Şimdi yükleniyor

60. Sayı

60. Sayı

15,00

Stokta yok

Kategoriler:

Açıklama

Tevfik İleri; yaşantısı, siyasi hayatı, hayata karşı duruşu, heyecanları, umutları ve dahi idealleri ile örnek bir şahsiyet her anlamda. İleri, geride bıraktığımız 20. yüzyılda, yaşanılan bir tarihe mühür gibi vurulmuş adıyla yaşamaya devam ediyor ve devam edecektir de… Bu güzide insan, örneklik teşkil eden samimi yaşantısı, tevazu kuşanmış hayatı, aile bağları ve cemiyete karşı sorumlu yaşantısı ile yol gösteriyor, umut aşılıyor ve hep önder oluyor.

İyi bir hatip olmakla birlikte gelenekçi ve muhafazakâr bir düşünce yapısına sahip olan, idealist ve aktif bir mizacı bulunan Tevfik İleri, çevresinde daha çok milliyetçi fikirleriyle tanınır. Aziz vatan ve millet için çok büyük hizmetlerde bulunmuş olan İleri, Türkçenin daha yaygın bir şekilde kullanılmasına, yerli malına gerekli önemin verilmesi gibi gayelerle miting ve gösterilerin yapılmasına, İstiklal Marşı çalınırken ayağa kalkılmasına, Çanakkale Şehitleri’nin anılması gibi manevi duygulara hitap eden ilklere öncülük etti. Tevfik İleri, hayatının talebelik, memuriyet ve siyasi devrelerinin tamamında vatan ve millet sevgisine bağlı kalmış ve icraatlarını büyük ölçüde bu fikrin güdümünde gerçekleştirmiştir.

O ve arkadaşları, vatan aşkıyla hep icracı görevler üstlendi. Adnan Menderes Hükûmeti’nin kabinesinde yer alarak, memleketin birçok sorunu, onun pes etmeyen azmiyle çözüme kavuştu. Halka hizmeti Hakk’a hizmet anlayışı içerisinde hareket eden İleri; eğitimden ulaştırmaya, bayındırlıktan sosyal hayata birçok konuda bu millete hizmet etmiştir. Bu vesileyle, bir “Hilal” uğruna canlarını feda eden Adnan Menderes’i, Hasan Polatkan’ı, Fatin Rüştü Zorlu’yu, Tevfik İleri’yi ve nicelerini rahmet ve minnetle anıyoruz. Ruhları şad, mekânları cennet olsun.

Memleket aşkını hep hisseden, hissettiren; milliyetçiliği sözle değil, icraatla yapan “Ahmet Tevfik İleri”yi farklı yönleriyle kapsamlı olarak dosya konusu yaptığımız bu özel sayımızda, merhum Tevfik İleri’nin kızı Cahide İLERİ AKSOY ile bir röportaj gerçekleştirdik. Her ay farklı bir ili tanıttığımız dergimizde bu ay da “Güllerin ve Göllerin Şehri Isparta”ya konuk olduk. Gençlerin de söz sahibi olduğu dergimizde, konumuzla ilgili olarak onların da fikirlerini aldık. “Tarihte Bu Ay Neler Oldu?” köşemizde, tarihin unutulmaya yüz tutmuş olaylarını yeniden gün yüzüne çıkardık. Bu sayımızda da bir film ve kitap tanıtarak sizlere önerilerde bulunduk. Yeni sayımızın düşünce iklimimizi zenginleştirmesini, fikir dünyamıza yeni değerler katmasını ve yol gösterici olmasını temenni eder, sizlere keyifli ve bilinçli okumalar dileriz.