Şimdi yükleniyor

Bakü’de Düzenlenen “3.Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali” Sona Erdi

bakude duzenlenen 3korkut ata turk dunyasi film festivali sona erdi

Bakü’de Düzenlenen “3.Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali” Sona Erdi

TÜRKSOY’un ilan ettiği ”Şuşa – 2023 Türk Dünyası Kültür Başkenti” kapsamında Azerbaycan’da gerçekleştirilen “3.Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali”, Haydar Aliyev Merkezi’nde düzenlenen muhteşem Ödül Töreni ile sona erdi.

Törene TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, Azerbaycan Cumhuriyeti Kültür Bakanı Adil Kerimli, Bakü Medya Merkezi’nin Başkanı Arzu Aliyeva, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Batuhan Mumcu, Türk Dünyası’nın sinema sanatının seçkin temsilcileri, önemli yapımcı, yönetmen, senarist, oyuncuları ile sanatseverler katıldı.

Törende yaptığı açış konuşmasında Korkut Ata Film Festivali’nin Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın inisiyatifi ve TÜRKSOY’un destekleri ile bundan 3 yıl önce hayata geçtiğini vurgulayan TÜRKSOY Genel Sekreteri Sulatan Raev, bugün 3.’sü Azerbaycan topraklarında gerçekleştirilen bu özel etkinliğin, birliğimizin, kardeşliğimizin ve ortak geleceği inşa etme arzumuzun somut çıktılarından sadece bir tanesi olduğunu kaydetti.

Türk Dünyası için bir gurur kaynağına dönüşen Festivalin ilk kez Türkiye dışında düzenlendiğini aktaran Raev, bunu mümkün kılan ve TÜRKSOY çalışmalarına her daim destek olan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev’e şükranlarını sundu.

Gösterdiği yüksek misafirperverlik ve ev sahipliğinden ötürü Azerbaycan Kültür Bakanlığına da teşekkür eden Raev, “Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali sadece Türk sinemasının geleceğine değil, dolaylı olarak Türk Dünyası geleceğine yön veren yeni fikirleri dile getirdiğimiz, millî, ahlakî, insanî, manevi ve kültürel değerlerimizi geleceğe taşıma noktasında iş birliği yaptığımız eşsiz bir buluşma. Festivalimizde gösterilen, yarışan ya da ödül alan filmlere on yıllar sonra şöyle bir göz gezdirdiğimizde Türk Dünyası’nın geçirdiği dönüşümün tarihine hep birlikte şahit olacağız.

Kıymetli konuklar,

Sinema bana göre tarih demek, hafıza demek. Bu akşam aranızda yer alan sinema profesyonelleri bu hafızayı diri tutan, kültür hayatımızın değerli emekçileridir.  Sahip olduğumuz zengin kültürün keşfedilmesine katkı sunan, Türk Dünyasına ayna olmuş ve taşıdığımız değerleri nesillerden nesillere aktaracak işlere imza atmayı kendisine görev edinmiş kişilerdir. Bu festival, Türk Dünyası’nı, Türk Dünyası Sinemasını tanımak isteyen kişiler için eşsiz bir fırsattır.

Bu vesileyle Türk sinemasının emekçilerini saygıyla selamlıyor, huzurlarınızda kendilerine bir kez daha teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Konuşmasının ardından Sultan Raev, Azerbaycan Halk Sanatçısı Fahreddin Manafov’a “TÜRKSOY Özel Ödülü”nü takdim etti.

Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye ve Türkmenistan’ın yanı sıra Rusya’da yaşayan Tatar, Başkurt, Saha-Yakut, Tuva, Çuvaş, Karaçay, Balkar, Nogay ve Moldova’daki Gagavuz Yeri sinema sanatını temsilen 32 filmin yarıştığı festivalde ödüller sahiplerine taktim edildi.

Türk Dünyası sinemasına katkılarından ötürü Azerbaycan’dan Hemide Ömerova, Ogtay Mirgasımov, Orman Aliyev ve Ağası Memmedli, Kazakistan’dan Azamat Satıbaldı, Özbekistan’dan Firdavs Abdulhalikov, Türkiye’den Serdar Gökhan ve Metin Günay, Türkmenistan’dan Hocagulu Narlıyev, Mayagüzel Aymedova ve Çarlıyar Seyidli Festival Özel Ödülü’ne layık görüldü.

 Festivalde, “Jambıl” filminin yönetmeni Kazakistan’dan Dosjan Janbotaev ve “Hep 33 Yaşında” filminin yönetmeni Türkiye’den Murat Pay’a “Jüri Özel Ödülü” verildi.  

 “En İyi Film”, Türkiye’den “Yıldız Tozu” 

Türkiye’den yönetmen Ahmet Sönmez’in yönetmenliğini yaptığı “Yıldız Tozu”, festivalin “En İyi Film”i seçildi. Ahmet Sönmez’e ödülünü Bakü Medya Merkezi’nin Başkanı Arzu Aliyeva takdim etti.

“En İyi Yönetmen Ödülü”nü “Tanrı Verdi” filmiyle Kırgızistanlı yönetmen  Asel Juraeva kucakladı. “En İyi Senaryo Ödülü”, Özbekistan’ın “Abdulla Oripov” filmine verildi.

“En İyi Kadın Oyuncu” ödülüne “Meryem” filmindeki rolüyle Azerbaycan’dan Tehmine Rafaella, “En İyi Erkek Oyuncu” ödülüne ise “Kızıl Elma” filmindeki rolüyle Türkmenistan’dan Ahmet Amandurdiyev layık görüldü.

Belgesel filmlerde birincilik ödülü Azerbaycan’dan “Sonuncu”, ikincilik ödülü Kazakistan’dan “Argau”, üçüncülük ödülü ise Özbekistan’dan “Benim Dairem” filmlerine verildi. 

Ödül Töreni’nin sonunda Kültür Bakan Adil Kerimli, TÜRKSOY Üyesi Ülkeler Kültür Bakanları Daimî Konseyi 39. Dönem Toplantısı kararları doğrultusunda 2024 Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilen Türkmenistan’ın Anev şehrinin “4. Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali”ne ev sahipliği yapacağını belirterek, festivalin simgesi olan “Turna” heykelini Türkmenistan’ın temsilcisine takdim etti.

Ödül Töreni’nin ardından festival kapanış konseriyle sona erdi. Haydar Aliyev Merkezi’nde sahne alan sanatçılar Dede Korkut Destanı’ndan kesitler sundu, Türk Dünyası’nın farklı coğrafyasından folklor örneklerini sergiledi.

Kaynak: TÜRKSOY