Şimdi yükleniyor

Tarihte Bu Ay – Ocak

tarihte bu ay

Tarihte Bu Ay – Ocak

5 Ocak 1975
Türk edebiyat tarihine “Bayrak Şairi” olarak adını yazdıran Arif Nihat Asya, her ne kadar çok güçlü bir şair olsa da sadece “şair” sıfatına hapsedilemeyecek kadar coşkun biridir. Tarihimizin şanlı sayfalarını şiirleştiren Asya, Rubai türünün yeni Türk edebiyatında önemli şahsiyetlerinden kabul edilir. Bayrak ve vatan, onun mısralarında en usta anlatıcısını bulmuştur. Arif Nihat Asya, 5 Ocak 1975 yılında vefat etmiş ve Ankara Karşıyaka Mezarlığı’na defnedilmiştir.

5 Ocak 2017
Şehit Polis Fethi Sekin, İzmir Adliyesi önünde 5 Ocak 2017’de PKK tarafından gerçekleştirilen terör saldırısında şehit düştü. PKK’nın düzenlediği saldırıda, cesaretiyle teröristleri püskürterek olası faciayı önleyen Fethi Sekin, gösterdiği büyük kahramanlıkla halkın gönlünde taht kurdu.

20 Ocak 1990
Kara Cumartesi veya 20 Ocak faciası olarak bilinen olay, 1990 yılının Ocak ayında, 19’unu 20’sine bağlayan gece Sovyet Ordusu’nun, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye girmesiyle gerçekleştirilen katliamdır. Ülkesinde, Ermenileri istemediğini demokratik bir şekilde belirten Azerbaycan Türk’üne karşı, Rus Ordusu ve Ermeni çeteleri tarafından yapılan bu katliam, aradan geçen 33 yıla rağmen unutulmamıştır.

24 Ocak 2001
Eski Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan’a, 24 Ocak 2001 günü saat 17.40 sıralarında makam aracıyla Valilik Binası’na giderken, Sezai Karakoç Bulvarı üzerinde kimliği belirsiz kişilerce bir suikast düzenlendi. Okkan, 4 koruması ve şoförü, gerçekleştirilen hain bir suikast sonucu şehit edildi.

25 Ocak 1072
Dîvân-ü Lügâti’t-Türk, Kâşgarlı Mahmud tarafından Bağdat’ta 1072-1074 yılları arasında yazılan Türkçe-Arapça sözlüktür. Türkçenin bilinen en eski sözlüğü olan Dîvân-ü Lügâti’t-Türk, Batı Türkçesi hakkındaki önemli bir dil anıtıdır. Kökleşmiş Arap sözlük bilgisi ilkelerine göre hazırlanmış olan sözlük, Kâşgarlı Mahmud’un Türk boyları hakkındaki etraflı bilgisinin yanı sıra, Arap dil bilimi konusunda da esaslı bir eğitim görmüş olduğunu gösterir.

27 Ocak 1299
Devletin kurucusu ve Osmanlı Hanedanı’nın atası olan Osman Gazi, Oğuzların Bozok kolunun Kayı boyundandır. Osmanlı Devleti, Bilecik ilinin Söğüt ilçesinde kurulmuştur. Dünya tarihinin en uzun süreli imparatorluklarından biri olan Osmanlı İmparatorluğu; Doğu Avrupa, Güneybatı Asya, Kuzey Afrika ve Atlas Okyanusu’nda doğal sınırlarına ulaşana kadar topraklarını genişletmiştir.