Şimdi yükleniyor

Türkçe Brunei’de Zorunlu Yabancı Dil Dersi Oluyor

turkce bruneide zorunlu yabanci dil dersi oluyor

Türkçe Brunei’de Zorunlu Yabancı Dil Dersi Oluyor

T.C. Bandar Seri Begavan Büyükelçiliği himayelerinde Yunus Emre Enstitüsünün katkılarıyla Brunei’in başkenti Bandar Seri Begavan’daki Sultan Şerif Ali İslam Üniversitesinde (UNISSA) Türkçe, “zorunlu yabancı dil” dersi olarak müfredatta yerini aldı.

2022 yılının Eylül ayından itibaren Bandar Seri Begavan Büyükelçiliği ve Yunus Emre Enstitüsü Kuala Lumpur temsilciliği tarafından eş güdüm hâlinde yürütülen eğitim diplomasisi atılımları ivmelenerek hayata geçirilmeye devam ediyor.

Yürütülen çalışmalar neticesinde Büyükelçilikte düzenlenen kurslardan sonra, artık saygın üniversitelerin müfredatına dâhil olan Türkçe, böylece Brunei’de talep edilen diller arasındaki konumunu her geçen gün sağlamlaştırıyor.

Türkçe, Sultan Şerif Ali İslam Üniversitesinin talebi doğrultusunda 2023-2024 eğitim öğretim yılından itibaren üniversite bünyesinde öğretilen “zorunlu” yabancı diller arasında müfredatta yer alacak. Üniversitenin Ağustos ayında başlayacak olan yeni akademik yılda 100 Bruneili öğrenci 4 ayrı sınıfta Türkçe öğrenecek.

“TÜRKÇE VE TÜRK KÜLTÜRÜ DÜNYA ÇAPINDA TALEP EDİLEN BİR KONUMA YÜKSELDİ”

T.C. Bandar Seri Begavan Büyükelçisi Prof. Dr. Hamit Ersoy, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin yürüttüğü aktif dış politika ve etkin yumuşak güç atılımları çerçevesinde Türkçe ve Türk kültürü dünya çapında talep edilen bir konuma yükseldi. Bu minvalde, Büyükelçilik olarak yürüttüğümüz eğitim diplomasisi çalışmalarımız neticesinde Brunei’de Türkçenin tanıtılması ve yaygınlaştırılması kapsamında çok önemli mesafeler kaydettik.” değerlendirmelerinde bulundu.

“KADİM DİLİMİZ TÜRKÇENİN ULUSLARARASI ALANDA YAYGIN KABUL GÖREN DİLLERLE EŞ DEĞER BİR ŞEKİLDE KARŞILIK BULMASI BİZİM İÇİN AYRI BİR KIVANÇ KAYNAĞI OLDU”

Büyükelçi Prof. Dr. Ersoy, “Kadim dilimiz Türkçenin uluslararası alanda yaygın kabul gören dillerle eş değer bir şekilde karşılık bulması bizim için ayrı bir kıvanç kaynağı oldu. ‘Yeniden Asya Girişimi’ kapsamında Sultan Şerif Ali İslam Üniversitesi başta olmak üzere UTB (Brunei Teknoloji Üniversitesi), UBD (Brunei Darüsselam Üniversitesi), IBTE (Brunei Teknik Eğitim Enstitüleri) ve SMJA (Sultan Muhammad Jamalul Alam) gibi ülkedeki pek çok saygın eğitim kurumuyla gerçekleştirdiğimiz iş birlikleriyle ve buralarda verilen Türkçe dersleriyle iki ülke arasındaki eğitim ve kültür ilişkilerini daha da ileri bir seviyeye taşımayı hedefliyoruz.” ifadelerini sözlerine ekledi.

TÜRKİYE’NİN KÜLTÜREL MİRASI TÜRKÇE ÖĞRENMEYE TEŞVİK EDİYOR

Büyükelçinin Eşi Lale Ersoy, “Dünyada ilgi odağı hâline gelen Türkçenin ve Türk kültürünün Brunei’de ayrı bir tesiri ve tezahürü var. Bruneililerin Türkçeye ve Türk kültürüne olan yoğun ilgisine kayıtsız kalmayarak Covid-19 kısıtlamalarının Ağustos 2022’de kaldırılmasıyla,  Eylül ayında üniversitelerin sadece öğretim elemanları ve idari personeli için Türkçe derslerine ‘gönüllü olarak’ başlamıştım. Büyükelçilik bünyesinde mütevazı sayıdaki katılımcıyla gerçekleştirdiğim halka açık kurs ile yola çıktığım Türkçe serüveni, bir yıl gibi kısa sürede ülkenin saygın üniversitelerinde eğitim gören öğrencilerle birlikte yüzlerce kişiye ulaştı.” ifadelerini kullandı.

“CUMHURİYETİMİZİN KURULUŞUNUN 100. YILINDA TÜRKÇENİN BRUNEİ’DE YANKILANMASI İÇİN ÇALIŞMALARIMIZA DEVAM EDECEĞİZ”

Büyükelçi Ersoy, “Bruneililer, Türkiye’nin sahip olduğu eşsiz kültürel mirasından dolayı Türkçe öğrenmek hususunda çok istekliler. Türk dizileri ile filmlerinin etkisiyle Türkiye’ye ve Türk kültürüne yakından ilgi duyuyorlar. Türkiye’nin mutfak kültürü, turizm potansiyeli, coğrafi zenginliği ile geleneksel Türk el sanatları Türkçe öğrenmek isteyen öğrencilerin ilgi alanları arasında ilk sıralarda yer alıyor. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılında Türkçenin Brunei’de yankılanması için çalışmalarımıza devam edeceğiz.” diye konuştu.

CUMHURİYET’İN 100. YILINDA DÜNYA TÜRKÇE YANKILANIYOR

Yunus Emre Enstitüsü, dünya çapında 80’den fazla temsilciliği aracılığıyla gerçekleştirdiği Türkçe öğretimi faaliyetlerinin yanı sıra temsilciliklerinin bulunmadığı ülkelerde Büyükelçiliklerle eş güdüm hâlinde Türkçeye olan yoğun ilgiyi karşılamaya yönelik çalışmalarını sürdürüyor.

Kaynak: Yunus Emre Enstitüsü