Şimdi yükleniyor

Yeni Düşler Animasyon, Hayata Geçirdiği Projesiyle Nasreddin Hoca’ya Hayat Veriyor

yeni dusler nasreddin hocaya hayat veriyor

Yeni Düşler Animasyon, Hayata Geçirdiği Projesiyle Nasreddin Hoca’ya Hayat Veriyor

Dünya, Hollywood film yapımcısı Timur Bekmambetov tarafından yönetilen, sevilen Türk halk kahramanı olan Nasreddin Hoca hakkında İngilizce animasyon filmi izleyecek.

Türkiye, Nasreddin Hoca’yı konu alan bir animasyon filminin uluslararası ortak yapımına öncülük edecek. Bir yapım şirketi ve aynı zamanda Türkiye’nin ulusal kamu yayıncısı olan Türkiye Radyo Televizyon Kurumu’nun (TRT) içerik sağlayıcılarından biri olan Yeni Düşler Animasyon, ikonik Türk halk kahramanının zamansız hikâyelerini küresel bir izleyici kitlesine sunacak olan yeni bir animasyon filmi için Hollywood Film Yapımcısı Timur Bekmambetov ile iş birliği yapacak.

Nasreddin Hoca’yı konu alan animasyon filmi, 2024 yılında İngilizce olarak dünya çapında gösterime girecek ve TV animasyon programı, çizgi roman ve VR deneyimi ile bir eğlence evrenine dönüşecek şekilde tasarlandı.

İş birliği kapsamında Yeni Düşler Animasyon, Bekmambetov’un eğitim modeliyle Türkiye’de bir animasyon okulu açacak ve bu okulun öğrencileri, gelecekte Hoca’nın animasyon filminin ve diğer Türk ve Hollywood animasyon yapımlarının yapım ekibine katılma şansına sahip olacak. Okulun özgün yaklaşımı, profesyonel oyuncuları animasyon sanatçılarına dönüştürmek olacak. Oyunculuk ilkelerinin önemine vurgu yapan Bekmambetov, “Sadece tasarımcıların animasyon yaratabileceği yaygın bir yanılgıdır. Modern yazılımlar çarpıcı görseller yaratmamızı sağlıyor, ancak bunların arkasında bir karakter yaratmak için oyunculuk ilkelerini anlamak gerekiyor.” derken, karaktere ev sahipliği yapan ülkelere de değinerek, “Hoca ile ilgili proje, bu efsanevi karaktere ev sahipliği yapan ve bölgedeki en önemli film yapımcılarından biri olan Türkiye olmadan yapılamazdı. Türkiye’nin ve diğer Türk dili konuşan ülkelerin desteğiyle Hoca’yı dünyada yıldızlaştırmayı umuyoruz,” şeklinde açıklamada bulunuyor.

timur bekmanbetov

Nasreddin Hoca Bir Tutku Projesi

Nasreddin Hoca’nın bir tutku projesi olduğunu kaydeden Bekmambetov, Hoca’nın aynı zamanda halkları birleştiren bir miras olduğunu da kaydederek “Orta Doğu ve Asya’daki insanlar için Hoca’nın süper kahraman statüsü var. Dünyanın bu bölgesinde farklı isimlerle tanınıyor ama her ülke için ulusal bir kahraman. Türkiye’de Hoca, Kazakistan’da Aldar Köse, Arap ülkelerinde Joha, Çin’de Afanti olarak biliniyor. Dünyanın bu bölgesinde kültürü savunan ve halkları birleştiren bir miras varsa o da Hoca’dır.” ifadelerinde bulundu.

Bekmambetov, Angelina Jolie ve Morgan Freeman’ın başrollerini paylaştığı gişe rekortmeni aksiyon filmi Wanted’ı yönetmesi, Benedict Cumberbatch’in başrolünü oynadığı dönem draması The Current War’ın yapımcılığını üstlenmesi ve Tim Burton’la birlikte 9 adlı animasyon filminin yapımcılığını üstlenmesiyle tanınıyor.

Projemizin Sürdürülebilir Olmasını Sağlıyoruz

Yeni Düşler Animasyon adına açıklamalarda bulunan Yapımcı Narin Nur Akdi, Türk animasyon endüstrisinin büyümesini desteklemekten ötürü onur duyduklarını belirterek, “Bu heyecan verici projede Timur Bekmambetov ile çalışma fırsatı bulduğumuz için çok heyecanlıyız. Vizyonu ve yaratıcılığı, onu Nasreddin Hoca masallarını hayata geçirmek için mükemmel bir ortak hâline getiriyor. Dünya çapında bir film yapımcısı tarafından desteklenen bir animasyon okulu açarak Türk animasyon endüstrisinin büyümesini desteklemekten de gurur duyuyoruz.” dedi. Timur Bekmambetov’un eğitim sistemine de değinen Akdi, “Yeni düşler animasyon ekibi olarak böyle bir projenin içerisinde yer aldığımız için şanslıyız. Timur Bekmambetov’un eğitim sistemi ile Türkiye’de uluslararası animasyon eğitimi modeli vermekten gurur duyuyoruz. Eğitime katılım sağlayan her birey eşsiz deneyimlere sahip olacaktır. Eğitim programını başarı ile geçen öğrencilerimize istihdam sağlayarak projemizin sürdürülebilir olmasını sağlıyoruz.” açıklamalarında bulundu.

            Proje, Uluslararası Bir Kariyer Fırsatı Tanıyor

Yönetmen ve Karakter Tasarımcısı olan Günhan Emrah Sönmez ise, Türk animasyonuna global dünya pazarının kapılarını açması açısından projenin kazanımlarına dikkat çekerek, “Hoca Nasreddin’in hikâyesinin ana vatanlarından biri olan Türkiye’nin bu ölçekte bir projenin içerisinde yer alması sektörel olarak çok önemli bir atılım aslında. Hoca Nasreddin film projesi, Türk animasyonuna global dünya pazarının kapılarını açmasının yanı sıra Bekmambetov’un eğitim modeliyle yetiştirilecek animatörlere de uluslararası bir kariyer fırsatı tanıması sebebiyle büyük bir yatırıma dönüşüyor. Böyle bir projenin içerisinde Timur Bekmambetov ile beraber yer almak ve bir stüdyoyu yönetmek bende de büyük bir heyecan uyandırıyor.” ifadelerinde bulundu.

Nasreddin Hoca’yı konu alan animasyon filminin yapımına Türkiye’nin yanı sıra Türk dilinin konuşulduğu diğer ülkeler de katılıyor: Özbekistan ve Kazakistan. 2022 yılının sonunda, Türk dili konuşan ülkelerin ortak başvurusu sonucunda Nasreddin Hoca’nın anlatı geleneği, UNESCO’nun Somut Olmayan Kültürel Miras listesine eklenmişti. Bekmambetov, bu yıl içinde Çin ve Arap ülkelerinin de ortak yapıma katılmasını bekliyor. Öte yandan projenin Türkiye sorumlusu Yeni Düşler Animasyon’a katılım gösterecek olan öğrenciler, projeye yoğun ilgi gösteriyor.