Şimdi yükleniyor

79. Sayı

79. Sayı

25,00

Stokta yok

Kategoriler:

Açıklama

Batı Trakya bölgesinde yaşayan Müslüman Türk azınlığı, yüzyıllardır varlığını aynı topraklar üzerinde devam ettiren, Avrupa ve Balkanlarda tarihî, otokton ve millî azınlıkların en önemli örneklerinden birini oluşturmaktadır. Batı Trakya Türkleri, hukuki varlıkları Türkiye ve Yunanistan arasında yapılan ikili antlaşmalar ve uluslararası antlaşmalarla garanti altına alınmasına rağmen haklarını kullanamamaktan doğan birçok sorun yaşamaktadır. Üzüntü veren bir başka boyutu ise gerek AB kuruluşlarının ve gerekse uluslararası kurum ve kuruluşların, on yıllardır süren bu ihlalleri önlemeye yönelik yeterince aktif bir politika izlememeleridir.

Bugün, Türk azınlığın en önemli sorunlarının başında; etnik kimliğini rahatça ifade edememe, vatandaşlıktan çıkarma, siyasi katılım hakkının sınırlanması, nüfus yapısının değiştirilmesi, vakıflar sorunu, müftülük sorunu, ayrımcılık, toprak ve taşınmazlarla ilgili sorunlar, yasak bölge uygulaması, seyahat serbestliğinin engellenmesi ve ifade özgürlüğü sınırlaması gelmektedir. Kısacası Batı Trakya Türkleri bugün, temel azınlık haklarından hâlâ istifade edememektedir. Yunanistan, bu tutumuyla açıkça uluslararası hukuku hiçe saymaktadır. Biz, Batı Trakya Türklerinin durumlarının iyileştirilebilmesi için konuya ulusal değil, insani gözlükten bakılması gerektiğinin altını yeniden çiziyoruz.

Batı Trakya’da yaşayan Türk, Müslüman azınlığın haklarının korunması noktasında Dr. Sadık Ahmet’in verdiği mücadele büyük önem arz etmektedir. Dr. Sadık Ahmet, bölgedeki Türk’ün sesini tüm dünyaya duyurmaya kendisine amaç edinmiş bir dava adamıdır. O, 1980’lerin gergin ortamında cesur ve direnişçi kişiliği ile ön plana çıkarak, Türklük bilincinin azınlık içerisinde daha da yerleşmesine katkıda bulunmuş, azınlık arasındaki birlik ve dayanışmayı güçlendirmiştir. Soydaşlarımız, bugün kısmen de olsa bazı haklarına kavuşmuşsa, bunun Dr. Sadık Ahmet’in girişimleri sayesinde olduğu unutulmamalıdır. Kısa ömrüne büyük hizmetler sığdıran Batı Trakya’nın yiğit evladı olan Dr. Sadık Ahmet’in hayatı ve mücadelesi yeni kuşaklara örnek olmuştur.

Türk yurdu Batı Trakya, üzerinde taşıdığı sayısız eseriyle ve toprağında yer açtığı binlerce şehidiyle gerçek bir vatan olmaya layık topraklardandır. Batı Trakya Türkleri bizler için bir azınlık değil, yüce milletimizin ayrılmaz parçasıdır. Türkiye Cumhuriyeti de dünyanın neresinde olursa olsun tüm soydaşlarımızın ve mazlumların haklarının takipçisi olmaya devam edecektir. Bu vesileyle Türklük mücadelesinin kahraman isimlerinden biri olan Dr. Sadık Ahmet’i ve tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Ruhları şad, mekânları cennet olsun…

“Dr. Sadık Ahmet” konusunu farklı yönleriyle kapsamlı olarak dosya konusu yaptığımız bu özel sayımızda, Dr. Sadık Ahmet’ın eşi, DEB Partisi eski Genel Başkanı ve Onursal Başkanı Işık Ahmet ile bir röportaj gerçekleştirdik. Her ay farklı bir ili tanıttığımız dergimizde bu ay da “Yeşilin Her Tonunun Hayat Bulduğu Kent Düzce”ye konuk olduk. Gençlerin de söz sahibi olduğu dergimizde, konumuzla ilgili olarak onların da fikirlerini aldık. “Tarihte Bu Ay Neler Oldu?” köşemizde, tarihin unutulmaya yüz tutmuş olaylarını yeniden gün yüzüne çıkardık. Bu sayımızda da bir film ve kitap tanıtarak sizlere önerilerde bulunduk. Yeni sayımızın düşünce iklimimizi zenginleştirmesini, fikir dünyamıza yeni değerler katmasını ve yol gösterici olmasını temenni eder, sizlere keyifli ve bilinçli okumalar dileriz.