Şimdi yükleniyor

Kırgızistan Halk Sanatçısı Baken Kıdıkeeva Doğumunun 100. Yıl Dönümünde Anıldı

kirgizistan halk sanatcisi baken kidikeeva dogumunun 100 yil donumunde anildi

Kırgızistan Halk Sanatçısı Baken Kıdıkeeva Doğumunun 100. Yıl Dönümünde Anıldı

TÜRKSOY ve XV. “İpek Yolu’nun İncisi” Uluslararası Film Festivali organizasyon komitesi iş birliğinde Kırgızistan ve SSCB Halk Sanatçısı Baken Kıdıkeeva’nın doğumunun 100. yıl dönümüne ithafen Anma Gecesi düzenlendi.

Anma Gecesi çerçevesinde sanatçının hayatını yansıtan Fotoğraf Sergisi düzenlendi ve Kırgız Cumhuriyeti Halk Sanatçısı Asankojo Aytikeev’in yönettiği “Tiyatro Yıldızı” belgesel filminin gösterimi yapıldı.

Etkinliğin möderatörleri; Özbekistan Sinema Ajansı Müdür Yardımcısı Şuhrat Rizaev ve Kırgızistan’ın TÜRKSOY Ülke Temsilcisi Kanat Mambetaliev, Baken Kıdıkeeva’nın hayatı ve çalışmaları hakkında bilgi verdi. Etkinlikte ayrıca Kırgız Cumhuriyeti’nin Onurlu Kültür Emekçisi, Kırgızserial Stüdyosu’nun Müdürü Jenişgül Ozubekova, ünlü yapımcı ve yönetmen, TÜRKSOY Genel Sekreteri Danışmanı Mayra Karsakbaeva (Kazakistan), film yapımcısı Jıldızkan Joldoşeva (Kırgızistan), Prof. Dr. Gulnara Gulnara birer konuşma yaptı.

Geceye, TÜRKSOY üyesi ülkelerin sinema ve film sektörünün önde gelen isimleri de katıldı.

Konuşmacılar, Kıdıkeeva’nın sadece Kırgızistan’ın tiyatro sahnesi ve sinema alanında değil, Özbekistan, Kazakistan ve Mosfilm stüdyolarının da aranan sanatçısı olduğunu vurguladı.  Andrey Konçalovski (Rusya), Bolot Şamşiev (Kırgızistan), Abdulla Karsakbaev (Kazakistan), Elyer Işmuhamedov (Özbekistan) gibi film endüstrisinin usta yönetmenlerinin filmlerinde rol alan Baken Kıdıkeeva, aynı zamanda genç yeteneklere de büyük sanatın kapılarını açtı. Kıdıkeeva bu çerçevede,  Kırgız Cumhuriyeti Halk Sanatçısı Gennady Bazarov’un genç yönetmen olarak yaptığı ilk filmi  “Anne Tarlası”nda Tolgonay’ı canlandırdı.

Anma Gcesi’nde  Baken Kıdıkeeva’nın alın yazısı olan “ilkleri” de hatırlatıldı. Baken Kıdıkeeva’nın, ilk ulusal sinema filmi “Saltanat”ta ana karakteri canlandıran ilk oyuncu, Kırgız seyircileri Shakespeare’in ölümsüz oyunlarının kahramanlarıyla tanıştıran ilk aktris, dünyaca ünlü drama yazarlarının Kırgız Tiyatrosu sahnesinde sahnelenen oyunlarında başrol oynayan ilk sanatçı ve Cengiz Aytmatov’un ilk oyunu “Yüz Yüze”de Seyde rolünü ilk kez canlandıran kişi olduğu vurgulandı.

Baken Kıdıkeeva’nın canlandırdığı kişiler ve karakterler bir birinden farklı olsa da, oynadığı “Anne” rolleri onun en önemli imajı olarak kabul edildiği, “Manas”  Destanı’nda Kanıkey imajı,  sosyalizmin zor zamanlarında Kırgız kırsalındaki bir anne imajı, “okula giden” uzun zamandır beklenen ve ailenin tek çocuğu Alpamıs’ın annesinin imajı unutulmaz arasında yer aldığı belirtildi.

Kaynak: TÜRKSOY