Şimdi yükleniyor

Türk Kahvaltısı Uluslararası Alanda Tanıtılıyor

turk kahvaltisi uluslararasi alanda tanitiliyor

Türk Kahvaltısı Uluslararası Alanda Tanıtılıyor

Yunus Emre Enstitüsü, dünya çapında 85 temsilciliğinin bulunduğu farklı coğrafyalarda gastrodiplomasi faaliyetleri düzenleyerek zengin Türk mutfağının lezzetlerini dünya sofrasına taşıyor.

Bükreş Yunus Emre Enstitüsünün katkılarıyla Dünya Kahvaltı Günü vesilesiyle “Türk Kahvaltısı Tanıtımı” adlı etkinlik düzenlendi.

T.C. Bükreş Büyükelçiliğinin ev sahipliğinde 10 Haziran 2023 tarihinde gerçekleştirilen gastrodiplomasi faaliyetine Türk kahvaltısının zengin ve eşsiz lezzetlerinin yer almasının yanı sıra Türk kültürü unsurlarından geleneksel Türk okçuluğu, ebru sanatı ve modern kaligrafi tanıtıldı.

Etkinliğe Romanya Dışişleri Bakanlığı mensupları, yabancı büyükelçiler ile eşleri, Uluslararası Kadınlar Derneği (IWA) yöneticileri ile üyeleri, Bükreş Uluslararası Maarif Okulu temsilcileriyle birlikte Büyükelçilik mensupları katıldılar.

T.C. Bükreş Büyükelçiliğinde Türk misafirperverliğiyle ağırlanan konuklar, dünyanın en lezzetli kahvaltıları arasında yer alan Türk kahvaltısını deneyimleme fırsatı buldular.

TÜRK KÜLTÜRÜNÜ YAKINDAN TANIYAN KİŞİLER, TÜRKİYE’Yİ ZİYARET ETMEK İSTİYORLAR

Açık büfe kahvaltıda zengin Türk kahvaltısından çok sayıda lezzet ve çeşit yer aldı. Etkinlikte kahvaltının yanı sıra Türk kahvesi ve Türk çayı eşliğinde sohbet edebilmenin mutluluğunu yaşayan konuklar, daha önce deneyimlemediklerini ifade ettikleri Türk mutfağı lezzetlerinden dolayı teşekkürlerini ileterek Türkiye’yi, Türk kültürünü ve mutfağını beğendiklerini; bundan dolayı tatillerde Türkiye’ye gitmeyi tercih ettiklerini belirttiler.

TÜRK MUTFAĞINDAN GELENEKSEL TÜRK EL SANATLARINA TÜRK KÜLTÜRÜ TANITILDI

Konuklar, ilk kez tadına bakma fırsatı buldukları ve tadına hayran kaldıkları pişi ile muhammara gibi Türk mutfağına has yiyeceklerin tariflerini aldılar. Ayrıca, davetliler etkinlikte geleneksel Türk el sanatlarından ebru sanatı hakkında bilgi edindikten sonra kendi ebru eserlerini yapma imkânı buldular. Ebru sanatının incelikleri karşısında hayranlıklarını dile getiren misafirler, geleneksel Türk okçuluğunun inceliklerini öğrenip okçuluk eğitmeni gözetiminde ok atma fırsatını elde ettiler.

“TÜRK KÜLTÜRÜNÜN FARKLI ALANLARINA YÖNELİK DÜZENLEDİĞİMİZ FAALİYETLERİMİZDE VE TÜRKÇE KURSLARIMIZDA BU YOĞUN İLGİYE YAKINDAN TANIKLIK EDİYORUZ”

Romanya Yunus Emre Enstitüsü Koordinatörü Mustafa Yıldız, “Romanya’da Türk kültürüne olan yoğun ilgi ve muhtelif sebeplerle Türkçe öğrenme talepleri bizi motive eden en büyük etkenlerden biri. Türk kültürünün farklı alanlarına yönelik düzenlediğimiz faaliyetlerimizde ve Türkçe kurslarımızda bu yoğun ilgiye yakından tanıklık ediyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

TÜRK KÜLTÜRÜNÜN ULUSLARARASI ALANDAKİ KONUMUNU GÜÇLENDİRMEYE YÖNELİK FAALİYETLER GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Koordinatör Yıldız, “Bugün, farklı çevrelere mensup kişilerden oluşan misafirlerimize Büyükelçilik binamızda Türk kahvaltısının, geleneksel Türk el sanatlarının ve Türk okçuluğunun tanıtımını yaptık. Bu minvalde, Türk kültürünün uluslararası alandaki konumunu güçlendirmeye yönelik faaliyetlere ve Türkiye’nin kültürel niteliklerine karşı gösterilen ilgiyi karşılamaya yönelik faaliyetlerimizi Cumhuriyet’in 100. yılında büyük bir ivmeyle hayata geçirmeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

Kaynak: Yunus Emre Enstitüsü