Şimdi yükleniyor

Uluslararası Karaman Türk Dünyası Şöleni

uluslararasi karaman turk dunyasi soleni 03wo

Uluslararası Karaman Türk Dünyası Şöleni

Karaman Belediyesi ev sahipliğinde TÜRKSOY’un katkılarıyla bu yıl beşincisi düzenlenen Uluslararası Karaman Türk Dünyası Şöleni, Cumhuriyet Parkı’ndaki Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Anıtına çelenk sunma töreni ile başladı.

Törenin ardından TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Sayit Yusuf, Karaman Belediye Başkanı Savaş Kalaycı ve Belediye Meclis Üyelerinin katılımıyla TÜRKSOY’un fotoğraf sergisi açıldı.

“Türk Dünyası Fotoğrafçıları Gözüyle Özbekistan” konulu serginin açış  konuşmasını TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Sayıt Yusuf gerçekleştirdi. Genel Sekreter Yardımcısı Sayit Yusuf konuşmasında: “Şölenimiz kapsamında açılan bu tarz sergiler; ülkelerimizin tarihi, turistik ve kültürel mekanlarımın yanı sıra Türk topluluklarımızın yaşam tarzı, gelenek ve görenekleri, el sanatlarının ve manevi değerlerimizin tanıtılmasında büyük katkı sağlamaktadır. TÜRKSOY olarak ilk günden beri her sene farklı coğrafyalardan davet ettiğimiz sanatçıların katılımlarıyla farklı kültürleri tanıtmaya gayret ediyoruz.” ifadelerine yer vererek üstün ev sahipliğinden dolayı Karaman Belediye Başkanı Savaş Kalaycı ve ekibine teşekkür etti.

Özbekistan’ın her bölgesinin yansıtıldığı fotoğraf sergisi, protokol üyeleri ve sanatseverler tarafından yoğun bir ilgiyle karşılandı.

Fotoğraf sergisinin akabinde TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Yusuf Özbekistan’dan davet edilen sanatçılar eşliğinde Belediye Başkanı Savaş Kalaycı’nın makamını ziyaret etti. Ziyaret sırasında günün anısına karşılıklı hediyeler takdim edildi.

Akşam saatlerinde protokol üyeleri, yurt dışından ve yurt içinden gelen sanat toplulukları, kalabalık Karaman halkı eşliğinde “Türkçe Aşkı Vatan Aşkı” sloganlarıyla coşkulu kortej yürüyüşü gerçekleştirildi.

Kortej yürüyüşünün hemen ardından Aktekke 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda Özbekistanlı ses sanatçısı Kholmurod Khorinov eşliğinde Özbekistan Devlet Filarmonisi “Buharça” Dans ve Müzik Topluluğu, Silifke Folklor Ekibi ve Kafkas Yıldızları Topluluğu sahne aldı.

Gösteriler esnasında Karaman Belediye Başkanı Savaş Kalaycı ve Genel Sekreter Yardımcısı Sayit Yusuf birer konuşma yapmak üzere sahneye davet edildi. Yusuf konuşmasında “Değerli hemşerilerim Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY adına sizleri muhabbetle selamlıyorum. Karaman Türkçenin başkenti, Yunus Emre’nin memleketi… bir taraftan gönüllere hitap eden Yunus Emre, öbür taraftan devlet adamlarına istikamet gösteren Karamanoğlu Mehmet Bey. Dolayısıyla bizleri, bizim kültürümüzü, kimliğimizi var eden dünden bugüne, bugünden yarına taşıyacağımız Türkçemizi her mekânda, mecliste, divanda ve her yerde kullanmayı emir buyuran Karamanoğlu Mehmet Beyin memleketinde, onun torunlarıyla “Kızıl Elma”yı havaya kaldırmanın şerefini bana verdiği için Karaman Belediye Başkanıma çok teşekkür ederim.” diyerek sonraki festivallere Türk Dünyasından gelecek olan sanatçı ve heyetler bakımından çok daha zengin katılımların sağlanacağının altını çizdi.

Belediye Başkanı Savaş Kalaycı “Biz şölenimizi ilk günden beri TÜRKSOY ile beraber gerçekleştiriyoruz, bundan sonra da TÜRKSOY ile çalışmalarımızı yürütmeye devam edeceğiz” diyerek TÜRKSOY Teşkilatına teşekkürlerini iletti.  

Karaman Belediyesi tarafından 2019 yılında başlatılan ve her yıl coşkuyla kutlanan Uluslararası Karaman Türk Dünyası Şöleni, 6 Ağustos tarihlerine kadar Türk Dünyası Parkı’nda birbirinden güzel gösteri, şenlik ve konserlerle devam edecek.

Kaynak: TÜRKSOY