Şimdi yükleniyor

72. Sayı

72. Sayı

20,00

Stokta yok

Kategoriler:

Açıklama

Her milletin tarihinde derin izler bırakmış şahsiyetler vardır. Şüphesiz ki bunlar, milleti millet yapan değerlerdir. Mehmet Âkif Ersoy da, Türk milletinin tarihinde ve gönüllerinde taht kurmuş millî bir şairimizdir. İstiklal Savaşı’nın manevi cephesini hazırlayan en önemli isimlerin başında gelen Mehmet Âkif Ersoy; aynı zamanda bilgi birikimi, vatan sevgisi, inancı ve çalışkanlığı ile millî bir değerdir.

O; milletin, ümmetin çok müthiş değişimler geçirdiği, felaket ve musibetler yaşadığı bir demde geri kaçmadı, izzet ve şerefle doğru bildiği değerler noktasında mücadele etti. Âkif, Millî Mücadele yıllarında egemenlik konusunda kesin kararlı oldu. O, her türlü sömürü-sömürgecilik ve emperyalizmin karşısında durdu. Bu tavrı, onun tüm tutum ve davranışlarında, şiir ve yazılarında görülmüştür. Âkif, cephede Mehmetçiğe, camide Türk milletine sürekli olarak cesaret, ümit ve moral desteği sağlayarak, bağımsızlık yolunda ciddi katkılar sağlamıştır. O, vatanın savunulmasını, ülkenin tam bağımsızlığını bir iman meselesi olarak ele almıştır.

Âkif, Müslüman toplumların belli bir dönemden sonra kaybettikleri misyonu yeniden kazanmalarına yönelik çabalar da ortaya koymuştur. Ersoy, modernleşmenin ve ilerlemenin kaçınılmaz olduğunu söylemekte fakat bunun farklı yollarının da bulunduğunu eklemektedir. Ona göre Batı’nın faydalı, güzel olan değerlerinden istifade edilmeli ancak temelde beslenilecek kaynak yerli yani millî olmalıdır. Âkif, bir milletin bağımsızlık özlemini anlatırken, bağımsızlığın sadece, barut ve silahla kazanılamayacağını, bedelinin can ile ödendiği bağımsızlığın, bir milletin fikir dünyasında gerçek anlamını bulacağı düşüncesini yıllar öncesinden bize emanet bırakmıştı. O, fikirlerini ortaya koyarken de en büyük değeri gençlere vermiştir. Çünkü bir milletin geleceği gençlerle şekillenir. Geçmişi geleceğe taşıyacak, tarihi yaşatacak olan gençlerdir.

Bizden sonraki kuşaklara çok daha güzel bir gelecek bırakmak istiyorsak, toplumun dinamiğini oluşturan Âkif gibi şahsiyetlerin fikirlerini zihin dünyamızda hep diri tutmalıyız. Selam olsun vatanı, milleti, bağımsızlığı için toprağa düşen şehitlere; selam olsun İstiklal Şairi’miz Mehmet Âkif’e; selam olsun Asım’ın nesline. Mehmet Âkif’i, vefatının 84. yıl dönümünde bir kez daha rahmet, şükran ve minnetle anıyoruz.

Millî Şair’imiz Mehmet Âkif Ersoy’u farklı yönleriyle kapsamlı olarak dosya konusu yaptığımız bu özel sayımızda, Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali YAKICI ile bir röportaj gerçekleştirdik. Her ay farklı bir ili tanıttığımız dergimizde bu ay da “Huzur ve Doğa Kenti Sakarya”ya konuk olduk. Gençlerin de söz sahibi olduğu dergimizde, konumuzla ilgili olarak onların da fikirlerini aldık. “Tarihte Bu Ay Neler Oldu?” köşemizde, tarihin unutulmaya yüz tutmuş olaylarını yeniden gün yüzüne çıkardık. Bu sayımızda da bir film ve kitap tanıtarak sizlere önerilerde bulunduk. Yeni sayımızın düşünce iklimimizi zenginleştirmesini, fikir dünyamıza yeni değerler katmasını ve yol gösterici olmasını temenni eder, sizlere keyifli ve bilinçli okumalar dileriz.