Şimdi yükleniyor

TÜRKİYE’NİN ULUSLARARASI UZAY KONGRESİ ADAYLIĞI

turkiyenin uluslararasi uzay kongresi adayligi

TÜRKİYE’NİN ULUSLARARASI UZAY KONGRESİ ADAYLIĞI

Azerbaycan’ın başkenti Bakü  74. Uluslararası Uzay Kongresi’ne (International Astronautical Congress- IAC) ev sahipliği yapıyor.

Uluslararası Uzay Federasyonunun (IAF) organize ettiği, Türkiye Uzay Ajansının (TUA) platin sponsoru olduğu kongrenin açılışı, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in katılımıyla yapıldı.

IAC 2023’te Türkiye, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, TUA Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar ve ilk milli astronotlar Alper Gezeravcı ve Tuva Cihangir Atasever tarafından temsil ediliyor. Kongrede ayrıca TEKNOFEST’te proje üreten 500 yarışmacı da yer alıyor.

Cumhurbaşkanı Aliyev, etkinlikte yaptığı konuşmada, böyle bir organizasyona ev sahipliği yaptıkları için onur duyduklarını söyledi. İkisi telekomünikasyon, biri gözlem olmak üzere üç uyduya sahip olduklarını belirten Aliyev, “Azerbaycan, 10 yıldan fazladır uluslararası uzay kulübünün üyesidir. Azerbaycan, uzay teknolojilerini geliştirmeye devam edecektir. Bu kongre, ülkemizde uzay teknolojisinin gelişmesine yeni ivme kazandıracaktır.” dedi.

YÜKSEK TEKNOLOJİ

Bakan Kacır, uzaya adanmış en büyük etkinliğe katılmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

İletişimden güvenliğe kadar birçok alanda dönüşümü şekillendiren uzay teknolojilerinin rolünün artmaya devam ettiğini dile getiren Kacır, “Ancak hala geçerliliğini koruyan bir soru var, tüm insanlık uzaydan faydalanabilecek mi? Tarih boyunca farklı bölge ve medeniyetlere mensup araştırmacı ve mucitler, uzaydaki bilimsel araştırmalara değer kattı. Kimseyi geride bırakmadan herkesin bu yolculukta yer alması için birlikte çalışmalıyız. Türkiye’de milletimizin yüksek teknoloji toplumuna dönüşme yönünde yoğun bir çabası var.” ifadelerini kullandı.

DEV TEKNOLOJİ ETKİNLİKLERİ

Kacır, dünyanın her yerinden konukların ağırlandığı dev teknoloji etkinlikleri düzenlediklerini belirterek, “Hükümetimiz, 2026’da IAC’ye Antalya’da ev sahipliği yapma adaylığımızı destekleme konusunda tam kararlıdır.” dedi.

101 ülkeden 5 binden fazla katılımcının yer aldığı kongre, oturum ve sergilerle 6 Ekim’e kadar sürecek.

2026’daki kongrenin, aday ülkelerden Türkiye veya Polonya’da mı yapılacağı da bu kongrede netlik kazanacak.

Bakan Kacır, Bakü ve IAC temasları kapsamında Azerbaycan Ekonomi Bakanı Mikayıl Cabbarov ve Birleşik Arap Emirlikleri Halk Eğitimi ve İleri Teknoloji’den Sorumlu Devlet Bakanı Sarah Al Amiri ile ikili görüşmeler yaptı.

Kaynak: Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı