Şimdi yükleniyor

Türk Devletleri Teşkilatı Başsavcılar Konseyi 2. Toplantısı Ankara’da düzenlendi

turk devletleri teskilati bassavcilar konseyi 2 toplantisi ankarada duzenlendi

Türk Devletleri Teşkilatı Başsavcılar Konseyi 2. Toplantısı Ankara’da düzenlendi

Türk Devletleri Teşkilatı Başsavcılar Konseyi’nin “Uluslararası Adli Yardımlaşmaya İlişkin Yasal Düzenlemeler ve Ülke Uygulamaları & Zorluklar ve Çözümler” konulu 2. Toplantısı Ankara’da gerçekleştirildi.

Azerbaycan Cumhuriyeti Başsavcısı, Kazakistan Cumhuriyeti Başsavcısı, Kırgız Cumhuriyeti Başsavcısı, Türkiye Cumhuriyeti Yargıtay Başkanı ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı, Özbekistan Cumhuriyeti Başsavcısı iştirak etti. Toplantıya Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanı’nın yanı sıra Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri ve Aksakallar Konseyi Başkanı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başsavcısı, Uluslararası Savcılar Birliği İcra Direktörü ve Baş Hukuk Müşaviri katıldı.

Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Büyükelçi Kubanıçbek Ömüraliyev toplantıda yaptığı konuşmada, Türk Devletleri Teşkilatı Başsavcılar Konseyi’nin mevcut toplantısının Başsavcılar arasındaki işbirliğini daha da güçlendireceğini ve uygulama alışverişini ilerleteceğini vurgulayarak, TDT Sekretaryasının da TDT Başsavcılar Konseyi bünyesindeki işbirliği faaliyetlerini desteklemeye hazır olduğunu ifade etti. Aynı zamanda, Başsavcılıklar arasındaki faaliyetleri içeren ve gerekli takibin yapılmasını sağlayan bir “eylem planı” oluşturulmasını ve TDT Zirvelerinde raporlanmasını ve bu bağlamda, uzman grubunda alınan kararların hayata geçirilmesi için bir araya gelmek üzere tüm taraflar ve Sekretaryadan birer uzmandan oluşan bir “uzman grubu” kurulmasını önerdi. 

Katılımcılar, Başsavcılarının ikili ve çok taraflı düzeydeki faaliyetleri hakkında bilgi sundular ve TDT çerçevesinde işbirliğinin önemini vurguladılar. 

Ayrıca Taraflar, 2021 yılında Teşkilatın adının “Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi “nden “Türk Devletleri Teşkilatı “na dönüştürülmesi nedeniyle TDT Başsavcılar Konseyi’nin adının ve logosunun değiştirilmesi konusunda mutabık kaldılar. Taraflar, aynı zamanda, Kırgız tarafının girişimiyle, bir sonraki TDT Başsavcılar Konseyi 3. Toplantısı’nın 2024 yılında Kırgız Cumhuriyeti’nde düzenlenmesini kararlaştırdılar.

Kaynak: TÜRKSOY