Şimdi yükleniyor

Teknofestin Kalbi Ankarada Attı

teknofestin kalbi ankarada atti

Teknofestin Kalbi Ankarada Attı

Havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST, Cumhuriyet’in 100. yılında Ankara’da teknoloji ve bilim meraklılarını ağırladı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile TEKNOFEST Yönetim Kurulu ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, festivalde dereceye giren isimlere ödüllerini verdi.

TEKNOFEST’in kapanış töreninde konuşan Bakan Kacır, tarihin kayıtlarına “milli teknoloji destanı” olarak kaydedilmeye namzet tam bağımsız müreffeh ve özgür Türkiye’nin güvencesi, Türkiye Yüzyılı’nın işaret fişeği nice başarı hikayelerinin alkışlandığına işaret etti. Kacır, “BAYRAKTAR’la, AKINCI’yla, ANKA’yla, AKSUNGUR’la, KIZILELMA’yla, ATAK’la, GÖKBEY’le, TAYFUN’la, HİSAR’la, SİPER’le hep birlikte bir kez daha gururlandık. Solo Türk’ün gökleri yırtan sesiyle titredi içimiz. Türk Yıldızları’nın gökyüzünü süsleyişi oldu neşemiz. TEKNOFEST kuşağının hayalleri, heyecanları, coşkuları, gerçekleştirdikleriyle iliklerimize kadar hissettik umudu. Türk gençliği bizimle oldukça, Milli Teknoloji Hamlesi’ne tutundukça sırtımız yere gelmez Allah’ın izniyle.” ifadelerini kullandı.

Türk gençliğinin, TEKNOFEST kuşağının daha adil bir dünyayı mümkün kılacağını belirten Kacır, “Türkiye kuvvetli oldukça dünya huzur bulacak.” diye konuştu.

“7’DEN 70’E BİLİM VE TEKNOLOJİ AŞKI”

 Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’de TEKNOFEST’ler sayesinde bir özgüven patlaması olduğunu ifade ederek “7’den 70’e bütün vatandaşlarımızın bilime ve teknolojiye olan aşkını yansıtıyor. TEKNOFEST deyince inovasyon, yüksek teknoloji, savunma sanayisi ve müreffeh Türkiye akla geliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Şimşek, sahnenin önünde sergilenen KIZILELMA’ya dikkati çekerek ürünün kilogram değerinin aviyonik, radar, yazılım benzeri bileşenleriyle 100 bin dolara kadar ulaşabildiğini kaydetti.

“YÜZ BİNLERLE TEKNOFEST’E KOŞTU”

TEKNOFEST Yönetim Kurulu ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar da Gazi Meclis’in ev sahibi başkent Ankara’da yarınlara dair umutların bir kez daha tazelenip yenilendiğini dile getiren Bayraktar, “Bu vatan bizim, bu topraklar bizim diyen, ruhları bağımsızlık ateşiyle yanan genç kardeşlerimiz ve aziz milletimiz bir kez daha, yüz binlerle TEKNOFEST’e koştu. TEKNOFEST Ankara, 6 yıl içinde gerçekleştirdiğimiz 8’inci TEKNOFEST oldu. Her TEKNOFEST adeta bir çağlayan gibi büyüdü, gürül gürül aktı. Bu yıl tam 1 milyonu aşkın gencimiz umutları, hayalleri ve projeleriyle teknoloji yarışmalarımıza başvurdu. Bir milyonu aşkın başvuru sadece bir rakamdan ibaret değil. Bu başvurular aynı zamanda tam bağımsız geleceğimiz ve yarınlarımız demek.” ifadelerini kullandı.

Törende ayrıca “TEKNOFEST Girişim”, “Deneyap Kart Robolig” ve “Roket” yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri takdim edildi.

Kaynak: Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı