Şimdi yükleniyor

Birlikte Güçlüyüz

ruslan kazakbayev 99

Birlikte Güçlüyüz

Öncelikle çok sayıda can kaybına ve büyük yıkıma sebep olan depremler nedeniyle bir kez daha kardeş Türkiye’ye ve tüm Türk milletine en derin başsağlığı dileklerimi iletmek istiyorum.

Depremlerin meydana geldiği ilk andan itibaren Sayın Cumhurbaşkanımız Sadır Caparov başta olmak üzere tüm Kırgız halkı, Türkiye’deki durumu yakından ve endişeyle takip ediyor. Hayatını kaybedenlerin ailelerine ve yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyor.

Türkiye’yi derinden sarsan ve etkileri çok büyük olan bu felaket, tüm dünyanın dikkatini çekmektedir. Binlerce insanın hayatına mal olan ve daha yüz binlerce insanı çatısız bırakan bu felaket, 21. yüzyılın en büyük felaketlerinden biri olarak tarihe geçmiştir. Türkiye’nin, tarihinde birçok kez olduğu gibi, ülke yetkililerinin önderliğinde ve uluslararası toplumun desteği ile bu zor dönemi aşacağına ve yıkılmış olan bölgeleri en kısa zaman diliminde yeniden yapılandırmak için her şeyi yapacağına inancımız tamdır. Kardeş Türkiye, bunun için gerekli tecrübe ve iradeye sahiptir.

Doğal afetin doğurduğu sonuçlar ile mücadelede, Türk dünyasının Türkiye’ye yönelik sergilediği dayanışma, hayranlık uyandırıyor. Diğer Türk devletleri ile birlikte Kırgızistan, yıkıcı depremlerin hemen ardından Türkiye’ye yardım elini uzatan ilk ülkelerden biri oldu.

Kırgızistan, kardeş devlet ve güvenilir bir müttefik olarak, tüm çabalarıyla Türkiye’ye yardımcı oldu.
Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, 7 Şubat’ta Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefon görüşmesi gerçekleştirerek, Kırgızistan halkı adına en derin taziyelerini iletti. Aynı gün hükûmete, kardeş Türk halkına acil yardım yapılması talimatını verdi.

Kırgız Cumhuriyeti tarafından kardeş Türk halkına, Kırgız Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’nın 6 doktoru ve 12 sağlık görevlisi dâhil olmak üzere Acil Durumlar Bakanlığı’na bağlı toplam 182 kişilik arama kurtarma ve sağlık ekibi, sahra hastanesi, özel eğitimli köpekler ve 6 köpek uzmanı ile temel ihtiyaç maddeleri içeren insani yardım gönderildi.

dergi satin al 2