Şimdi yükleniyor

Türkçe, Gürcistan’da Zorunlu Yabancı Dil Dersi Oluyor

turkce gurcistanda zorunlu yabanci dil dersi oluyor

Türkçe, Gürcistan’da Zorunlu Yabancı Dil Dersi Oluyor

Tiflis Yunus Emre Enstitüsünün gerçekleştirdiği atılımlarla Türkçe, Gürcistan’ın saygın eğitim kurumlarında “zorunlu yabancı dil dersi” olarak müfredatta yer almaya devam ediyor.

Tiflis Yunus Emre Enstitüsü ile Ghone Kveknisa Özel Okulu arasında “Tercihim Türkçe Projesi” kapsamında iş birliği protokolü imzalandı.

Gürcistan’ın Kutaisi şehrinde bulunan Ghone Kveknisa Özel Okulunun tarihî binasında gerçekleştirilen imza töreninde Tiflis Yunus Emre Enstitüsü Koordinatörü Can Güray, Okul Müdürü Tamar Adeishvili, Müdür Yardımcısı Tinatin Khetsuriani ve okulun kurucusu Manana Karkashadze hazır bulundu.

“İmzalanan protokol ile Türk kültürünün Gürcistan’da geniş bir zeminde tanıtılmasına yönelik önemli bir adım atıldı”

Tiflis Yunus Emre Enstitüsü Koordinatörü Can Güray, okul yönetiminin Türkçenin dünya dilleri arasındaki konumunun farkındalığıyla müfredatta zorunlu yabancı dil dersi olarak Türkçeye yer vermelerinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

İmzalanan protokol ile Türk kültürünün başta Kutaisi şehri olmak üzere Gürcistan’da geniş bir zeminde tanıtılmasına yönelik önemli bir adım atıldığını ifade eden Koordinatör Güray, protokolün iki ülke arasındaki kültürel etkileşimin artmasına vesile olmasını temenni etti.

“Türkçe, son yıllarda dünya dilleri arasında konumu güçlenen bir dil oldu”

Ghone Kveknisa Özel Okulu Kurucusu Manana Karkashadze, akdedilen protokole ilişkin “Türkçenin son yıllarda dünya dilleri arasındaki konumu güçlenen bir dil olması sebebiyle okulumuzda zorunlu yabancı dil dersi olarak yer verdik.” dedi.

Türkiye ve Gürcistan’ın tarih boyunca ortak kültürü paylaştığını belirten Karkashadze, Türkçe aracığıyla iki ülke arasındaki kültür alışverişinin daha da artmasını arzu ettiğini belirtti.

Kaynak: Yunus Emre Enstitüsü