Şimdi yükleniyor

Deprem Yıkıntıları Arasında Doğrulan, Türk Millet Birliğidir

nurullah cetin 99

Deprem Yıkıntıları Arasında Doğrulan, Türk Millet Birliğidir

6 Şubat 2023’te 11 ilimizde maruz kaldığımız, asrın felaketi denilen bu büyük deprem; bizim için çok büyük acılara ve kayıplara sebep oldu. Deprem şehitlerimize rahmet olsun. Yaralılara acil şifalar, sağ kalanlara sabırlar dileriz. Deprem, sel, savaş gibi felaketler bencil bir topluluğu bir araya getirir, birbiriyle alakasız bireylerden oluşan kuru kalabalığı şuurlu bir millet yapar ya da var olan millet yapısını daha da pekiştirir. Çünkü felaket geneldir, ortaktır. Millî felaket kaynaklı acılar, sıkıntılar, dertler ortaktır. İnsan, tek başına yaşayamaz. İnsan, toplumsal bir varlıktır.

İnsan, ahlaki değerlerle insan olur. Ahlak, topluluk içinde ortaya çıkan değerlerden oluşur. Dağ başında tek başına yaşayan insanın ahlakı olmaz. Ahlak, bir insanın bir başka insanla münasebete girmesiyle birlikte ortaya çıkan, toplumsal ilişkilere bağlı olarak gelişen insani değerlerdir. Ben seninle alışverişe başladığım zaman, ancak o zaman ahlak ya da ahlaksızlık ortaya çıkar.

Her insan bir diğerine muhtaçtır. Depremzede kardeşime yardım ediyorsam ahlaklıyım; bana ne, ben keyfime bakarım diyorsam ahlaksızım. İnsanlar ahlaki değerler etrafında toplanarak ahenkli bir millet olur. Aynı vatan toprakları üzerinde, aynı devletin çatısı altında var olabilmemiz ve yaşayabilmemiz, ancak iş bölümü, dayanışma ve yardımlaşmaya bağlıdır. İş bölümü ve dayanışma da ancak ahlaki temeller üzerine inşa edilirse bilinçli bir millet yapısı ortaya çıkar.

İş bölümü gereği ben; müteahhide, inşaatçıya güvenerek, benim evimi yap diye para veriyorsam ve o müteahhit de demir ve çimento gibi malzemeden çalarak bana çürük bir ev yapıyorsa, ben de o beton tabutlukta yatıyorsam ve bir gün ansızın kendimi o binanın altında buluyorsam, benim güvenime dayalı o iş bölümü ahlaksızlık üzerine kurulmuştur ve dayanışma hissim istismar edilmiştir demektir ve bu toplumsal yapıdan millet değil illet çıkar.

dergi satin al 2