Şimdi yükleniyor

66. Sayı

66. Sayı

20,00

Stokta yok

Kategoriler:

Açıklama

Dünya, son 30 yılda SARS ve MERS’in ardından üçüncü kez başka bir salgınla karşı karşıya geldi ve bu durum küresel bir tehdit oluşturmaya başladı. İlk kez Aralık 2019’da Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Yeni Tip Koronavirüs’ün (Covid-19) tespit edildiği kişi sayısı bugün dünya genelinde 7 milyon kişiye ulaştı. Dünyanın dört bir yanına yayılan koronavirüs, yeni bir küresel düzen ortaya çıkarabilecek kadar etkili bir salgın olarak tarihe geçerken, artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağının da aslında bir işaretiydi.

Koronavirüs karşısında birçok Avrupa ülkesi tedbir almakta başarısız olurken, Türkiye’nin geldiği nokta dünya sağlık otoriteleri tarafından örnek gösteriliyor. Dünyanın süper gücü ABD’de, hayatını kaybedenlerin morglar yerine soğutucu bölümleri olan özel tırlarda bekletildiği, Avrupa’da hastaların AVM ve fuar alanlarında kurulan geçici alanlarda tedavi edilmeye çalışıldığı bu dönemde, Türkiye, salgınla mücadelesinde örnek ülkelerden biri oldu. Ücretsiz maske dağıtımı, yaşlıların ihtiyaçlarını karşılamak için kurulan vefa sosyal destek ekipleri, ekonomik paketler, gıda yardımı gibi pek çok yardım ve destek faaliyetlerinin yanı sıra Türkiye, koronavirüs salgını ile mücadelesini sürdürürken salgından en fazla etkilenen ülkeleri de unutmadı ve tıbbi yardım malzemesi desteği sağladı.

Unutulmamalı ki virüs, tüm çabalara karşın yayılmaya devam ediyor. Virüsün daha önceki pandemilere göre bu defa daha hızlı yayıldığı, daha kısa sürede daha çok insana bulaştığı vurgulanıyor. O yüzden tedbiri elden bırakmamalı, uzmanların önerilerini dikkate almalıyız. Bu arada Çin’in Wuhan kentinden başlayarak Türkiye’ye ulaşan koronavirüs, en çok sağlık çalışanlarını etkiledi. Hayatlarını ortaya koyarak canla başla çalışan sağlıkçılar, kendi sağlıklarını tehlikeye atarak durmaksızın çalışmaya devam ediyor. Dünyanın çeşitli yerlerinde koronaya karşı mücadele eden sağlıkçıların özverileri karşısında onlara ne kadar teşekkür etsek azdır. Şunu ifade etmekte fayda var: Bu kriz; insanların, şirketlerin, devletlerin kendilerine çeki düzen vermesi ve bundan sonra hayatlarına daha insancıl, eşitlikçi ve bütüncül şekilde devam etmesi için fırsat olarak değerlendirilebilir.

“Koronavirüs” konusunu farklı yönleriyle kapsamlı olarak dosya konusu yaptığımız bu özel sayımızda, Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlkay ERDOĞAN ORHAN ile bir röportaj gerçekleştirdik. Her ay farklı bir ili tanıttığımız dergimizde bu ay da “Uygarlıkların İhtişamlı Başkenti Batman”a konuk olduk. Gençlerin de söz sahibi olduğu dergimizde, bu ay da virüsle mücadelemizin özverili ve fedakâr kahramanlarına, her türlü zorluğa ve sıkıntıya göğüs geren sağlık çalışanlarımıza söz verdik ve konumuzla ilgili olarak onların da fikirlerini aldık. “Tarihte Bu Ay Neler Oldu?” köşemizde, tarihin unutulmaya yüz tutmuş olaylarını yeniden gün yüzüne çıkardık. Bu sayımızda da bir film ve kitap tanıtarak sizlere önerilerde bulunduk. Yeni sayımızın düşünce iklimimizi zenginleştirmesini, fikir dünyamıza yeni değerler katmasını ve yol gösterici olmasını temenni eder, sizlere keyifli ve bilinçli okumalar dileriz.