Şimdi yükleniyor

Türk Dünyası Matematik Derneği VII. Kongresi TÜRKSOY iş birliğinde düzenlenecek

turk dunyasi matematik dernegi kongresi 2023

Türk Dünyası Matematik Derneği VII. Kongresi TÜRKSOY iş birliğinde düzenlenecek

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreteri Sultan Raev, 25 Ocak 2023 tarihinde Türk Dünyası Matematik Derneği (Turkic World Mathematical Society) Başkanı Bakıtjan Jumagulov ile bir araya geldi.

Toplantıda, bilim insanlarının uluslararası düzeyde ilişkilerini ve bilimsel iş birliklerini genişletmek,  matematik biliminin gelişimini sağlamak ve bu gelişimlerin bilgi teknolojileri, bilimsel araştırmalar, teknoloji ve eğitimde uygulanmasını teşvik etmek amacıyla faaliyetlerini sürdüren Türk Dünyası Matematik Derneği VII. Kongresi’nin (TWMS 2023) düzenlenmesi konusu ele alındı.

Raev ile Jumagulov görüşmesinde,  bir sonraki TWMS Kongresi’nin ev sahibi ülkesinin seçimi ve hazırlık çalışmaları konuşunun, geleneklere uygun olarak önce Türk Dünyası’nın matematikçilerinin geniş toplulukları tarafından müzakere edildiği ve Türk Cumhuriyetleri’nin seçkin bilim insanlarının yer aldığı TWMS Yönetim Kurulu tarafından onaylandığı kaydedildi.

Bu karar doğrultusunda Kongre’nin 20-23 Eylül 2023 tarihleri arasında Türk Dünyası’nın Manevi Başkenti Türkistan şehrinde Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi’nde düzenleneceği belirtildi.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, TÜRKSOY olarak Kongre’nin üst düzeyde gerçekleşmesi için destek vereceklerini söyledi.