Şimdi yükleniyor

YEE’den Kazakistan Meclis Kütüphanesine Kitap Bağışı

yeeden kazakistan meclis kutuphanesine kitap bagisi

YEE’den Kazakistan Meclis Kütüphanesine Kitap Bağışı

Yunus Emre Enstitüsü (YEE) tarafından Türk dili ve kültürünün en önemli şahsiyetlerinden Yunus Emre’nin vefatının 700. yıl dönümü vesilesiyle Yunus’un sesini dünyaya duyurmak amacıyla yayımlanan “Yunus Emre Seçkisi” adlı eser Kazakistan Meclisi Kütüphanesinde yer aldı.

TÜRK DÜNYASININ ORTAK DEĞERLERİ NİTELİĞİNDEKİ ESERLER HEDİYE EDİLDİ

Kazakistan Cumhuriyeti Parlamentosu bünyesinde 1987 yılından itibaren hizmet veren ve restore edilerek tekrar hizmete açılan Kazakistan Meclisi Kütüphanesine Astana Yunus Emre Enstitüsü tarafından “Yunus Emre Seçkisi” adlı eser başta olmak üzere Türkiye Türkçesi ve Kazak Türkçesinde kadim Türk kültürünün ortak değerlerine ilişkin yazılan çok sayıda eser armağan edildi.

Kazakistan Meclisinde 29 Kasım 2022 tarihinde düzenlenen törene Kazakistanlı Milletvekilleri Galimzhan Eleuov, Madi Ahmetov, Yeldos Abakanov, Kazakistan Meclisi Analiz ve Eğitim Departmanı Bölüm Başkanı Rauza Zhaishiyeva, Astana Yunus Emre Enstitüsü Koordinatör V. Dr. Almagül İsina katıldı.

Astana Yunus Emre Enstitüsü Koordinatör V. Dr. Almagül İsina konuşmasında “Yenilenerek tekrar açılışı gerçekleştirilen Meclis Kütüphanesine Ahmet Yesevi, Dede Korkut, Abay Kunanbayev gibi Türk tarihinin ve edebiyatının önemli şahsiyetlerinin eserleri, Kazakistanlı şairlerin Türkiye’de Türkiye Türkçesinde yayımlanan şiirleri, Türk milletinin ortak sporu kökpar ve Türkiye’nin tanıtımının yapıldığı çeşitli kaynakların yanı sıra Enstitümüz tarafından çok sayıda eser hediye edildi.” değerlendirmesinde bulundu.

KİTAP BAĞIŞINDA BULUNAN İLK KURUM YUNUS EMRE ENSTİTÜSÜ

Koordinatör V. İsina, “Yetkililerden edinilen bilgiye göre Parlamento bünyesinde faaliyet gösteren kütüphaneye Kazakistan’daki yerel kurum ve kuruluşların dışında bağışta bulunan ilk kurum Astana Yunus Emre Enstitüsü olmuştur.

2021 yılının ‘Yunus Emre ve Türkçe Yılı’ ilan edilmesi vesilesiyle Yunus Emre’nin Kazakistan Yazarlar Birliğince Kazak Türkçesine aktarılan şiirlerinin yer aldığı ‘Yunus Emre Seçkisi’ eserini, Kazakistan’ın saygın kütüphaneleri ve üniversitelerine dağıttık.” ifadelerini kullandı.

YUNUS EMRE ENSTİTÜSÜ KAZAKİSTAN’DAKİ KURUM VE KURULUŞLARA KİTAP DESTEĞİNDE BULUNUYOR

Astana Yunus Emre Enstitüsü tarafından Kazakistan genelinde hizmet veren kurum ve kuruluşlara Türkiye Türkçesi öğretim setleri ve Türkiye Türkçesi yazılan eserler bağışta bulunuluyor.