Şimdi yükleniyor

3. Uluslararası Ahilik Yarışmasına Başvurular Başladı

3 uluslararasi ahilik yarismasina basvurular basladi

3. Uluslararası Ahilik Yarışmasına Başvurular Başladı

Türk Dünyası Parlamenterler Vakfı tarafından her yıl düzenlenen Uluslararası Ahilik ve Ahi Evran Yarışmaları kapsamında ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri resim, masal/öykü ve deneme eserleri ile yarışmalara başvuru yapabilecekler.

3. Uluslararası Ahilik ve Ahi Evran Yarışmaları kapsamında 6-11 yaşları arasındaki ilkokul öğrencileri resim, 10-15 yaşları arasındaki ortaokul öğrencileri resim ve masal/öykü ve 14-19 yaşları arasındaki lise öğrencileri resim ve deneme kategorilerinde eserleri ile yarışmalara başvuru yapabilecektir.

TR 1705320837

Tüm kategorilerde birinci, ikinci ve üçüncü olanlara Samsung Galaxy Tab S9 FE tablet hediye edilecektir. Resim kategorisinde 5 kişiye yaşına uygun resim çizim seti, masal/öykü kategorisinde 5 kişiye 10 öykü kitabından oluşan kitap seti ve deneme kategorisinde 5 kişiye 10 deneme kitabından oluşan kitap seti mansiyon ödülü olarak verilecektir.

Tüm yarışmalar için son başvuru tarihi 15 Temmuz 2024‘tür. Yarışma değerlendirme sürecinin Eylül 2024 ayı içinde tamamlanması ve ödüllerin 37. Ahilik Haftası içinde verilmesi planlanmaktadır.

Yarışmalara ilgi duyan öğrenciler www.ahievran.org internet sitesine üye olarak hazırlamış oldukları eserleri ile kolayca başvuru yapabilirler.

Türk Dünyası Parlamenterler Vakfı Başkanı Dr. Abdullah ÇALIŞKAN yarışmalar ile ilgili yapmış olduğu yazılı açıklamada şunları söyledi:

“Sevgili Çocuklar ve Gençler,

Sizler ülkemizin ve Türk Dünyasının aydınlık geleceğisiniz. Asil geçmişinizden ve köklerinizden aldığınız güç ve cesaret ile akıl, ahlak ve adalet temelinde Büyük Türkiye hedefimizi sizler hayata geçireceksiniz. Sizler ülkemizi daha güzel yarınlara taşıyacak ve en büyük özlemimiz olan Türk Dünyası birliğinin gerçekleştiğini bir gün göreceksiniz. Onun için sizlerin hak ve hakikat ekseninde iyi yetişmeniz, geçmişinizden ve tarihinizden aldığınız özgüven ve ilham ile dünyaya yön verecek bilgi ve tecrübe düzeyine ulaşmanız bizlerin en büyük önceliğidir. 

Bugün tüm evrensel değerlerin, kavramların ve sistemlerin insanlığa barış, adalet ve huzuru getiremediği bir dünyada, Türk-İslâm medeniyetinin mayasını oluşturan Ahiliği ve Ahiliğin kurucusu Hz. Ahi Evran’ı Veli’yi yakından tanımanız gerektiğine inanıyoruz. Ahi Evran yıllar önce kurmuş olduğu eğitim sisteminde yetiştirmiş olduğu becerikli ve ahlaklı insan modeli ile idari, iktisadi, sosyal, kültürel, askerî ve ticari bir sistem kurmuştur.  

Bu sistemin özünde adalet, merhamet, ehliyet, liyakat, çalışmak, helâl kazanç, dayanışma, kul hakkına riayet, dürüstlük, kaliteli üretim, ilim, yardımlaşma ve Hakk’ın rızasını kazanmak için halka hizmet anlayışı vardır. Bu esaslar, Ahiliğin insanlığa sunduğu evrensel mesajlardır. Osmanlı’nın Cihan Devleti olmasını sağlayan dünyevî ve uhrevî bir sistem olan Ahiliğin bugün kapitalizmin ve emperyalizmin kıskacındaki insanlık için bir ümit olacağına gönülden inanıyoruz. Ahilik anlayışının özünde insan vardır, “insanı yaşat ki devlet yaşasın” düsturuyla hareket eden bu sistem; bencil olmayan, sosyal sorumluluk sahibi, kendisiyle ve toplumla barışık, olgun ve iyi ahlaklı insan modelinden yola çıkarak toplumun ve insanların mutluluğunu hedeflemiştir.

Bugün Ahilik anlayışının ve sisteminin sadece iş hayatında değil toplumun tüm kesimlerinde hayata geçirilmesi ve yaşatılması geleceğimiz adına hepimiz için tarihi ve hayati bir sorumluluktur. Türk Dünyasının ortak geçmişinde bu denli önemli yer tutan Ahilik, ne yazık ki yeterince tanıtılamamış, oluşturduğu ve yaşattığı evrensel değerler ve prensipler günümüzde unutulmaya yüz tutmuştur. Oysaki Ahilik, Türk Dünyasının ekonomik, sosyal ve kültürel birlik ve beraberliğini sağlayacak en önemli yapı taşlarından biridir. Bu kapsamda özellikle çocuklarımızın ve gençlerimizin Ahilik teşkilatı ve bu teşkilatın kurucusu Ahi Evran hakkında kapsamlı ve doğru bilgi sahibi olmaları büyük önem taşımaktadır. 

Bu yıl üçüncüsünü düzenlediğimiz Uluslararası Ahilik ve Ahi Evran Yarışması projesinin genel amacı; Ahiliğin ve kurucusu Ahi Evran’ın tanıtılmasına, anlaşılmasına, yaşattığı evrensel değerlerin hatırlatılmasına ve bu değerlerin günümüz hayatına ve iş dünyasına ışık tutmasına katkı sağlamaktır.

Projemiz kapsamında 3 farklı yaş ve eğitim grubuna yönelik 3 kategoride toplam 5 farklı uluslararası yarışma açılmıştır. Türkiye’nin yanı sıra tüm ülkelerden ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri resim, masal/öykü ve deneme kategorilerinde eserleri ile yarışmalara başvurabilmektedirler.

Tüm yarışma süreci www.ahievran.org internet sitemiz üzerinden yürütülmekte ve hazırladığımız kapsamlı Ahilik veri tabanı sayesinde herkes yarışmaya katılmadan önce Ahilik ve Ahi Evran ile ilgili kitap, dergi, bilimsel makale, sempozyum bildirisi, araştırma tezi, film senaryosu, tiyatro oyunu, resim ve videolara erişme imkânı bulabilmektedir. Ahilik veri tabanımız en güncel ve kapsamlı hali ile her zaman Ahiliğe ilgi duyanların ve araştırmacıların kullanımına açık olacaktır. Ayrıca daha önceki yarışmalarımıza sunulan resim, masal/öykü, deneme ve şiir eserlerini de internet sitemizde bulabilirsiniz. 

logo%20t%C3%BCrk%C3%A7e%20yatay%20kullan%C4%B1m 1705321050

Projemiz, Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü tarafından uygun görülmüş ve toplam bütçesinin bir kısmını karşılayacak şekilde mali destek almaya hak kazanmıştır. Ticaret Bakanlığı, Dış İşleri Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı başta olmak üzere projemize destek olan resmi kurum ve kuruluşlara, üniversitelere, sivil toplum kuruluşlarına ve sponsor olan firmalara çok teşekkür ediyorum.

Projemiz kapsamında açtığımız yarışmaların herkes için hayırlı ve faydalı olmasını diliyor, sizlere selam, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.”