinin, kardeş ülkeler arasındaki dostluk ve ikili iş birliğini güçlendirmekte olduğu kaydedildi. Taraflar, uzmanlaşmış Meclis komiteleri ve komisyonları düzeyinde temasları güçlendirerek, dostluk grupları aracılığıyla bağları sürdürerek, parlamentolar arası iş birliğini geliştirme ihtiyacına dikkat çektiler.

Ziyaret çerçevesinde Cumhurbaşkanı Caparov, Türkiye Cumhuriyeti’nin farklı şehirlerinde yaşayan yurttaşları ve Kırgız asıllı Türk vatandaşlarıyla Ankara’da bir araya geldi. Yurt dışındaki yurttaşları desteklemek için alınan önlemler ve Türkiye’de kalmalarını kolaylaştırmak için yapılan çalışmalar hakkında bahsetti.