Şimdi yükleniyor

TÜRKSOY’un 30. Yılına Kırgızistan’dan Muhteşem Konser

turksoyun 30 kurulus yili kutlamalari kirgizistan etkinlikleriyle devam ediyor

TÜRKSOY’un 30. Yılına Kırgızistan’dan Muhteşem Konser

Kırgızistan, TÜRKSOY’un kuruluşunun 30. Yılını başkent Bişkek’te düzenlenen muhteşem konser ile kutladı.

TÜRKSOY’un kuruluşunun 30. yılı kutlamaları çerçevesinde Kırgızistan Kültür, Enformasyon, Spor ve Gençlik Bakanlığı iş birliğinde düzenlenen “TÜRKSOY Kültür Günleri” Kırgız Ulusal Filarmonisinde gerçekleştirilen “Biz Beraberiz” Gala Konseriyle taçlandı.

Gala Konserin açış konuşması yapan Kırgızistan Kültür, Enformasyon, Spor ve Gençlik Politikası Bakanı Altınbek Maksutov, TÜRKSOY’un kuruluşunun 30. yılını tebrik ederek, ortak kültürel programlarının halkları daha da yakınlaştırdığını söyledi. TÜRKSOY’un faaliyet gösterdiği 30 yıl süresince Türk halklarının kültürel yakınlaşmasına eşsiz katkılar sunduğunu dile getiren Maksutov, Teşkilatın Kırgız kültür ve sanatının tanıtılması amacıyla yaptığı faaliyetlerden övgüyle bahsetti.

Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sadır Japarov da konsere bir tebrik mesajı göndererek TÜRKSOY’un 30. Yılını kutladı. Cumhurbaşkanı Sadır JaparovUn mesajını Devlet Sekreteri Süyünbek Kasmambetov okudu.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev ise konserde yaptığı konuşmada, TÜRKSOY’un kuruluşunun medeniyetin bayramı olduğunu vurgulayarak, “TÜRKSOY’a üye ülke halkların dili, dini, tarihi, kanı, kültürü birdir. Biz birlikteyiz. Biz Türk’üz.” dedi.

Etkinlikte ayrıca Türk kültür ve sanatına katkıda bulunan Kırgızistan’ın kültür ve sanat insanlarına TÜRKSOY’un 30. yılı madalyası TÜRKSOY Genel Sekreteri Raev tarafından takdim edildi.

Konuşmaların ardından sahne alan sanatçılar, Kırgız Ulusal Filarmonisini hınca hınç dolduran sanatseverlere Kırgızların göçebe hayatını sahneleyen görsel bir şölen sundu.

Sahne alan Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye, Türkmenistan’dan ses sanatçıları, müzisyenler ve dans toplulukları kendi ülkelerine özgü geleneksel müzik, opera eserleri ve halk danslarından örnekler sergiledi. 

Salonu dolduran Kırgız sanatseverler, 360’ı aşkın Türk Dünyası sanatçısının sahne aldığı konseri coşkulu alkışları ve beğeni nidalarıyla soluksuz izledi.

TÜRKSOY’un 30. Yılı Kutlamaları’nın ilk etapının sonraki adresleri Özbekistan, Türkmenistan olacaktır. Etkinliklerin ikinci etabı ise Azerbaycan ve Türkiye’nin başkenti Ankara’da devam edecektir.

Kaynak: TÜRKSOY