Şimdi yükleniyor

Türk Devletlerinin Turizmden Sorumlu Bakanlarının 8. Toplantısı Türkistan’da düzenlendi

urk devletlerinin turizmden sorumlu bakanlarinin 8 toplantisi turkistanda duzenlendi

Türk Devletlerinin Turizmden Sorumlu Bakanlarının 8. Toplantısı Türkistan’da düzenlendi

Türk Devletleri Teşkilatı Turizmden Sorumlu Bakanları 8. Toplantısı 11 Ekim 2023 tarihinde Kazakistan’ın Türkistan şehrinde gerçekleştirildi.

Toplantı Kazakistan Cumhuriyeti Turizm ve Spor Bakan Yardımcısı Yerzhan Yerkinbayev’in ev sahipliğinde, Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreter Yardımcısı Mirvokhid Azimov’un moderatörlüğünde ve Azerbaycan Cumhuriyeti, Kırgız Cumhuriyeti, Türkiye Cumhuriyeti, Özbekistan Cumhuriyeti ve Macaristan’ın Üst Düzey Temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Toplantıda taraflar, Üye ve Gözlemci Devletler arasında uçuş sayısının arttırılması, İpek Yolu Turizminin potansiyelinin ortaya çıkarılması, “Türk Dünyası Turizm Başkenti” ve Tabarruk Ziyarat projelerinin hayata geçirilmesi, www.turkicsilkroad.com adlı yeni web sitesinin faaliyete başlaması, eğitim programları ve TDT bünyesindeki turizm işbirliği gündemine ilişkin diğer konuları ele aldılar.

Genel Sekreter Yardımcısı Mirvokhid Azimov, Üye ve Gözlemci Devletler arasındaki turizm işbirliğine ilişkin son gelişmeler hakkında tarafları bilgilendirdi ve önümüzdeki dönemde gerçekleştirilecek yeni projeler hakkında bilgi verdi.

Türk Dünyası turizm işbirliğinin ikili ve çok taraflı boyutlarını katılımcılarla paylaşan heyet başkanları, turist hareketliliğinin ve karşılıklı uçuş sayısının artırılmasının öneminin altını çizerek, TDT çatısı altında gerçekleştirilmesi öngörülen plan ve projeleri gündeme getirdiler.

Toplantıda, Kazak tarafının teklifi üzerine taraflar, Türkistan şehrini 2024 yılı “Türk Dünyası Turizm Başkenti” ilan ederek, önümüzdeki yıl Türkistan’da düzenlenecek çeşitli konferans, festival ve diğer etkinlikleri içeren Yol Haritasını onayladılar.

Taraflar ayrıca, Teşkilatı Turizm Bakanlar 9. Toplantısı’nın 2024 yılında Kırgızistan’da düzenlenmesi konusunda mutabık kaldılar.

Kaynak: Türk Devletleri Teşkilatı