Şimdi yükleniyor

Roma’da Bir Asırlık Cumhuriyet Anıtları Sergisi Açıldı

romada bir asirlik cumhuriyet anitlari sergisi acildi

Roma’da Bir Asırlık Cumhuriyet Anıtları Sergisi Açıldı

Roma Yunus Emre Enstitüsü tarafından Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıl dönümü dolayısıyla Cumhuriyet Dönemi’nde inşa edilen mimari yapıların resimlerinin yer aldığı “Bir Asırlık Cumhuriyet Anıtları” isimli serginin açılışı gerçekleştirildi.

Enstitünün ev sahipliğinde gerçekleştirilen sergide, Ressam İrem İncedayı’nın Cumhuriyet Dönemi’nde inşa edilen mimari yapıları resmettiği eserleri, Romalı sanatseverlerle buluştu.

Serginin açılışına, Türkiye’nin Roma Büyükelçisi Ömer Gücük, Türkiye’nin Vatikan Büyükelçisi Ufuk Ulutaş, Roma Yunus Emre Enstitüsü Koordinatörü Zafer Kıyıcı, sanatseverler, davetliler ve basın mensupları iştirak etti.

Büyükelçi Ömer Gücük, açılışta yaptığı konuşmada, Türkiye’nin güçlü bir şekilde yeni yüzyılını karşıladığını belirterek “Türk resim sanatı, tüm zenginliğiyle Cumhuriyetimizin 100. yılında dünyanın sanat sahnesinde önemli bir yer edinmiştir. Sergimizde Cumhuriyet Dönemi’nde tamamlanan anıtlardan örneklerin resmedildiğini göreceksiniz.” dedi.

Sergide, İtalyan sanatçıların ve mimarların Türkiye’deki bazı eserlerinin de Ressam İncedayı tarafından tuvale yansıtıldığını dile getiren Büyükelçi Ömer Gücük, “Bu eserler, Türkiye ve İtalya arasındaki tarihî kültürel ilişkilerin güçlü ve yakın olduğunun bir başka göstergesidir.” diye konuştu.

Roma Yunus Emre Enstitüsü Koordinatörü Zafer Kıyıcı, sergide Cumhuriyet’in kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedî istirahatgâhı Anıtkabir’den Ulus’taki Atatürk Heykeli’ne, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden Samsun Onur Anıtı’na kadar çok sayıda önemli anıt ve mimari yapının resmedildiğini ifade etti.

Ressam İrem İncedayı, dedesi Cevdet Kerim İncedayı’nın Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş döneminde bakan olarak üst düzey görevlerde bulunduğuna değinerek “Cumhuriyet’in 100. yılında böyle bir sergi açmak benim için çok büyük bir onur. Cumhuriyet Dönemi’nde inşa edilen anıtların ve mimari yapıların görkemini eserlerimle yansıtmaya çalıştım.” değerlendirmesinde bulundu.

Etkinlikte, Türkiye’nin Roma Büyükelçisi Ömer Gücük ve Roma Yunus Emre Enstitüsü Koordinatörü Zafer Kıyıcı tarafından Ressam İrem İncedayı’ya plaket takdim edildi.

Bir Asırlık Cumhuriyet Anıtları Sergisi, 12 Kasım 2023 tarihine kadar Roma Yunus Emre Enstitüsünde ziyaretçilere açık olacak.

Kaynak: YEE