Şimdi yükleniyor

“Bozkırdan Anadolu`ya Kardeş Selamı”

bozkirdan anadoluya kardes selami

“Bozkırdan Anadolu`ya Kardeş Selamı”

TÜRKSOY, Keçiören Belediyesi ve Kazakistan Büyükelçiliği iş birliğinde Keçiören Necip Fazıl Kısakürek Tiyatro Salonu’nda “Bozkırdan Anadolu`ya Kardeş Selamı” konseri düzenlendi. 

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı, TÜRKSOY’un kuruluşunun 30. yılı ve Kazak sinema ve tiyatro oyuncusu Biken Rimova’nın doğumunun 100. yıl dönümüne ithafen düzenlenen konsere Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Bilal Çakıcı,  Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçilik Konsolosu Temirlan Sailauuly, Azerbaycan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Kültür Başkâtibi İslam Guliyev, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile Keçiörenli sanatseverler katıldı.

Türkiye ve Kazakistan ulusal marşlarının okunmasıyla başlayan konserde açış konuşması yapan Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, Keçiören Belediyesi olarak Türk Dünyası’na yönelik  düzenledikleri etkinliklere devam ettiklerini vurgulayarak, “ İsmail Gaspıralı`nın da söylediği gibi ‘Dilde, İşte, Fikirde Birliği’ sağlamalıyız. Sevinci sevincimiz kederi kederimizdir kardeş devletlerimizin. Birlik içindeki güçlü Türk Dünyası, geleceğe daha emin adımlarla yürüyen bir Türk Dünyası demektir… Atatürk diyor ki, ‘Ey Türk gençliği! Atanı tanıdıkça kendinde büyük işler başarmak için güç, kuvvet ve kudret bulacaksın.’ Programımızın adı Bozkırdan Anadolu’ya ama Altaylardan Anadolu’ya Tanrı dağlarından Anadolu’ya da diyebiliriz. Selam olsun, Anadolu`dan Tanrı Dağları`na, tüm Türk coğrafyasına!” dedi.

TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Bilal Çakıcı ise konuşmasında, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı, TÜRKSOY’un 30. yılı ve Kazak tiyatro ve sinema oyuncusu Biken Rimova’nın doğumunun 100. yılına ithafen düzenlenen “Bozkırdan Anadolu’ya Kardeş Selamı” konserinde bir arada bulunmanın heyecanını yaşadıklarını dile getirdi. 

Bilal Çakıcı, “Konserimizin ismi aslında her şeyi ne kadar güzel anlatıyor değil mi? Yine kardeşler bir arada ve ata yurdumuzdan ana yurdumuza yine Türk Dünyası el ele, gönül gönüle. İşte bu tablo biraz sonra Kazakistan’ın Atrau şehrinden ülkemize gelen Atrau Eyaleti Sanat Akademisinin muhteşem gösterileriyle unutulmaz bir anıya dönüşecek.” şeklinde konuştu.

Açış konuşmalarının ardından Kazakistan’ın Atrau Eyaleti Sanat Akademisi öğrencileri sahne alarak, Kazak millî kıyafetlerinin güncel tasarım akımlarıyla yorumlandığı moda defilesi, geleneksel ve çağdaş müzik ve dans örneklerinin sergilendiği konser gösterisiyle Keçiörenlilerin hafızalarından silinmeyecek bir geceye imza attılar.