Şimdi yükleniyor

Türk Dünyası ile Birlikte Büyüyen Türkiye Çalıştayı İstanbul’da Gerçekleştirildi

turk dunyasi ile birlikte buyuyen turkiye calistayi istanbulda gerceklestirildi

Türk Dünyası ile Birlikte Büyüyen Türkiye Çalıştayı İstanbul’da Gerçekleştirildi

Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) ve Ahmet Yesevi Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen “Türk Dünyası ile Birlikte Büyüyen Türkiye Çalıştayı”, TDT Aksakallar Konseyi Başkanı Sn. Binali Yıldırım’ın da katılımıyla ve “Türk Dünyası 2040 Vizyonu; Bütünleştirici Ortaklık” temasıyla İstanbul Tuzla’daki Radisson Blue Otel’de gerçekleştirildi.

Çalıştayın açılış konuşmasını gerçekleştiren Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Muhittin Şimşek, çalıştay kapsamında hazırlanan raporların Türk Devletleri açısından önemini hatırlattı.

Türk Devletleri Teşkilatı Aksakallar Konseyi Başkanı Sn. Binali Yıldırım da konuşmasında, Türk Devletleri Teşkilatı üye ülkelerinde yapılan faaliyetlere vurgu yaparak, özellikle gençlere yönelik faaliyetlerin ve ortak alfabe çalışmalarının önemine dikkat çekti.

Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Ömer Kocaman ise konuşmasında Türk Devletleri Teşkilatı’nın birlik mesajı vermesinin dünyaya karşı potansiyel etkilerinden ve Türk Devletleri Teşkilatının küresel ağırlığından bahsetti.

Çalıştay kapsamında Ahmet Yesevi Üniversitesi’nın hazırladığı “Türk Dünyası 2040 Vizyonu Bütünleştirici Ortaklık” raporları tek tek tanıtıldı ve raporları hazırlayan akademisyenler katılımcılara detaylı bilgi verdi.

TDT Aksakallar Konseyi Başkanı Sn. Binali Yıldırım’a Türkiye ve Türk Devletlerine hizmetlerinden dolayı Ahmet Yesevi Üniversitesi 30. Yıl Madalyası takdim edildi.

“Türk Dünyası ile Birlikte Büyüyen Türkiye Çalıştayı” oturumuna TDT Genel Sekreter Yardımcısı Yerzhan Mukash ve çok sayıda akademisyen de katıldı.