Şimdi yükleniyor

Editör – 109. Sayı

109 editor scaled

Editör – 109. Sayı

Türkiye’nin otuz beş yıllık düşünce ve siyasal hayatında, özellikle sahibi olduğu Türkiye Günlüğü dergisiyle önemli bir yeri olan Mustafa Çalık Aralık 2023’te vefat etti. Çalık, derginin tanıtım ve yayın politikasında belirtilen ilkeleri sadece bir yazılı metin olarak değil imkân bulduğu her türlü platformda dile getirdi. Doğru bildiğini söylemekten çekinmeyen tavrıyla tanınan Çalık, her kesimden aydının, halkı savunurken dahi çizdiği halktan uzak profilinden bariz bir şekilde ayrılıyordu. 1989 yılında kurduğu Cedit Neşriyat ve Türkiye Günlüğü, yalnız yayın faaliyeti yürütülen bir yer olmamış, Çalık ile aynı ideallerde buluşanların mahfili hâline gelmişti. İlkelerinde belirttiği değerlere saygısızlık etmeyen her kesimden entelektüel, akademisyen, siyasetçi ve bürokratla diyalog kurabilmesi onun özgün yanlarındandı. Yazılarında millet, milliyetçilik ve tarih konularının yanı sıra ülke gündemindeki siyasal ve toplumsal sorunlara farklı yaklaşımını gösteren metinler üretti. Yerli ve millî değerlere bağlılığıyla öne çıkan Çalık’ın cesur, onurlu ve eleştirel bakış açısı, Türk entelektüel hayatında ihtiyaç duyulan aydın profilinin dikkat çeken örneği hâline getirmiştir.


Çalık, fikirlerini sadece yazılarıyla değil, oluşturduğu mahfilde bir öğretmen ve mentor rolüyle özellikle gençleri etkileyecek bir şekilde yaymıştır. Onun bu özellikleriyle karşılaşan birçok kişi, milliyetçiliğe bakışı, Türkçe hassasiyeti, cesur ve eleştirel bakış açısından etkilenmiş, kendi düşünce dünyalarına da yansıtmışlardır. Öğrencileri ve takipçileri, onun öğretilerinden ilham alarak, toplumsal meselelere daha bilinçli ve eleştirel bir perspektiften yaklaşımı benimsemişlerdir.


Çalık, çağdaş bir Alperen olarak otuz beş yıldır Türkiye gündeminde düşünce ve tavırlarıyla katkı sağlayan bir isimdi. Meselelere Müslüman Türk bilinci ve bu açıdan yaklaşan Çalık’ın vatan sevgisi, bitmek bilmeyen enerjisinin kaynağı olmuştur. Çağdaş Türkiye’nin dinamikleri içinde hem geçmişin değerlerine bağlı kalarak hem de günümüzün zorluklarına eleştirel bir bakış açısıyla yaklaşan bir aydın olarak onun idealleri, değerleri ve duruşu, onun ardından gelenler için bir ilham kaynağı olacaktır. Vatanseverlik ve milliyetçilik değerleriyle yoğrulmuş, topluma hizmet etmiş ve bu idealleri eserleriyle gelecek nesillere aktarmış olan ve ülkemizin yetiştirdiği kıymetli münevverden biri olan Mustafa Çalık’a Allah’tan rahmet diliyoruz. Ruhu şad, mekânı cennet olsun.


“Mustafa Çalık” konusunu farklı yönleriyle kapsamlı olarak dosya konusu yaptığımız bu özel sayımızda, birbirinden değerli makaleleri siz okuyucularımızla buluşturuyoruz. Konuyla ilgili olarak bu sayımızda, Türkiye Günlüğü mahfilinden Psikiyatri Hekim ve Yazar Prof. Dr. Erol GÖKA ile bir röportaj gerçekleştirdik. Gençlerin söz sahibi olduğu dergimizde, her sayıda olduğu gibi bu sayının dosya konusundaki katkılarına yer verdik. “Tarihte Bu Ay Neler Oldu?” köşemizde, tarihin unutulmaya yüz tutmuş olaylarını yeniden gün yüzüne çıkardık. Bu sayımızda da bir film ve kitap tanıtarak sizlere önerilerde bulunduk. Yeni sayımızın düşünce iklimimizi zenginleştirmesini, fikir dünyamıza yeni değerler katmasını ve yol gösterici olmasını temenni eder, sizlere keyifli ve bilinçli okumalar dileriz.