Şimdi yükleniyor

Aytmatov, Sonsuz Bir Evrendir

96 ruslan kazakbayev

Aytmatov, Sonsuz Bir Evrendir

Aytmatov’un hayatımdaki yeri büyüktür. Büyük adam, atamız Cengiz Aytmatov, harika eserleriyle gönlümü daha genç yaşımda fethetti. Kitaplarını daha küçükken okumaya başladım ve onlardan etkilenerek büyüdüm. Ayrıca büyük yazarımızla aynı memleketli olmaktan da büyük gurur duyuyorum. Hemen hemen bütün eserlerinde, doğduğu ve çocukluğunun geçtiği Kara-Buura ilçesine bağlı Şeker, Kök-Say, Kaynar ve Groznıy köyleri yansıtılmıştır. Benim çocukluğum da bu köylerde geçti. Geçmişte kitaplarını okuduğum zamanlarda, eserlerindeki kahramanları ve olayları göz önünde çok canlandırırdım. Hatta bazı eserlerinin kahramanlarının prototiplerini şahsen tanıyordum.

Kırgızistan’ın büyük oğlu hayatta olsaydı bu yıl 12 Aralık’ta 94 yaşına girecekti. Aytmatov aramızdan ayrılalı seneler geçse de mühteşem eserleri sayesinde onu hiç unutmayacağız. Zaman geçtikçe, böyle büyük bir adamla yurttaş olduğumuz ve aynı çağda yaşadığımız için gurur duygumuzun gittikçe artacağına inanıyoruz.

Cengiz Aytmatov, Kırgız ve Türk kültürünün çok önemli bir temsilcisidir. Yaratıcılığı, eserleri ve uluslararası kamusal faaliyetleriyle dünya edebiyatının gelişmesine, milletlerin yakınlaşmasına ve karşılıklı zenginleşmesine paha biçilmez katkılarda bulunmuştur.

dergi satin al 2