Şimdi yükleniyor

TDT Genel Sekreteri Ömüraliyev, Macaristan Başbakanı Tarafından Kabul Edildi

tdt genel sekreteri omuraliyev macaristan basbakani tarafindan kabul edildi

TDT Genel Sekreteri Ömüraliyev, Macaristan Başbakanı Tarafından Kabul Edildi

Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Genel Sekreteri Büyükelçi Kubanıçbek Ömüraliyev, Macaristan Başbakanı Sn. Viktor Orbán tarafından Budapeşte’de kabul edildi.

Genel Sekreter Omuraliev’i TDT Genel Sekreterliği görevine atanmasından dolayı tebrik eden Başbakan Orbán, Macaristan’ın Türk Dünyası ile derin bağlarını geliştirmeye verdiği önemi vurgulayarak, Macar tarafının, Teşkilatın zengin ortak miras ve değerlerini teşvik ederek Üye ve Gözlemci Devletleri arasında çok boyutlu işbirliğini, insanlar arası teması ve kültürel alışverişi artırmaya yönelik hedeflerine desteğini yineledi.

Genel Sekreter Ömüraliyev, birçok girişimin liderliğini üstlenen ve çok çeşitli işbirliği faaliyetlerine aktif olarak katılan Macaristan’ın, “Doğuya Açılım” olarak adlandırılan güçlü dış politika yönelimi ile Kurumun ekonomi alanı başta olmak üzere sektörel çabalarına değerli katkılar sağladığını kaydetti.

Başbakan Orbán, Macaristan’ın TDT bünyesinde ekonomik, ticari ve yatırım ilişkilerini geliştirmeye ve daha da güçlendirmeye yönelik girişimlere sürekli desteğini ifade ederek, Semerkant Zirvesi’nde alınan kararların uygulanması için Teşkilat bünyesindeki faaliyetlere aktif olarak katılmaya hazır olduğunu belirtti.
Genel Sekreter Ömüraliyev ve Başbakan Orbán, TDT ülkelerini çevreleyen bölgede ve dünyada meydana gelen son gelişmeleri dikkate alarak, ulaştırma ve enerji, tarım ve doğal kaynakların yönetimi gibi öncelikli alanlarda pratik işbirliğini ilerletme konusunda görüş alışverişinde bulunarak, bu konulardaki vizyonlarını paylaştılar.

Bu itibarla Ömüraliyev ve Orbán, Macaristan’ın su yönetimi ve kuraklığı önleme konusundaki uzmanlık ve deneyiminden yararlanarak, kuraklığın Türk ülkeleri üzerindeki olumsuz etkilerini ve ekonomik etkisini azaltmak için Budapeşte’de kurulacak TDT Kuraklık Önleme Enstitüsü’nün önemli rolünü vurguladılar.
TDT içindeki kültür, eğitim, gençlik ve spor faaliyetlerinin öneminin de altını çizen taraflar, üniversiteler arasında güçlendirilmiş işbirliği fırsatlarını keşfetmek üzere Macar üniversitelerini Türk Üniversiteler Birliği’ne aktif olarak dahil etmeye hazır olduklarını ifade ettiler ve Dünya Göçebe Oyunları, Turan Kurultayı ve Teqball turnuvaları da dahil olmak üzere planlanan etkinlikleri destekleme konusunda anlaştılar. 
Taraflar ayrıca TDT’nin Budapeşte’deki Temsilciliği’nin TDT ülkeleri ile Macaristan ve Avrupa Kurumları arasındaki işbirliğini teşvik etmedeki mühim rolünü değerlendirdiler.