Şimdi yükleniyor

68. Sayı

68. Sayı

Kategoriler:

Açıklama

Modern demokrasilerin temel kurumlarından biri olan parlamento kavramının Türk siyasal geleneği bağlamında oldukça köklü ve zengin bir tarihsel arka plana istinat ettiği bilinmektedir. Yüz yıldan bu yana ülkemizin kalkınması, gelişmesi, büyümesi yolunda atılan tüm adımların öncüsü olan Gazi Meclis’imiz, başta çocuklarımız ve gençlerimiz olmak üzere tüm vatandaşlarımıza daha aydınlık bir gelecek hazırlamak için çalışmalarını sürdürmektedir. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışı, aziz milletimizin Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde büyük gayret, fedakârlık, azim ve inançla yürüttüğü destansı İstiklal Mücadelesi’nin ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden sürecin önemli merhalelerinden birisidir.

Ancak Cumhuriyet’in ilan edilmesinin üzerinden bir asra yakın zaman geçmesine rağmen Türkiye, demokrasi yürüyüşünde sürekli çeşitli engellerle karşılaşmıştır. Halk ne zaman millî iradenin oluşumunda söz sahibi olma konumuna gelse halk adına, halk için, halka rağmen millî iradenin önüne geçilmek istenmiştir. Millî irade, darbeler ile engellenmeye çalışılmış, halk iradesi yok sayılmıştır. Bunun en son örneğini 15 Temmuz 2016’da hain darbe girişiminde hep birlikte gördük. Ancak aziz milletimiz, dün olduğu gibi bugün de anayasal düzene ve demokrasisine sahip çıkarak bir kez daha galip geldiği bu destanda; tankın, topun, uçağın, helikopterin, tüfeğin karşına dimdik dikilmiş; aynı Malazgirt’te, Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’nda olduğu gibi tek yürek olmuş ve bunu da tüm dünyaya göstermiştir.

Gazi Meclis’imizin kuruluşu ve Ulusal Egemenliğimizin 100. yıl dönümünde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İstiklal Mücadelemizin tüm kahramanlarını, bu aziz vatanımız için canlarını hiçe sayan tüm şehitlerimizi minnet ve rahmetle anıyoruz.

“Millî İradenin Yüzüncü Yılı” konusunu farklı yönleriyle kapsamlı olarak dosya konusu yaptığımız bu özel sayımızda, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Sayın Prof. Dr. Mustafa ŞENTOP ile bir röportaj gerçekleştirdik. Her ay farklı bir ili tanıttığımız dergimizde bu ay da “Huzurun Şehri Bayburt”a konuk olduk. Gençlerin de söz sahibi olduğu dergimizde, konumuzla ilgili olarak onların da fikirlerini aldık. “Tarihte Bu Ay Neler Oldu?” köşemizde, tarihin unutulmaya yüz tutmuş olaylarını yeniden gün yüzüne çıkardık. Bu sayımızda da bir film ve kitap tanıtarak sizlere önerilerde bulunduk. Yeni sayımızın düşünce iklimimizi zenginleştirmesini, fikir dünyamıza yeni değerler katmasını ve yol gösterici olmasını temenni eder, sizlere keyifli ve bilinçli okumalar dileriz.