Şimdi yükleniyor

“Türk Dünyası Fotoğrafçıları Gözüyle Özbekistan” Fotoğraf Sergisi Açıldı

turk dunyasi fotografcilari gozuyle ozbekistan fotograf sergisi acildi

“Türk Dünyası Fotoğrafçıları Gözüyle Özbekistan” Fotoğraf Sergisi Açıldı

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY ile Özbekistan Kültür ve Turizm Bakanlığı iş birliğinde Özbekistan’da ilk defa “Türk Dünyası Fotoğrafçılar Buluşması” düzenlendi.

30 Haziran 2023 tarihinde başkent Taşkent’te başlatılan çekim çalışmaları; Fergane, Andican, Jizzah, Semerkant, Nevai, Kaşkaderya, Buhara, Harezm illerinin ardından 17 Haziran 2023 tarihinde Karakalpakistan’ın Nukus şehrinde sona erdi.

Yaklaşık 20 günlük süre içerisinde Türk Dünyasının incisi olarak bilinen Özbekistan topraklarını adım adım fotoğraflarına yansıtan; Rauf UMUDOV (Azerbaycan), Yernur MANAPKHAN (Kazakistan), Alimzhan ZHOROBAEV (Kırgızistan), Artur BOLZHUROV (Kırgızistan), Rustam TALABBAEV (Özbekistan), Ernes KURTVELIEV (Özbekistan), Yavuz ALATAN         (Türkiye), Ayhan ŞENBAYRAK (Türkiye), Güler FEDAİ (Türkiye), Mehmet GÖKYİĞİT (KKTC),  Giray KARAHASAN (KKTC),    Elena BOLDYREVA (Başkurdistan R.F.),  Aybulat AKBUTIN (Başkurdıstan R.F.), Andrei VERETENNIKOV (Tataristan R.F.), Sayana BAIR-OOL (Tıva R.F), Akhmat BAISIEV (Kabardın- Balkar R.F.), Shevket SULEIMANOV (Rusya) ve  Sandor UJVARI (Macaristan) gibi Türk Dünyasının birbirinden değerli on sekiz fotoğraf sanatçısının eserleri 19 Haziran 2023 tarihinde Taşkent Fotoğrafçılar Evi binasında düzenlenen sergide sanatseverlerin beğenisine sunuldu. 

“Türk Dünyası Fotoğrafçıları Gözüyle- ÖZBEKİSTAN” konulu fotoğraf sergisinin açılışı TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan RAEV, Özbekistan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Bahadir Ahmedov ve Özbekistan Badi Akademisi Başkanı Akmal NUR tarafından gerçekleştirildi. 

TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan RAEV açılış konuşmasında “Türk Cumhuriyetleri arasındaki paylaşımı artırarak, zengin kültürümüz ile geleneksel ve modern sanatlarımızı tüm dünyada geniş kitlelere ulaştırmak vizyonuyla çalışmalarını sürdüren TÜRKSOY’un, günümüzde gelenekselleşen faaliyetlerinden birisi “TÜRKSOY Fotoğrafçılar Buluşması”dır. Bu sanat dalındaki çalışmalarımızın amacı; fotoğraf sanatını desteklemek, bu sanat üzerinden Türk halkları arasında kültürel bir köprü kurmak, halkların birbirini daha iyi tanıyıp anlamasına, dostluk ve kardeşlik duygularının pekişmesine vesile olmak, ülkelerin kültür ve geleneklerinin korunmasına ortam hazırlamak, Türk Dünyasının bu sanatta ne denli güçlü olduğunu tüm dünyaya tanıtmaktır. Her sene geleneksel olarak düzenlenen TÜRKSOY Fotoğrafçılar Buluşması, bu sefer gelenekselin dışında aylar süren hazırlıkların ardından daha kapsamlı, uzun süreli ve kalabalık katılımcısıyla özel bir proje olarak Özbekistan’da gerçekleştirildi. Bugün de bu anlamlı projemizin neticesini siz değerli sanatseverlerin takdirine sunmaktayız. Fakat çalışmalarımız burada bitmeyecek çünkü 20 gündür elde ettiğimiz eserler Özbekistan’ı en güzel şekilde dünyaya tanıtmak için çeşitli ülkelerde sergilenecektir. Ayrıca bu zamana kadar yayınlanan kataloglar arasında en prestijlisi olarak arşivimizde yerini alacaktır.” ifadelerine yer vererek bu anlamlı projeye ev sahipliği yapan Özbekistan Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ozodbek Nazarbekov başta olmak üzere tüm Bakanlık çalışanlarına, Özbek halkına ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

Özbekistan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Bahadir Ahmedov “TÜRKSOY ile Özbekistan arasında son yıllarda çok güzel çalışmalara imza atılmaktadır. Bu projemiz de bu zamana kadar yapılan en büyük etkinliklerimizin biri oldu.  Çünkü gelecek kuşaklara bırakabileceğimiz en önemli miraslarımızdan biri ülkemizin fotoğrafları olacaktır” dedi.

Özbekistan Badi Akademisi Başkanı Akmal NUR “TÜRKSOY attığı her adımda en üst başarılara imza atmaktadır. Bunu yakından takip eden kurumlardan biri de biziz. Badi Akademisi ile TÜRKSOY iş birliği kapsamında bu sene bir birinden anlamlı etkinlikler düzenledik.” diyerek TÜRKSOY’a başarılar diledi. 

Konuşmaların ardından fotoğraf sanatçıları ve projenin gerçekleşmesinde emeği geçenlere TÜRKSOY ve Özbekistan Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından günün anısına hediye ve Teşekkür Belgeleri takdim edildi.

Sanatseverler tarafından yoğun ilgi ve beğeni ile karşılanan “Türk Dünyası Fotoğrafçıları Gözüyle- Özbekistan” fotoğraf sergisi bir hafta boyunca ziyarete açık kalacak.

Açılış töreninin ardından aynı gün Özbekistan Badi Akademisi’nde TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan RAEV başkanlığında bir yuvarlak masa toplantısı yapıldı. 

Toplantıda fotoğraf sanatının dünü, bugünü ve yarınki meseleleri ele alındı. Ülkelerini temsilen buluşmaya katılan Türk Dünyasının tanınmış fotoğraf sanatçıları, Özbekistan’da yapılan buluşmayla ilgili kendi görüşlerini bildirdi. Fotoğraf sanatçıları, TÜRKSOY’un diğer alanlarda yürütmekte olduğu çalışmaları yakından takip ettiklerini belirterek çeşitli tekliflerde bulundu. Gelen teklifler arasında Türk Dünyası Fotoğrafçılar Birliği’nin kurulması, TÜRKSOY-Türk Dünyası Fotoğraf Müzesi’nin kurulması ve gençler için TÜRKSOY Fotoğraf Yarışmalarının düzenlenmesi konusunda görüş bildirildi.

Toplantı sonunda Genel Sekreter Sultan RAEV bir değerlendirme konuşması yaparak gelen tekliflerin mutlaka TÜRKSOY Daimî Konsey Toplantısı’nda sunulacağını iletti ve alınan karara göre çalışmaları başlatılacağını bildirdi. 

Kaynak: TÜRKSOY