Şimdi yükleniyor

TİKA, Afganistan’da Mevlana ve Âşık Veysel’i Anma Programları Düzenledi

tika afganistanda mevlana ve asik veysel i anma programlari duzenledi

TİKA, Afganistan’da Mevlana ve Âşık Veysel’i Anma Programları Düzenledi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle, Mevlana ve Âşık Veysel’i anma ve anlama programları düzenlendi.

2023 Mevlana Yılı’nın Cumhurbaşkanlığı genelgesiyle ilan edilmesi nedeniyle, TİKA ve Herat Yazarlar Birliği iş birliğiyle, 30 Eylül 2023 tarihinde “İnsanlığın İftiharı Mevlana Sempozyumu” düzenlenerek akademik makalelerin yer aldığı sempozyum kitabının tanıtımı yapıldı.

Kent genelinden 80 akademisyen ve araştırmacının katıldığı etkinlikte, Mevlana hakkında farklı konularda 10 akademik makale değerlendirildi.

Âşık Veysel’i tanıtan kitap basıldı

Diğer yandan 2023 Âşık Veysel Yılı ve Âşık Veysel’in 50. vefat yıldönümü olmasından dolayı “UNESCO 2023 Dünya Âşık Veysel Yılı” programları kapsamında, TİKA tarafından Âşık Veysel’in hayatını, düşüncelerini ve şiirlerini içeren Farsça bir kitap basıldı.

2 Ekim 2023 tarihinde gerçekleştirilen etkinlik, panel formatında düzenlendi ve T.C. Herat Başkonsolosluğu, Herat Yazarlar Birliği ve 400 kişinin katılımıyla gerçekleşti.

Etkinlikte, Maarif Okulları Herat Erkek Lisesi’nden iki öğrenci Âşık Veysel’in şiirlerini Türkçe ve Farsça olarak seslendirdi.

Akademisyenler ve araştırmacı yazarlar da Âşık Veysel’in hayatı ve şiirleri üzerine konuşmalar yaptılar.

Kaynak: TİKA