Şimdi yükleniyor

Fotoğraflarla Yörüklük ve Yörüyen Türkler albümü TÜRKSOY’da tanıtıldı

fotograflarla yorukluk ve yoruyen turkler albumu turksoyda tanitildi

Fotoğraflarla Yörüklük ve Yörüyen Türkler albümü TÜRKSOY’da tanıtıldı

TÜRKSOY’un ev sahipliğinde düzenlenen “Fotoğraflarla Yörüklük ve Yörüyen Türkler” albümünün tanıtım toplantısı 16 Şubat 2024 tarihinde gerçekleşti. Toplantıya TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız, Kuzey Makedonya Büyükelçisi Jovan Manasijevski ve alanlarında yaptıkları çalışmalarla bilinen araştırmacı ve bilim adamları katıldı. 

Açılış konuşmasını TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev yaptı. Raev, toplantıdaki konuşmasında tanıtılan eserin Balkan Türklüğünün köklü ve yüzlerce yıllık varlığının belirgin bir kanıtı olduğunu vurguladı. “Fotoğraflarla Yörüklük ve Yörüyen Türkler” albümünün Balkan coğrafyasındaki Türk kültürünün derinliğini ve tarihini koruma misyonuna vurgu yapan Raev, eserin Balkan Türkleri için kültürel mirasın kutsal bir emaneti olduğunu belirterek bu mirasın korunması ve yaşatılması gerektiğini ifade etti.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız, toplantıda yaptığı konuşmada, modernitenin kültürel değerleri tehdit ettiğine dikkat çekerek, Türksoy’a ortak Türk kültürünün korunmasına yönelik çalışmalarından dolayı teşekkür etti. Yıldız, albümün kültürel mirası yaşatma çabasını vurgulayarak, bu tür çalışmaların öneminin altını çizdi. 

Kuzey Makedonya Büyükelçisi Jovan Manasijevski ise yaptığı konuşmada, bu tür çalışmaların ülkeler arasındaki iş birliğini artırmak ve geliştirmek açısından son derece önemli fırsatlar sunduğunu belirtti.

Açılış konuşmalarının ardından tanıtım toplantısında Mürteza Suluoca, Prof. Dr. Mehmet Zeki İbrahimgil, Prof. Dr. Bilal Çakıcı, Doç. Dr. Zeki Gürel ve İzzet İbrahimsoylu albüm hakkında sunumlar yaptılar.

“Fotoğraflarla Yörüklük ve Yörüyen Türkler” albümünün misafirlere ve katılımcılara hediye edilmesiyle toplantı sona erdi.