Şimdi yükleniyor

Emine Erdoğan, Dünya Gönüllülük Günü Kapsamında Düzenlenen “Afrika Evi” Programına Katıldı

2022 12 06 ee gonullu 07

Emine Erdoğan, Dünya Gönüllülük Günü Kapsamında Düzenlenen “Afrika Evi” Programına Katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Dünya Gönüllülük Günü kapsamında Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenen Afrika Evi programında, Afrika ülkelerinin Ankara Büyükelçileri, eşleri ve Afrika Kültür Evi üyeleriyle bir araya geldi.

Programda yaptığı konuşmada yeryüzünün, iyiliğin, barışın ve adaletin merkezi olmasının insanlığın ezelden beri en büyük ideali olduğunu belirten Emine Erdoğan, el ele, gönül gönüle verildiğinde bu idealin gerçeğe dönüşmesinin çok uzak bir ihtimal olmadığını söyledi.

Bugün tarihe hangi ayak izleri bırakılıyorsa geleceğin de öyle şekilleneceğini anlatan Emine Erdoğan, “Çünkü ahlaki değerlerimiz, ailemizde, toplumumuzda ve devlet geleneğimizde gördüklerimizle oluşur. Eylemlerimiz de bu değerlerden doğar. Eğer biz, ete kemiğe bürünmüş iyilik örneklerini çoğaltırsak hem dünyamız hem de geleceğimiz güzelleşir. Bu anlamda Türkiye’nin Afrika açılımıyla dünya tarihinde yepyeni bir sayfa açtığına inanıyorum” diye konuştu.

2022 12 06 ee gonullu 01

“AFRİKA ÜLKELERİYLE BİRLİKTE YÜRÜYECEK DAHA UZUN YOLUMUZ VAR”

Bugüne kadar, literatüre, “Afrika Atasözleri” ve “Afrika Yemekleri” kitaplarını kazandırdıklarını da belirten Emine Erdoğan, bu iki kitabın, ülkeler arasındaki kültürel yakınlaşmanın ürünleri olduğunu belirtti.

Kendisinin de derin izler bırakan anılarından oluşan bir hatıratı kaleme aldığını anımsatan Emine Erdoğan, şöyle devam etti: “Bu kitap, Afrika’ya duyduğum büyük sevginin ve verdiğim önemin bir ifadesidir. Bu çerçevede sizlerle güzel bir haberi de paylaşmak istiyorum. Çok kısa bir süre önce, kısaca Afrika Evi dediğimiz girişimimiz bir derneğe dönüştü. İnanıyorum ki, ‘Afrika El Sanatları ve Kültür Evi Derneği’ çatısı altında, insanlığa hizmet edecek nice proje hayata geçecek. Bir mum, binlerce mumu tutuşturmaya devam edecek. Buradan tüm insanlığa umut verecek bir ışık yükselecek.”

Emine Erdoğan, derneğin tüm üyelerinin iş hayatlarında önemli tecrübeleri olan, dünyaya medeniyetin derin perspektifinden bakan profesyonellerden oluştuğunu ve hepsinin gerçek birer gönül elçileri olduğunu vurgulardı.

Emine Erdoğan, gönüllülüğün, kardeşin kardeşe ikramı olduğuna işaret ederek, şunları söyledi: “Merhametsizlikten can çekişen dünyanın ilacıdır. Savaşlar, yoksulluk, hak ihlalleri, adaletsizlik, tabiatın tahribatı gibi, insanlığın nice meselesi, merhamet eksikliğinin sonuçlarıdır. Bizler, ne zaman gönüllülük ilkesini yürürlüğe soksak insanlığı yeniden özüne davet ediyoruz. İnsanlığın sızılarını dindiriyor, hasret kaldığı can suyunu veriyoruz. Bazen, şahsi gönüllülük faaliyetlerimizle tek bir insanın bile nasıl büyük bir güce dönüşebildiğini ortaya koyuyoruz. Bazen de bir devletin, insani yardım başlığı altında, koca bir milletin yüce gönlüne tercüman olduğunu görüyoruz. Türkiye, tüm insanlığa kucak açan tarihsel reflekslerini hiç zayıflatmadığı için, bugün hâlâ dünyanın en cömert ülkesidir. Öz kardeşimiz saydığımız Afrika ülkeleriyle birlikte yürüyecek daha uzun bir yolumuz var. İnanıyorum ki birlikte attığımız her adım, tüm dünyaya ilham oluyor.”

Programda Cibuti’nin Ankara Büyükelçisi Aden Hüseyin Abdillahi de bir konuşma yaptı. Konuşmaların ardından konuklara Türk ve Afrika mutfağından yemekler ikram edildi.

Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesinde öğrenim gören Afrikalı öğrencilerin kurduğu “Highlife Müzik Grubu” da ülkelerine özgü eserlerin yer aldığı mini bir konser verdi. Konserin ardından müzik grubunu sahneye çıkarak tebrik eden Emine Erdoğan, müzisyenlerle ritim tuttu.

Afrika müziklerini çok beğendiğini belirten Emine Erdoğan, Afrikalıların hem sanatta hem de müzikte Allah vergisi bir kabiliyetleri olduğunu belirtti. Emine Erdoğan, seslendirilen şarkılardan birinin kendisini gençlik yıllarına götürdüğünü söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da Afrika müziklerini sevip sevmediğine ilişkin bir soru üzerine Emine Erdoğan, “Dinlemeyi sever ama o Türk Sanat Müziği hayranı, ben dünya müziği” diye konuştu.

2022 12 06 ee gonullu 03

EMİNE ERDOĞAN, AFRİKA EVİ SERGİSİ’Nİ GEZDİ

Emine Erdoğan, Afrika Kültür Evi tarafından düzenlenen Afrika’dan getirilen ürünlerin yer aldığı sergiyi gezdi. Sergi girişinde kumda pişirilmiş Türk ve Afrika kahveleri ikram edilen Emine Erdoğan, Afrika kahvesinin özelliklerine ilişkin bilgi aldı.

Daha sonra sergiye geçen Emine Erdoğan, Afrika Kültür Evi Başkanı Zeliha Sağlam ile sergide yer alan Afrika’ya özgü ürünleri inceledi. Emine Erdoğan, stantlarda görevli Afrikalı öğrencilerle de sohbet ederek özçekim yaptı.

Burada gazetecilere açıklama yapan Emine Erdoğan, Etiyopya ziyaretinde kadınların yaptıkları el işi ürünlerin Avrupa’da çok yüksek fiyatlara satıldığını duyduktan sonra First Lady ile istişare ettiklerini anlatarak, “Dedik ki biz Türkiye’de böyle Afrika Evi açalım, el sanatlarıyla uğraşan kadınlarımızın ürünlerini alalım, Türkiye’de satalım ve onlara gitsin paraları. Çok iyi niyetle başlatılmış bir kampanya bu. Şu anda 24 ülke buna iştirak ediyor. Bütün Afrika ülkeleri inşallah yavaş yavaş katılacaklar buna. Böyle bir karşılıklı yardımlaşma diyebiliriz” ifadelerini kullandı.