Şimdi yükleniyor

59. Sayı

59. Sayı

15,00

Stokta yok

Kategoriler:

Açıklama

66 yıllık hayatının büyük bir kısmı, akıl almaz mücadelelerle geçen, hapishaneleri mekân tutan, bildiğini söylemekten çekinmeyen bir dava adamı olan Osman Yüksel Serdengeçti; yasak, kural, baskı tanımayan bir karakter taşıyordu. Millete, devlete, dine düşman gördüğü her türlü fikir, inanç ve icraatın en sert tavırla karşısına çıkan Serdengeçti, bilhassa materyalizme karşı amansız bir mücadele vermiştir. O, Millî Mücadele’nin sosyal, kültürel ve siyasal alandaki mücadelesini veren, temsil gücü yüksek simge bir isim.

Osman Yüksel Serdengeçti, bu topraklarda yaşamış ve gençlik yıllarından başlayıp öldüğü güne kadar dava adamı olarak anılmış bir aksiyon insanı. O, ülkenin en zor şartları yaşadığı 1940 ile 1980 yılları arasında, durup dinlenmeden din için, vatan için, millet ve özellikle gençler için gözünü kırpmadan zulmün karşısında durmuş bir kişi. Mücadeleci özelliğinin yanında yardımlaşmayı, tabiatı, sade yaşamayı seven Osman Yüksel, şiirlerinde çoğunlukla; vatan, millet, din, ahlak, gelenek, tarih ve tabiat temalarını işlemiştir. Düşüncelerini çok açık ifade edemediğinde espri ve mizah yeteneğini kullanmış; karikatürize ettiği olay, uygulama ve düşünceleri eleştirmiştir. Yazı ve şiirlerine hâkim olan heyecan dışında hicivleri ve esprileri, muhaliflerini yaralayacak kadar keskin olmuştur.
Osman Yüksel Serdengeçti’nin yaşamı, aslında kendine ait bir yaşam değildir. Kendini hep arka plana atmış, doğrunun ardına düşerek hak bildiği yolda yürümüş ender şahsiyetlerdendir. Ailesinden aldığı sağlam bir millî kültür ve terbiye, onun üzerinde ömrü boyunca etkili ve kalıcı olmuştur. Serdengeçti’yi her fırsatta hatırlamak ve hatırlatmak için birçok sebep var. Bu sebeplerden birine bile tutunmak, onun anlaşılması için büyük bir adım olacaktır. Türk-İslam mücadelesinin öncü aynı zamanda özgün isimlerinden biri olan ve hayatı boyunca davası, inandıkları uğruna her şeyi göze alan Osman Yüksel Serdengeçti’yi, ölümünün 36. sene-i devriyesinde tekrardan rahmetle anıyoruz. Ruhu şad, mekânı cennet olsun.

“Osman Yüksel Serdengeçti”yi farklı yönleriyle kapsamlı olarak dosya konusu yaptığımız bu özel sayımızda, Eğitimci ve Yazar Hasan TÜLKAY ile bir röportaj gerçekleştirdik. Her ay farklı bir ili tanıttığımız dergimizde bu ay da “Yağmurun Şehri, Çayın Başkenti Rize”ye konuk olduk. Gençlerin de söz sahibi olduğu dergimizde, konumuzla ilgili olarak onların da fikirlerini aldık. “Tarihte Bu Ay Neler Oldu?” köşemizde, tarihin unutulmaya yüz tutmuş olaylarını yeniden gün yüzüne çıkardık. Bu sayımızda da bir film ve kitap tanıtarak sizlere önerilerde bulunduk. Yeni sayımızın düşünce iklimimizi zenginleştirmesini, fikir dünyamıza yeni değerler katmasını ve yol gösterici olmasını temenni eder, sizlere keyifli ve bilinçli okumalar dileriz.