Şimdi yükleniyor

İLERLEYİVER KIRGIZ YURDU

83 yalcin topcu

İLERLEYİVER KIRGIZ YURDU

16 Aralık 1991 tarihinde ayrı beşiklerde büyüdüğümüz kardeş Kırgız Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını tanıyan ilk ülke, kardeşlerinin ülkesi Türkiye Cumhuriyeti devleti ve Türk halkı olmuştur.

Bir millet, iki ayrı kardeş devlet olan Türkiye ve Kırgızistan arasında 29 Ocak 1992 tarihinde diplomatik ilişkiler başlatılmış ve 1992 yılı içerisinde karşılıklı olarak Bişkek ve Ankara’da iki kardeş ülkenin Büyükelçilikleri açılmıştır.

Türkiye ile Kırgızistan arasındaki 2011 yılında başlayan stratejik ortaklık seviyesindeki ilişkiler, bugün de artarak devam etmektedir.

Kırgızistan’ın ve Kırgız kardeşlerimizin refahı, aynı zamanda istikrar ve esenlikle kalkınması için Türkiye, devleti ve milletiyle her daim destek vermeye devam edecektir.

İki kardeş ülkenin bugün gelinen noktada başta siyasi olmak üzere ekonomik, ticari, askerî, kültür, eğitim, sağlık ve ulaştırma olmak üzere birçok alandaki var olan ilişkileri Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın gayret ve çabalarıyla daha da yükselecektir.
İki kardeş ülkenin ebedî devam edecek olan iyi ilişkilerine, 1997 yılında imzalanan “Ebedî Dostluk ve İşbirliği Anlaşması”nın önemli bir temel teşkil etmesi yanında; kan, can, dil, din, kültür ve tarih birliği de bu ilişkilere güç kuvvet katmaktadır.

İki dost devletin müşterek gayretleriyle bölgesinin en önemli yüksek eğitim kurumu olan ve dünyadaki tanınırlığı hızla artan Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi’ni daha da güçlendirmek için gösterilen gayret ve çabalar, bölgesindeki refah ve esenliğe katkı payını daha da artıracaktır.

İki kardeş ülkenin Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sayın Sadır Caparov’un geçtiğimiz aylarda yapmış oldukları görüşmede, Türkiye-Kırgızistan ilişkilerini geliştirecek adımlar ve bölgesel konular ele alınmış, her iki lider de Türkiye ile Kırgızistan ilişkilerini daha da derinleştirecek adımlar atmaya devam etme hususunda mutabık kaldıklarını ifade etmişlerdir.
Bu mutabakat ile iki kardeş halkın ve devletin her alandaki ilişkileri, önümüzdeki zaman içinde daha da yüksek seviyelere çıkacaktır.

İlerleyiver Kırgız yurdu
Özgürlük yolunda.
Gelişiver, büyüyüver
Kendi yazgın elinde.