Şimdi yükleniyor

53. Sayı

53. Sayı

15,00

Stokta yok

Kategoriler:

Açıklama

Cumhuriyet dönemi Türk düşünce ve edebi dünyasına yön veren öncü sanatçılardan biri olan Necip Fazıl Kısakürek; yeteneği, karakteri, aksiyoner kimliği ve dava adamlığıyla ön plana çıkmış, çok geniş kitleleri tesiri altına almış önemli bir sanatçıdır. Ömrünü, inandığı dava uğruna mücadele ile geçiren Necip Fazıl; gayret, azim, sabır ve başarı dolu yaşam tarzıyla, sanat anlayışıyla, kaleme aldığı çok sayıda eserleriyle, ufuk açan görüşleriyle hem kendi döneminde hem de kendisinden sonra gelen nesillerin yetişmesinde doğrudan veya dolaylı olarak katkıda bulunmuş önemli bir şahsiyettir.

Kısakürek, geçtiğimiz asrın en önemli şairlerinden birisi olmasının yanında, Türkiye’de muhafazakâr kültürün önemli bir yol göstericisidir. Onun, Büyük Doğu Dergisi’ndeki yazıları ile başlayan, milliyetçi ve muhafazakâr siyasal görüşe bağlı kuruluşlarda yaptığı konuşmalarla devam eden mücadelesi, muhafazakâr siyasal kültürün kendi ideolojisini üretmesi noktasında özellikle önemli bir rol oynamıştır.

Necip Fazıl; fikir ve aksiyonuyla kendi çağdaşı diğer düşünürler gibi Doğu-Batı ikilemine Büyük Doğu ufkundan yola çıkarak açıklık getirmeye çalışmış ve Batı’nın; haset, kin, öfke, çılgınlık kokan kirli yüzüne karşı insanlığın ilk havzası olan Doğu’nun, aydınlık ve bereketli yüzünü ortaya koymuştur. Bu anlamda Büyük Doğu; çileli ve meşakkatli bir davadır.

O, bir mücadele adamıdır. Onun mücadelesi, mücadele etmenin çok zor olduğu ve cesaret istediği, insanların inandıkları değerleri ifade etmekte bile zorlandıkları olağanüstü bir dönemde gerçekleşmiştir. Onun düşünceleri, yaşadığı dönemde olsun, vefatından sonra olsun etkisini sürdürmüş ve hâlen daha sürdürmeye devam etmektedir. Bize düşen, onun engin fikir, düşünce ve mücadelesini iyi okuyup istifade etmek ve onun yarım bıraktığı inşayı tamamlamaktır. Bu vesileyle üstadın vefatının 36, doğumunun 115. yılında kendisini rahmetle yâd ediyoruz.

“Necip Fazıl Kısakürek ve Büyük Doğu Düşüncesi” konusunu farklı yönleriyle kapsamlı olarak dosya konusu yaptığımız bu özel sayımızda, TYB Kurucu Genel Başkanı D. Mehmet DOĞAN ile bir röportaj gerçekleştirdik. Her ay farklı bir ili tanıttığımız dergimizde bu ay da “Güneşin Doğduğu Kent Iğdır”a konuk olduk. Gençlerin de söz sahibi olduğu dergimizde, konumuzla ilgili olarak onların da fikirlerini aldık. “Tarihte Bu Ay Neler Oldu?” köşemizde, tarihin unutulmaya yüz tutmuş olaylarını yeniden gün yüzüne çıkardık. Bu sayımızda da bir film ve kitap tanıtarak sizlere önerilerde bulunduk. Yeni sayımızın düşünce iklimimizi zenginleştirmesini, fikir dünyamıza yeni değerler katmasını ve yol gösterici olmasını temenni eder, sizlere keyifli ve bilinçli okumalar dileriz.