Şimdi yükleniyor

Yazarlar Birliği üyeleri Özbekistan’da

yazarlar birligi uyeleri ozbekistanda

Yazarlar Birliği üyeleri Özbekistan’da

TÜRKSOY tarafından doğumunun 150. yılına ithafen ilan edilen 2023 Mehmet Akif Ersoy Anma Yılı kapsamında düzenlenen etkinlikler vesilesiyle Özbekistan’da bulunan TÜRKSOY Yazarlar Birliği üyeleri Özbekistan Yazarlar Birliğine ziyaret gerçekleştirildi.

İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy’u anma etkinlikleri çerçevesinde gerçekleştirilen “Buhara’dan İpek’e Mehmet Akif Ersoy” başlıklı bilgi şöleni sonrasında 25 Kasım 2023 tarihinde Türkiye ve Türk Dünyası’ndan gelen yazarlar başkent Taşkent’te yerleşen Özbekistan Yazarlar Birliği’nde Özbek meslektaşlarıyla bir araya geldi.

Özbekistan Yazarlar Birliği Başkan Yardımcısı Gayrat Majid’in ev sahipliğinde gerçekleşen ziyarete, TÜRKSOY Yazarlar Birliği Başkanı Uluğbek Esdaulet, Türkiye Yazarlar Birliği Şeref Başkanı D. Mehmet Doğan, T.C. Taşkent Büyükelçiliği Kültür Müsteşarı Hamdi Turşucu, TİKA Taşkent temsilcisi Ali Rıza Tezcan ile Özbekistan’dan önemli şair ve yazarlar katıldılar. Yuvarlak masa şeklinde gerçekleşen şair ve yazarlar buluşmasında Genel Sekreter Sultan Raev adına açış ve selamlama konuşması yapan Murat Kahraman, Buhara’da başarılı bir şekilde gerçekleşen bilgi şöleni için emeklerini esirgemeyen T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Özbekistan Kültür Bakanlığı, TİKA, Türkiye Yazarlar Birliği, Buhara Valiliği, Buhara Devlet Tıp Üniversitesi, Buhara Devlet Üniversitesi ve Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi’ne şükranlarını sundu.

Edebi ortamda geçen görüşmede Mehmet Akif Ersoy’un “Safahat” kitabının Özbekçeye aktarılması, Türkiye – Özbekistan edebiyat alanında ilişkilerin güçlendirilmesi ve Türk Dünyası edebiyatı konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

Kaynak: TÜRKSOY