Şimdi yükleniyor

Türkistan Aydını: Törökul Aytmatov

96 sabirbek borubay torokul aytmatov

Türkistan Aydını: Törökul Aytmatov

Törökul Aytmatov’un Kısaca Hayatı

Törökul Aytmatov, dünyaca ünlü yazar Cengiz Aytmatov’un babasıdır. Cengiz Aytmatov’un dünyaya gelmiş olduğu aile, bölgenin aydın kesiminden olup politika ve sanatla da iç içedir. Babası Törökul Aytmatov, Sovyetler Birliği Komünist Partisi üyesi ve bir devlet insanıdır. Törökul aynı zamanda, Kırgız Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’ndeki Sanayi ve Ticaret Halk Komiserliği’nin ve Ekonomi Konseyi’nin başında görev yaparak Kırgız halkına hizmet etmiştir. Bir Kırgız Türk’ü olan Törökul Aytmatov, Kırgız toplumunun aydın kişilerindendir ve Kazakistan’ın Cambul şehrinde yerli Rus halkının okuduğu Evliya-Ata Okulu’ndan mezun olmuştur.
O, diğer Türkistan aydınları gibi hayatını milleti için adamıştır. O, Kırgız hidro enerjinin geliştirilmesi, kömür rezervleriyle maden yataklarının araştırılması ve Kırgız demiryollarının kurulması için çalışmıştır. Kırgız Hükûmeti’nin en üst kademesindeki ilk memur olmasına rağmen, zamanında yeterli derecede hakkıyla anılmamıştır. Cesedinin nereye gömüldüğü bile 43 yıldır bilinememiştir.

Eşi Nagima Aytmatova, Tatar kökenli bir tiyatro oyuncusu olmasının yanı sıra Kırgızistan Kadın Hareketi’nin aktif üyesidir. 1920’li yıllarda Müslüman Kadınları Özgürleştirme Hareketi’nin başını çekmiştir. Bu hareket çerçevesinde; çok eşliliğe, erken evliliğe, çocuk ve kadın ticaretine karşı çalışmalar yürütmüştür.

dergi satin al 2