Şimdi yükleniyor

Kazakistan’da, Uluslararası Sokak Tiyatroları Festivali Düzenlendi

kazakistanda uluslararasi sokak tiyatrolari festivali duzenlendi

Kazakistan’da, Uluslararası Sokak Tiyatroları Festivali Düzenlendi

TÜRKSOY, Türkistan Bölgesi Kültür Ve Turizm Başkanlığı iş birliğinde Türkistan şehrinde 27-28 Eylül tarihinde, “Uluslararası Sokak Tiyatroları Festivali” düzenlendi. 

Kazakistan’da ilk kez düzenlenen festivale Türkiye, Kazakistan, Özbekistan ve Kırgızistan’dan en iyi 13 sanat topluluğu katıldı.

Kırmızı halı yürüyüşüyle başlayan festivalin açılış konuşmasını TÜRKSOY Genel Sekreteri Yardımcısı Sayit Yusuf ile Türkistan Bölgesi Kültür ve Turizm Dairesi Başkanı Azimhan Koylıbayev gerçekleştirdi.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Yardımcısı Sayit Yusuf yaptığı konuşmada, “Sokak tiyatrosu, tiyatro sanatının en eski biçimidir. Artık dünyanın her ülkesinde böyle bir festivalin düzenlenmesi bir gelenek haline geldi. Bugünkü uluslararası festivalin Türkistan’da yapılması bizim için büyük önem arz etmektedir. Çünkü Türkistan, Kazakistan’ın manevi şehri ve Türk Dünyası’nın kültür başkentidir. Aynı zamanda Türk Dünyası’nın birlik ve beraberlik sembolü olan Hoca Ahmet Yesevi’nin yaşadığı topraktır.

TÜRKSOY olarak, sadece tiyatro konusunda değil, kültür ve sanatın tüm alanlarında Türk Dünyası’yla birlikte kalıcı faaliyetler yapacağımızı düşünüyorum. Fırsattan yararlanarak, başta Türkistan Bölgesi Kültür Ve Turizm Dairesi Başkanı Azimhan Koylıbayev olmak üzere emeğe geçen tüm çalışanlara birer birer teşekkür ederim.” ifadelerine yer verdi.  

Türkistan Bölgesi Kültür Ve Turizm Dairesi Başkanı Azimhan Koylıbayev ise yaptığı konuşmasında, Türkistan şehri olarak sadece tiyatro festivaline değil, Türk Dünyası’nın tüm kültür ve sanat etkinliklerine ev sahipliği yapmaktan dolayı gurur duyduklarını dile getirdi. Koylıbayev ayrıca, bu tür faaliyetlerde hiçbir zaman kendilerini yalnız bırakmayan TÜRKSOY’a minnettarlığını bildirdi. 

“Uluslararası Sokak Tiyatroları Festivali” kapsamında, konuklara özel olarak hazırlanmış sergi tanıtıldı. Ulusal şarkılar ve danslardan oluşan bir konserle devam edildi festivalde, yuvarlak masa toplantısı da düzenlendi. 

Festivalin devam ettiği iki gün boyunca şehrin manevi ve kültürel merkezinde gösteriler ve yarışlar yapıldı. Temsillerin profesyonel jüriler tarafından değerlendirildiği festivalin sonunda tüm katılımcılara sertifika ve özel hediyeler takdim edildi. 

TÜRKSOY Genel Sekreteri Yardımcısı Sayit Yusuf ziyaret çerçevesinde, Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Peyami Battal ve akademisyen heyeti ile bir araya geldi. 

Kaynak: TÜRKSOY